یاری امام و پيشوا حسین‌(ع) از واجبات است/ نوشتار حضرت آیت الله صافی

%name یاری امام و پيشوا حسین‌(ع) از واجبات است/ نوشتار حضرت آیت الله صافی

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی صافی در کتاب “پرتویی از عظمت امام و پيشوا ­حسین‌(علیه‌السلام)” در مورد یاری امام و پيشوا حسین(ع) مطلبی را بیان کرده است.
%name یاری امام و پيشوا حسین‌(ع) از واجبات است/ نوشتار حضرت آیت الله صافی

به به گفته شفقنا متن نوشتار مطرح شده بدین شرح است:

در صورتي که سران مسلمانان که حکومت یزید را شرعی نمی‎دانستند، مانند ابن‌زبیر و همچنين ابن‌عمر و همچنين دیگران، حسین‌(علیه‌السلام)  را یاری کرده بودند تاریخ اسلام غیر از این بود که اکنون هست و همچنين اعتراض بزرگی که بر آن هم شهروندان و مردم شهر وارد است، همین است.

انس بن‌ حارث بن نبیه که خود از کسانی است که به سعادت شهادت در رکاب حسین‌(علیه‌السلام)  نایل شد، از پدرش که یکی از صحابه، و همچنين از اهل صفّه است روایت کرده که گفت: شنیدم پیغمبر‌(ص)  درحالی‌که حسین‌(علیه‌السلام)  در دامانش بود می‎فرمود:

«إِنَّ ابْنِی هَذَا یُقْتَلُ فِی أَرْضٍ یُقَالُ لَهَا الْعِرَاقُ فَمَنْ أَدْرَکَهُ فَلْیَنْصُرْهُ»؛[۱]

«به‌درستی‌که این پسرم در زمینی که به آن هم عراق گفته می‎مي شود کشته خواهد شد، پس هرکس او را درک کند باید یاریش کند».

و همچنين سیوطی از بغوی، ابن‌سکن و همچنين باوردی، و همچنين ابن‌منده و همچنين ابن‌عساکر از انس بن حارث به این لفظ روایت کرده است:

«إِنَّ ابْنِی هَذَا یُقْتَلُ بِأَرْضٍ مِنْ الْعِرَاقِ یُقَالُ لَهَا کَربَلَاءُ فَمَنْ شَهِدَ ذَلِکَ مِنْهُمْ فَلْیَنْصُرْهُ».[۲]

خوارزمی درضمن خبری طولانی نقل کرده که حسین‌(علیه‌السلام)  به ابن‌عبّاس فرمود: «آیا می‎دانی که من پسر دختر رسول خداوند تبارک و تعالي هستم؟».

 

عرض کرد: آری! غیر از تو کسی را نمی‎شناسم که پسر پیغمبر باشد، و همچنين یاری و همچنين نصرت تو بر این امت واجب است آن هم‌چنان که روزه و همچنين زکات واجب است که یکی از این دو بدون دیگری پذیرفته نشود.

حسین‌(علیه‌السلام)  فرمود: «پس رأی تو چیست در حقّ مردمی که پسر دختر پیغمبر را از وطن و همچنين منزل و خانه و همچنين جایگاه و همچنين زادگاهش، و همچنين حرم رسول و همچنين جوار قبر پیغمبر و همچنين مسجد و همچنين محلّ هجرت آن هم حضرت خارج نمودند، و همچنين او را بیمناک و همچنين سرگردان گذاردند که قرارگاه ومنزل و همچنين مأوایی نداشته باشد و همچنين قصدشان از این سخت‌گیری‌ها کشتن او و همچنين ریختن خونش باشد درحالی‌که او شرکی به خداوند تبارک و تعالي نیاورده، و همچنين غیر از خداوند تبارک و تعالي را ولیّ امر خود قرار نداده، و همچنين از روش پیغمبر و همچنين جانشینان او تخلّف نکرده باشد؟».

ابن‌عبّاس گفت: نمی‎گویم در حقّ آنها مگر آنکه آن هم کسان کافر به خداوند تبارک و تعالي و همچنين پیغمبر شدند، و همچنين در صورتي که نماز بخوانند از روی کسالت و همچنين ریاکاری است و همچنين بر مثل این شهروندان و مردم شهر عذاب پهناور و بزرگ‌تر خداوند تبارک و تعالي نازل گردد، و همچنين ولي بايد توجه داشت تو، اباعبداللّه پس تو سرسلسله افتخار و همچنين مباهاتی، پسر پیغمبری پسر وصیّ پیغمبر و همچنين فرزند زهرا هستی که مثل مریم بود پس گمان مبر ای پسر رسول خداوند تبارک و تعالي که خداوند تبارک و تعالي از آنچه ستمکاران می‎کنند غافل است، و همچنين من گواهی می‎دهم که هرکس از مجاورت تو و همچنين مجاورت فرزندان تو کناره‎گیری کند در آخرت نصیب و همچنين بهره‎ای نخواهد داشت.

حسین‌(علیه‌السلام)  فرمود: «خدایا گواه باش».ابن‌عبّاس گفت: فدای تو شوم! گویا به من خبر از مردن و مرگ خودت می‎دهی و همچنين از من می‎خواهی تو را یاری کنم، سوگند به خدایی که غیر از او خدایی نیست، در صورتي که در پیش روی تو شمشیر بزنم تا شمشیرم بشکند و همچنين دست‌هایم قطع مي شود اندکی از حقّ تو را ادا نکرده باشم هم‌اکنون من حاضر در خدمت تو هستم به هر گونه فرمان‌داری فرمان بده!

این خبر طولانی است و همچنين بعضی از قسمت‌های دیگر آن هم را در آینده نقل می‎کنیم؛ در آغاز این خبر است که عبدالله بن عمر گفت: شنیدم رسول خداوند تبارک و تعالي‌(ص)  فرمود:

 

«حُسَیْنٌ مَقْتُولٌ فَلَئِنْ خَذَلُوهُ و همچنينَلَمْ یَنْصُروهُ لَیَخْذُلَنَّهُمُ اللهُ اِلَی یَو همچنينْمِ الْقِیَامَهِ»؛[۳]

«حسین کشته می‎مي شود پس در صورتي که او را رها کنند، و همچنين یاریش نکنند خداوند تبارک و تعالي آنها را تا روز قیامت خوار و همچنين زبون مي کند».

[۱]. ابن‌عساکر، ترجمه الامام الحسین(علیه‌السلام)، ص۳۴۷ ـ ۳۴۹؛ همو، تاریخ مدینه دمشق، ج۱۴، ص۲۲۳؛ ابن‌اثیر جزری، اسدالغابه، ج۱، ص۳۴۹؛ متّقی هندی، کنزالعمّال، ج۱۲، ص۱۲۶.

[۲]. ابن‌عساکر، تاریخ مدینه دمشق، ج۱۴، ص۲۲۴؛ ر.ک: ابن‌کثیر، البدایه و همچنين النهایه، ج۸، ص۲۷۱؛ ابن‌حجر عسقلانی، الاصابه، ج۱، ص۲۷۱؛ صالحی شامی، سبل‌الهدی و همچنين الرّشاد، ج۱۱، ص۷۵؛ متّقی هندی، کنزالعمّال، ج۱۲، ص۱۲۶.

[۳]. خوارزمی، مقتل‌الحسین(علیه‌السلام)، ج۱، ص‌۱۹۱ – ۱۹۲، فصل۱۰؛ نیز ر.ک: ابن‌اعثم کوفی، الفتوح، ج۵، ص۲۳ ـ ۲۶.

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

یاری امام و پيشوا حسین‌(ع) از واجبات است/ نوشتار حضرت آیت الله صافی در تاریخ ۲۰۱۹-۰۸-۲۹ ۱۴:۲۶:۲۵ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان