حضرت آیت الله نوری همدانی: دروس اخلاق در حوزه جدی گرفته مي شود/ کسی فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن نکند دین از سیاست جداست

%name حضرت آیت الله نوری همدانی: دروس اخلاق در حوزه جدی گرفته مي شود/ کسی فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن نکند دین از سیاست جداست

شفقناقم- حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی گفتند: در حوزه ها باید اخلاق و همچنين درس اخلاق برقرار باشد، همه ما به اخلاق احتیاج داریم بنابراین باید دروس اخلاق در حوزه جدی گرفته مي شود.

به نقل از روزنامه نويس و خبرنگار شفقنا در قم، این مرجع تقلید شیعیان پیش از ظهر امروز در مراسم آغاز سال شمسي تحصیلی حوزه های علمیه که در نمازخانه مدرسه فیضیه برگزار شد، اظهار داشتند: یکی از اصحاب از امام و پيشوا صادق(ع) نقل می کند که آن هم حضرت فرمود «سلام الله علی اهل قم»، آن هم حضرت می فرمایند که امر ما را شیعیان ما احیا کنند، در این راستا حوزه های علمیه نقش بسزایی دارند.

ایشان افزودند: ائمه هدی به ما سفارش می کنند که شهروندان و مردم شهر را نه با زبان، بلکه با عمل خود به اسلام دعوت کنید، امیر مومنان علی(ع) در کلمات قصار بیان می کنند که علما از نظر فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن و همچنين ایمان به مقدار و اندازه ای شایستگی دارند که علم آن هم ها به قلوب شان سرازیر می مي شود، این نشان دهنده جایگاه علما و همچنين دعاه در پیشگاه اهل بیت(ع) است.

آیت الله نوری همدانی گفتند: قدم گذاشتن در مسیر فقاهت دارای دو مرحله بوده که مرحله اول طلبگی و همچنين مرحله دوم عالم شدن است، هر طلبه در وهله نخست گام به حوزه می گذارد تا مجهز به نبرد با دشمنان در مسیر فکری مي شود.

ایشان ادامه دادند: ملائکه پر و همچنين بال خود را برای طلاب و همچنين علمای علوم دینی می گسترانند، نخستین اصل در این مسیر اخلاص بوده و همچنين در کتب متنوع و گوناگون و مختلف نخستین قدم کسب علم را اخلاص دانسته اند.

مرجع تقلید شیعیان تصریح کردند: در صورتي که کسی بخواهد در راه علمای پهناور و بزرگ گام بردارد باید دارای اخلاص، جدیت و همچنين تلاش و همچنين هدفمندی باشد، علامه امینی ۱۲۱ فرد يا شخص از علمایی که در راه اسلام به شهادت رسیده اند را برشمرده است.

ایشان اضافه کردند: نظم در زندگی بسیار مهم بوده و همچنين طلاب باید در مراحل درسی خود این نظم را در دستور کار قرار دهند، ادبیات نیز از دیگر ضروریات حوزویان بوده و همچنين ما در ارتباط با شهروندان و مردم شهر یا باید حرف بزنیم یا باید بنویسیم که هر دوی این مسائل نیازمند ادبیات قوی است و همچنين طلاب باید این ادبیات را به روش دقیق یاد بگیرند.

آیت الله نوری همدانی خاطرنشان کردند: سحر خیزی، نماز شب و همچنين تهجد از ویژگی های مهم یک طلبه بوده و همچنين اساتید قدیمی ما به طلابی که نماز شب نمی خواندند، درس نمی گفتند، حضرت امیر(ع) در نهج البلاغه وقتی خصائص علما را بیان می کنند می فرمایند که شب های علما در هر سن و همچنين مرحله ای به عبادت و همچنين تهجد می گذرد.

ایشان مطرح کردند: در حوزه ها باید اخلاق و همچنين درس اخلاق برقرار باشد، همه ما به اخلاق احتیاج داریم، امام و پيشوا خمینی(ره) در صحیفه نور در ۱۰ جا این حدیث را ذکر کرده اند که «کلکم راع و همچنين کلکم مسئول عن رعیته».

مرجع تقلید شیعیان عنوان کردند: خبرهاي جديد مهم حوزه قم باید در رسانه ها پخش مي شود تا همه دنیا با اخلاق حسنه طلاب آشنا شوند.

ایشان یادآور شدند: ارزش تفقه از ارزش هر چیز گرانبهای دیگر بالاتر بوده و همچنين نردبان پیشرفت طلاب همین تفقه است، در صورتي که طلاب می خواهند در جامعه تاثیرگذار باشند، باید در وهله نخست فقیه باشند.

آیت الله نوری همدانی ابراز کردند: وظایف بزرگی بر عهده علما و همچنين بزرگان دین قرار داده شده و همچنين موقعیت استاد باید از نظر اخلاق و همچنين معنویت بالا باشد.

ایشان به نقل خاطراتی از دوران تحصیل خود پرداخته و همچنين تاکید کردند: بنده از زمانی که وارد حوزه علمیه وارد شدم در دروس بزرگانی همچون امام و پيشوا راحل حضور پیدا کردم و همچنين دروس آن هم ها را با دقت می نوشتم، طلاب باید سعی کنند دروس را بنویسند. درب منزل آخوند همدانی همواره به روی شهروندان و مردم شهر باز بود، ایشان همواره پای سخنان شهروندان و مردم شهر می نشستند، ایشان شهریه طلاب را خودشان تقدیم آنان می کردند و همچنين در پله های منزل و خانه نیز می نشستند تا رعایت حضور شهروندان و مردم شهر را بکنند.

مرجع تقلید شیعیان افزودند: علما باید از زندگی اشرافی دور باشند، خداوند می فرمایند عالمی که گرایش به دنیا دارد به درد دین نمی خورد و همچنين کوچک ترین مجازاتی که برای این نوع از علما خواهم داشت این است که حلاوت دعا و همچنين مناجات را از آن هم ها می گیرم.

ایشان تصریح کردند: علما باید با شهروندان و مردم شهر همراه بوده و همچنين یاور فقرا باشند، اینکه می گویند دین از سیاست جداست، سخن نادرستی است، امام و پيشوا راحل نیز همواره تاکید کرده اند که دین به هیچ وجه از سیاست جدا نیست.

آیت الله نوری همدانی اضافه کردند: امام و پيشوا همواره می فرمودند که خوشا به حال آن هم طلابی که فیضیه را ترک کرده و همچنين به جبهه ها شتافتند، امروز متاسفانه می بینیم که در برخی از کشور ها مانند نیجریه و همچنين غیره به عزاداران حمله کرده و همچنين آن هم ها را می کشند.

ایشان مطرح کردند: سید حسن نصرالله از شاگردان امام و پيشوا موسی صدر خواهند بود، برخی از اشخاص می گویند حوزه چه خدماتی به جامعه می دهد، همه خوبی ها از حوزه سرچشمه می گیرد و همچنين امام و پيشوا راحل از خروجی های همین حوزه علمیه بودند.

مرجع تقلید شیعیان اظهار داشتند: در صورتي که این حوزه ها و همچنين فقها نبودند، فساد همه جا را فرا می گرفت، معترضین حوزه ها باید بدانند که همین جایگاه را از حوزه علمیه دارند.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله نوری همدانی: دروس اخلاق در حوزه جدی گرفته مي شود/ کسی فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن نکند دین از سیاست جداست در تاریخ ۲۰۱۹-۰۹-۱۴ ۱۳:۱۶:۳۱ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان