حضرت آیت الله جوادی آملی: فرصت ۲۴ ذی الحجه را از دست ندهید/ ایام مباهله از غریب ترین ایام زندگی ماست

%name حضرت آیت الله جوادی آملی: فرصت ۲۴ ذی الحجه را از دست ندهید/ ایام مباهله از غریب ترین ایام زندگی ماست

شفقنا-حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با تاکید بر گرامیداشت روز مباهله اظهار داشتند: جریان مباهله واقعه بسیار مهمی است که ۲۴ ذیحجّه به وقوع پیوسته است و همچنين این روز را همه ما چه حوزوی و همچنين چه دانشگاهی باید گرامی بداریم چرا که این روز از برجسته‌ترین روزهای سال شمسي است.

به نقل از شفقنا، مرجع تقلید شیعیان بیان داشتند: از غریب ترین ایام زندگی ما ایام مباهله است. خیلی از ما عالمانه حرف می‌زنیم و همچنين عوامانه فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کنیم در نتیجه آن هم ارکان ولایت را تقریباً از دست می‌دهیم در حالی که آن هم اجزای غیر رکنی را خیلی محترم می‌شمریم مانند اول ذیحجه که سالروز ازدواج وجود تبريک و مبارک حضرت امیر با فاطمه زهرا(سلام الله علیهما) است اینها جزء واجبات غیر رکنی است.

ایشان ادامه دادند: در نماز یک واجب رکنی داریم یک واجب غیر رکنی، در خصوص امامت و همچنين ولایت نیز همین روش است؛ غدیر جزء واجبات رکنی امامت است، مباهله جزء واجبات رکنی ولایت است ، با سالروز ازدواج فرق می‌کند. در حالی که  نه رسانه‌ها از او نام می‌برند و همچنين نه حوزه‌ها خبری هست! آن هم وقت آن هم مسائل واجبات غیر رکنی را خیلی دامن می‌زنیم، آنها هم واجب هست ولي بايد توجه داشت مثل اجزای نماز است لکن حمد و همچنين سوره کجا، رکوع و همچنين سجود کجا؟! حمد و همچنين سوره واجب غیر رکنی است ولي بايد توجه داشت رکوع و همچنين سجود واجب رکنی است.

آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کردند: روز مباهله متأسفانه در پیش ما خیلی جلال و همچنين شکوه ندارد! درست است غدیر پيشامد جديد خاصی است ولی قبل از جریان غدیر آیه قرآن صریحاً از وجود تبريک و مبارک علی بن ابیطالب به عنوان جانِ پیغمبر یاد کرده است ﴿نَدْعُ أَبْناءَنا و همچنينَ أَبْناءَکُمْ و همچنينَ نِساءَنا و همچنينَ نِساءَکُمْ و همچنينَ أَنْفُسَنا و همچنينَ أَنْفُسَکُمْ﴾ هم مفسّران بالاتفاق بر این خواهند بود و همچنين هم روایات اهل بیت بالاتفاق بر این است و همچنين هم تاریخ‌نگاران بالاتفاق این مطلب را نوشتند.

ایشان با اشاره به روایتی از امام و پيشوا رضا علیه السلام در خصوص مباهله اذعان داشتند: وقتی مأمون(علیه من الرحمن ما یستحق) ، به وجود تبريک و مبارک امام و پيشوا رضا(سلام الله علیه) عرض می‌کند به چه دلیل علی بن ابیطالب(سلام الله علیه) افضل است؟ ایشان دیگر نفرمود غدیر، فرمود با ایه ﴿انفسنا﴾ ، خداوند تبارک و تعالي وقتی وجود تبريک و مبارک حضرت امیر علیه السلام را جان پیغمبر می‌داند از این بالاتر فضیلت فرض می‌مي شود؟! «من کنت مولاه فهذا علی مولاه»  که گفته ی خود پیغمبر است هر چند آن هم هم از طرف خداست، کجا؛ و همچنين اینکه ذات اقدس اله خود فرموده علی جان پیغمبر است، کجا؟!  و همچنين وجود تبريک و مبارک امام و پيشوا رضا علیه السلام به این استدلال کرد .

مرجع تقلید شیعیان بیان داشتند: وجود تبريک و مبارک امام و پيشوا رضا فرمود منظور از ﴿انفسنا﴾ خود جانِ پیغمبر است نه منظور از ﴿انفسنا﴾ یعنی «رجالنا»! برای اینکه در صورتي که منظور این مرد بود، چرا ﴿ابنائنا﴾ را دیگر ذکر کرد؟! در نتیجه این روز مباهله یک روز علمی و همچنين تحقیقی و همچنين یک پيشامد جديد دقیق عقلی کلامی است و همچنين فخر ماست. قبل از جریان غدیر ذات اقدس الهی وجود تبريک و مبارک حضرت امیر را به منزله جان پیغمبر حساب کرد، اینکه یک تعبیر شاعرانه و همچنين تبلیغی نیست، این یک مطلب عظیمی است منتها ما شیعه‌ها متأسفانه از این مفاخرمان خبری نداریم، ۲۴ ذیحجّه  می‌آید و همچنين می‌گذرد  بی آنکه حتی یک رساله‌ در مورد بِهال نوشته مي شود در حالی که مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است پژوهشگران رشته تخصّصی کلام در مورد آن هم چندین مقاله بنویسد و همچنين آن هم روز، روز همایش های علمی در این زمینه باشد، این اشکال‌ها بازگو مي شود و همچنين این پاسخ‌های امام و پيشوا رضا(سلام الله علیه) مطرح گردد.

ایشان در توصیه ای خطاب به مسئولین فرهنگی و همچنين علمی بیان داشتند: توصیه می‌کنیم فرصت روز ۲۴ ذیحجّه را هرگز از دست ندهید و همچنين آن هم را به عنوان یک روز علمی تلقّی کنید؛ مقاله‌ای، پایان‌نامه‌ای، رساله‌ای در زمینه بهال نوشته مي شود تا روشن مي شود اینکه مباهله اتفاق افتاد، وضعش چگونه بود، حوزه‌اش چگونه است، قلمروش چگونه است. دوم اینکه الآن هم این معجزه بِهال زنده است همانگونه که قرآن الآن زنده است.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله جوادی آملی: فرصت ۲۴ ذی الحجه را از دست ندهید/ ایام مباهله از غریب ترین ایام زندگی ماست در تاریخ ۲۰۱۹-۰۸-۲۵ ۱۳:۲۰:۳۷ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان