آیا امام و پيشوا حسین (ع) دختری بنام رقیه داشته است؟پاسخ سه تن از مراجع عظام

%name آیا امام و پيشوا حسین (ع) دختری بنام رقیه داشته است؟پاسخ سه تن از مراجع عظام

شفقنا- سه تن از مراجع عظام به پرسشی در مورد وجود مطهر حضرت رقیه (س) پاسخ گفته اند.
به به گفته شفقنا متن پرسش وپاسخ های مطرح شده بدین شرح است:

پاسخ حضرت آیت الله العظمی صافی
%name آیا امام و پيشوا حسین (ع) دختری بنام رقیه داشته است؟پاسخ سه تن از مراجع عظام
س: آیا طبق تاریخ و همچنين روایات معتبر، امام و پيشوا حسین علیه‌السلام دختری به نام رقیّه داشته‌اند یا خیر؟ آیا تردید در وجود چنین فرزندی و همچنين نیز انتساب بارگاه مطهّر دمشق به ایشان جایز است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

علیکم السلام و همچنين رحمه ‌الله

طبق بعض کتب مقاتل و همچنين تاریخ، حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام چنین فرزندی داشته‌اند که در شام وفات نموده اند. همچنين و علاوه بر شناخته شدن و شهرت این موضوع، به روش کلّی مشاهد و همچنين مقامات مشرّفه از جهت انتساب به اهل بیت علیهم‌السلام مزار، و همچنين مورد تجلیل و همچنين احترام است چنان‌که شناخته شدن و شهرت اشخاص به سیادت جایز الانکار نیست.

شناخته شدن و شهرت مثل این بارگاه مقدسه نیز مخصوصاً با توجه به قرائن معتبر مورد ناديده گرفتن نیست. این مشاهد و همچنين روضه‌های مقدّسه‌ی سادات عظام و همچنين مفاخر اسلام نیز از این جهت که از مراکز ذکر فضایل آن هم بزرگواران و همچنين تبلیغات اسلامی و همچنين ذکر دعا است باید محترم باشد و همچنين این تردیدها بی‌جا است و همچنين سزاوار نیست. موفق باشید

پاسخ حضرت آیت الله العظمی مکارم
%name آیا امام و پيشوا حسین (ع) دختری بنام رقیه داشته است؟پاسخ سه تن از مراجع عظام

پرسش :نظر تو در مورد دختر سه ساله امام و پيشوا حسین علیه السلام (رقیه علیها السلام) چیست؟

پاسخ :این مطلب که دختر کوچکی از امام و پيشوا حسین علیه السلام در شام وفات فرمودند مطلب مسلمی است ولي بايد توجه داشت این که نام او رقیه بوده یا فاطمه یا نام دیگری داشته مورد اختلاف است.

پاسخ حضرت آیت الله العظمی سید صادق روحانی

%name آیا امام و پيشوا حسین (ع) دختری بنام رقیه داشته است؟پاسخ سه تن از مراجع عظام

آیا نظر به وجود مقدس حضرت رقیه، جزء باورها و همچنين اعتقادات خاص شیعیان است و همچنين یا در منابع اهل سنت نیز مى قدرت مصادرى یافت که گویا و همچنين معترف به وجود حضرت رقیه باشند؟ جهت استناد به این منابع براى شیعه و همچنين سنى، لطفا به آنها اشاره بفرمایید.

جواب:باسمه جلت اسمائه؛ از منابع تشیع که در مورد حضرت رقیه سخن گفته اند مى‏ قدرت به ارباب مقاتل و همچنين از منابع اهل سنت نیز مى ‏قدرت به منابع زیر اشاره نمود:

عبدالوهاب فرزند احمد شافعى مصرى (متوفى در سال شمسي ۹۷۲ ه) در کتابش «المنن: باب دهم» در مورد مرقد رقیه‏ علیها السلام چنین گفته است:

این منزل و خانه، بقعه‏ اى است در دمشق که به وسیله آل پیامبر صلى الله علیه وآله و همچنين رقیه شهیده، دختر حسین ‏علیها السلام شرف پیدا کرده است.

علامه شیخ حافظ سلیمان القندورى الحنفى (متوفى در سال شمسي ۱۲۹۴ ه) نام رقیه ‏علیها السلام را از زبان ابا عبدالله ‏علیه السلام ذکر کرده:

(پس ندا کرد اى ام‏ کلثوم، و همچنين اى سکینه، و همچنين اى رقیه ،و همچنين اى عاتکه، و همچنين اى زینب، و همچنين اى اهل بیت من درود من بر تو باد).

علامه حائرى در کتاب معالى السبطین مى ‏نویسد: دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده امام و پيشوا حسین‏ علیه السلام عبارتند از: سکینه، فاطمه صغرى، فاطمه کبرى و همچنين رقیّه علیهنّ السّلام. (۱-ستاره درخشان شام ۱۹۷) مادرش طبق نقل‏ ها؛ امّ اسحاق و همچنين اُمّ جعفر قُضاعیّه یا شاه زنان بوده است.

 

آیا امام و پيشوا حسین (ع) دختری بنام رقیه داشته است؟پاسخ سه تن از مراجع عظام در تاریخ ۲۰۱۹-۰۹-۰۱ ۲۳:۵۲:۲۱ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان