نوشتار حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت شهادت امام و پيشوا جواد(ع)

%name نوشتار حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت شهادت امام و پيشوا جواد(ع)

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی به مناسبت شهادت امام و پيشوا جواد(ع) در نوشتاری با عنوان «امامت در صباوت و همچنين صغر سن» آورده است:

دست یافتن بر امامت، پیش از سن بلوغ، گر چه تا آن هم زمان به روش رسمی سابقه نداشت; و همچنين در بین امامان، هیچ‌یک در این سن بر مسند امامت ننشسته بود، ولی در بین سایر انبیا و همچنين پیامبران سابقه‌دار است; و همچنين حضرت عیسی و همچنين یحیی در کودکی به مقام نبوّت رسیدند و همچنين قرآن در مورد حضرت عیسی می فرماید: (اِنّی عَبْدُ اللهِ آتانِی الْکِتابُ و همچنينَ جَعَلنی نَبِیّاً؛ :منم بنده خداوند تبارک و تعالي، به من کتاب داده و همچنين مرا پیامبر قرار داده است.»

و همچنين در مورد حضرت یحیی می فرماید: (و همچنينَ آتَیْناهُ الْحُکْم صَبِیّاً؛ و همچنين از کودکی به او نبوت دادیم.)
این مسأله که علوم و همچنين دانش‌های امامان و همچنين قّوت فهم و همچنين کثرت معارف آنان به واسطه آموزش و همچنين گذشت زمان و همچنين رشد جسمانی نیست، همواره مقبول مزايا و خاصيت هايّ و همچنين عوام بوده است.

از دوران کودکی هر یک از ایشان، حکایات و همچنين داستان‌های شگفت انگیز بسیاری که حاکی از نبوغ فوق العاده و همچنين فعلیّت کمالات و همچنين فضایل آنهاست، نقل شده است; حتّی معاویه و همچنين یزید و همچنين عبدالله بن عمر نیز از علم لدنّی آنها سخن می‌گفتند; زيرا و به درستي که ابوحنیفه که وقتی حضرت موسی بن جعفر علیه السّلام در سن هفت سالگی به سر می برد، از ایشان مسایل فقهی می پرسید و همچنين پاسخ می شنید.

هر کس در حالات آن هم بزرگواران مطالعه بنماید و همچنين علومی را که در دوران کودکی و همچنين بعد از بلوغ از آنها صادر شده را ملاحظه کند، می فهمد که این همه علم و همچنين معرفت از راه تحصیل فراهم نمی مي شود.

علوم بی پایان امیرالمؤمنین علیه السّلام را در همه رشته های علوم اسلامی، و همچنين حقوق و همچنين معارف والهیّات و همچنين …، چگونه می قدرت با تحصیل، به دست آورد و همچنين کدام مکتب و همچنين مدرسه غیر از مکتب خاصّ حضرت خاتم الانبیاء صلّی الله علیه وآله وسلّم می توانسته بود در آن هم زمان چنین فارغ التّحصیل داشته باشد و همچنين کدام استاد می توانسته بود این شاگرد بی نظیر را تربیت کند و همچنين غیر از علی علیه السّلام چه کسی می توانسته بود علوم نبوّت را حمل کند و همچنين باب مدینه علوم نبی مي شود؟

علوم تمام اصحاب و همچنين شاگردان مکتب پیامبر صلّی الله علیه وآله وسلّم در برابر علوم علی علیه السّلام قطره ای در مقابل دریا بود.

این علوم از فضل خداوند تبارک و تعالي و همچنين میراث آنان از رسول خداوند تبارک و تعالي صلّی الله علیه وآله وسلّم است و همچنين صدور این علوم در صورتي که از خردسالان تعصّب داشته باشد، از سالمندان نیز متعصّب کننده است. مگر سالمندان دیگر ظرفیّت این همه علم را دارند؟ و همچنين مگر دانشمندان سالمند، این گونه بدون سابقه و همچنين بالبداهه به مسایل شهروندان و مردم شهر پاسخ داده اند؟

در این باب فرقی ما بین کودک هفت ساله و همچنين مرد هفتاد ساله نیست; هر دو باید استوار خاص و همچنين صلاحیّت تمام و همچنين کمال داشته باشند که بتوانند این علوم را اخذ کرده و همچنين مُلْهَمْ و همچنينَمُفَهَّمْ و همچنين محّدث به آن هم شوند.

آن هم‌گونه که منصور، (خلیفه) در مورد امام و پيشوا جعفر صادق علیه السّلام گواهی داد که آن هم حضرت، از کسانی بود که خداوند تبارک و تعالي در شأن آن هم می فرماید: (ثُمَّ اَو همچنينْرَثْنَا الْکِتابَ الَّذینَ اصْطَفَیْنا مِنْ عِبادِنا…)

هر یک از امامان نیز بنده برگزیده خداوند تبارک و تعالي بودند که خداوند تبارک و تعالي کتاب و همچنين علم کتاب را برایشان عطا فرمود و همچنين هیچ گاه امّت، از چنین شخصیّتی از اهل بیت، محروم نخواهد شد.

احادیث «ثقلین»، «سفینه»، «امان» و همچنين حدیث «فی کّل خلف من امتی» و همچنين روایات دیگر، همه مبیّن و همچنين مؤیّد این موضوع است و همچنين مرور زمان نیز ثابت کرد، غیر از این ذوات مقدّسه، فرد دیگری مصداق این احادیث نیست و همچنين ایشان هستنند که علمشان از علم خداوند تبارک و تعالي و همچنين بصیرتشان، موهبت خاصّ خداوند تبارک و تعالي است. و همچنين مسلمانان به شرق بروند یا به غرب، علم صحیح را جز در نزد آنها نخواهد یافت.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

نوشتار حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت شهادت امام و پيشوا جواد(ع) در تاریخ ۲۰۱۹-۰۸-۰۱ ۱۱:۰۵:۴۲ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان