رساله حقوق ۴۸/ کسى را نمى قدرت در حفظ مال خودش سرزنش کرد

%name رساله حقوق ۴۸/ کسى را نمى قدرت در حفظ مال خودش سرزنش کرد

شفقنا- امام و پيشوا سجاد(ع) می فرماید:«و همچنينَ أَمَّا حَقُّ الْمَسْئُولِ فَحَقُّهُ اِنْ أَعْطَى قُبِلَ مِنْهُ مَا أَعْطَى بِالشُّکْرِ لَهُ و همچنينَ الْمَعْرِفَهِ لِفَضْلِهِ و همچنينَ طَلَبِ و همچنينَجْهِ الْعُذْرِ فِی مَنْعِهِ و همچنينَ أَحْسِنْ بِهِ الظَّنَّ و همچنينَ اعْلَمْ أَنَّهُ اِنْ مَنَعَ فَمَالَهُ مَنَعَ و همچنينَ أَنْ لَیْسَ التَّثْرِیبُ فِی مَالِهِ و همچنينَ اِنْ کَانَ ظَالِماً فَإِنَّ الإِْنْسانَ لَظَلُومٌ کَفَّارٌ».

«و همچنين امّا حق کسى که از او چیزى خواسته شده، بر گردن درخواست کننده این است که در صورتي که چیزى عطا کرد، کار او را تقدیر کند و همچنين وظیفه سپاس را در مقابل کار خیر را انجام دهد، و همچنين فضیلت او را به رسمیت بشناسد و همچنين در صورتي که چیزى نداد، عذر او را بپذیرد و همچنين به او بدگمان نباشد، زیرا بر فرض این که او داشت و همچنين نداد، مال خود را نگه داشته است و همچنين انسان در حفظ مال خود، ملامت نمى مي شود، هر چند این کار، در صورت قدرت، نوعى ستمکارى است، زیرا انسان، ستم پیشه و همچنين ناسپاس است».

به به گفته شفقنا، حضرت آیت الله العظمی سبحانی در اثر جدید خود با نام «شرح رساله حقوق سیدالساجدین» به شرح حق ۴۶ که به حق مسئول بر سائل اختصاص دارد، پرداخته و همچنين مرقوم می دارند: «در صورتي که در قسمت و بخش قبل در مورد حقوق سائل به دست مسئول بیان شد، در این قسمت و بخش، حقوق مسئول به دست طرف مقابل، مطرح مى مي شود، و همچنين در حقیقت این حقوق متقابل خواهند بود.

سید ساجدان(علیه السلام)، حقوق مسئول را در چند بند خلاصه مى کند:

  1. إنْ أعْطى قُبِلَ مِنْهُ ما أعْطى بِالشُّکْرِ لَهُ، و همچنينَالْمَعْرِفَهِ لِفَضْلِهِ:«در صورتي که چیزى داد، ـ کم یا زیاد ـ از کار او سپاسگزارى مي شود و همچنين نیکوکارى او را قدر بداند».
  2. و همچنينَطَلَبِ و همچنينَجهِ العُذْرِ فی مَنْعِهِ، و همچنينَأحْسِنْ بِهِ الظَّنَّ:«در صورتي که چیزى نداد، براى او عذرى بتراشد و همچنين با دیده حسن ظن به او بنگرد(که شاید قدرت کمک نداشت)».
  3. و همچنينَاعْلَمْ أنّهُ إنْ مَنَعَ، فَمالُهُ مَنَعَ: «بدان که در صورتي که داشت و همچنين نداد، مال خویشتن را نگه داشته است».
  4. و همچنينَأنْ لَیسَ التَّثْریبُ فی مالِهِ: «کسى را نمى قدرت در حفظ مال خودش سرزنش کرد هر چند این کار نوعى ستمکارى است».

سپس امام و پيشوا به طبیعت انسانى که در مکتب پیامبران، پرورش نیافته اشاره مى کند و همچنين مى فرماید: فإنّ الإنسانَ لَظَلُومٌ کَفّارٌ: «انسان از نظر سرشت ستم پیشه و همچنين ناسپاس است».

ادامه دارد…

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

رساله حقوق ۴۸/ کسى را نمى قدرت در حفظ مال خودش سرزنش کرد در تاریخ ۲۰۱۹-۰۸-۲۰ ۱۱:۱۹:۲۳ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان