رساله حقوق ۴۵/ حقّ اندرز دهنده این است که نسبت به او تواضع کنى

%name رساله حقوق ۴۵/ حقّ اندرز دهنده این است که نسبت به او تواضع کنى

شفقنا- امام و پيشوا سجاد(ع) می فرماید: «و همچنينَ أَمَّا حَقُّ النَّاصِحِ فَأَنْ تُلِینَ لَهُ جَنَاحَکَ ثُمَّ تَشْرَئِبَّ لَهُ قَلْبَکَ و همچنينَ تَفْتَحَ لَهُ سَمْعَکَ حَتَّى تَفْهَمَ عَنْهُ نَصِیحَتَهُ ثُمَّ تَنْظُرَ فِیهَا فَاِنْ کَانَ و همچنينُفِّقَ فِیهَا لِلصَّو همچنينَابِ حَمِدْتَ اللَّهَ عَلَى ذَلِکَ و همچنينَ قَبِلْتَ مِنْهُ و همچنينَ عَرَفْتَ لَهُ نَصِیحَتَهُ و همچنينَ اِنْ لَمْ یَکُنْ و همچنينُفِّقَ لَهَا فِیهَا رَحِمْتَهُ و همچنينَ لَمْ تَتَّهِمْهُ و همچنينَ عَلِمْتَ أَنَّهُ لَمْ یَأْلُکَ نُصْحاً اِلاَّ أَنَّهُ أَخْطَأَ اِلاَّ أَنْ یَکُونَ عِنْدَکَ مُسْتَحِقّاً لِلتُّهَمَهِ فَلاَ تَعْبَأْ بِشَیْء مِنْ أَمْرِهِ عَلَى کُلِّ حَال و همچنينَ لا قُو همچنينَّهَ اِلاَّ بِاللَّهِ».

«و همچنين امّا حقّ اندرز دهنده این است که نسبت به او تواضع کنى; به او دل و همچنين گوش بدهى تا اندرز او را بفهمى و همچنين سپس در آن هم تأمّل کنى. در صورتي که درست گفته، خداوند تبارک و تعالي را بر آن هم حمد کنى و همچنين از  او بپذیرى و همچنين قدر نصیحت او را بدانى، و همچنين در صورتي که درست نگفته با او مهربان باشى و همچنين او را متهم نسازى و همچنين بدانى که در خیرخواهى تو کوتاهى نکرده جز این که خطا کرده، مگر این که در نظر تو مستحق تهمت باشد که در این صورت به هیچ سخن او اعتماد مکن در هر حال، و همچنين هیچ عنایتى جز به اقتدار و قدرت خداوند وجود ندارد».

به نقل از شفقنا، حضرت آیت الله العظمی سبحانی در اثر خود با عنوان«شرح رساله حقوق سیدالساجدین» در شرح حق ۴۳ با عنوان حق ناصح اندرزگو مرقوم می دارند: «هرگاه اندرزخواه، بر گردن اندرزگو، حق دارد، در مقابل دومى نیز بر گردن اوّلى حق دارد. اینک حقوق «ناصح» (اندرزگو):

  1. فأن تُلینَ لَهُ جَناحکَ ثمّ تشرَئبَّ له قلبَکَ وتَفتَحَ لَهُ سَمْعکَ حتّى تَفْهَمَ عَنْهُ نَصیحَتَهُ: «بال هاى فروتنى را در برابر او باز کن و همچنين دل و همچنين جان خود را با سخنان او سیراب ساز و همچنين به سخنان او خوب گوش بده تا نصیحت او را درست بفهمى».
  2. ثُمّ تَنظُرَ فِیها، فإن کانَ وفَّقَ فیها لِلصَّوابِ حَمدتَ اللهَ على ذلکَ وقَبِلْتَ مِنهُ وعرفتَ لَهُ نَصیحَتَهُ: «در سخنان او نیک بنگرى. در صورتي که به درستى سخن گفته، خداوند تبارک و تعالي را بر این نعمت ـ راهنمایى خوب ـ سپاسگزار باش و همچنين نصیحت او را بپذیرد و همچنين ارزش رهنمود او را بدان».
  3. وإنْ لم یَکُن و همچنينَفَّقَ لَها فِیها رَحمْتَهُ ولم تَتَّهِمُهُ و همچنينَعِلِمْتَ أنّهُ یَألُکَ نُصْحاً إلاّ أنّه أخْطأ: و همچنين در صورتي که روشن شد که او به درستى سخن نگفته، با او به نرمى سخن بگو و همچنين او را متهم نکن و همچنين بدان که او در امر راهنمایى کوتاهى نکرده، جز این که راه خطا را پیموده است».
  4. إلاّ أن یکونَ عِنْدَکَ مُستحِقّاً لِلتُّهْمَهِ فلا تَعْبَأُ بِشَیء مِنْ أمرِهِ على کلِّ حال: در صورتي که او را در خور تهمت یافتى بر سخن او اعتماد مکن و همچنين بر آن هم ارزش مگذار».

تا اینجا به توضیح سخنان سید ساجدین(علیه السلام) پرداختیم، شایسته است به برخى از گفته هاى امیر بیان در این موضوع نیز بپردازیم:

أ. ولیکن أحبّ الناس إلیک المشفق الناصح.([۱])

«محبوب ترین انسان نزد تو ناصح دلسوزى باشد که تو را راهنمایى مى کند».

ب. من أکبر التوفیق الأخذ بالنصیحه.([۲])

«توفیق پهناور و بزرگ تر به کارگیرى اندرز ناصحان است».

[۱].  غرر الحکم ودرر الکلم، ج۱، ص۲۸۲، برقم ۹۵۰۳.

[۲].  عیون الحکم والمواعظ لعلی بن محمد اللیثی الواسطی، ص ۴۷۲; غرر الحکم ودرر الکلم، ج۱، ص ۱۴۷، برقم ۴۵۸۱.

ادامه دارد…

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

رساله حقوق ۴۵/ حقّ اندرز دهنده این است که نسبت به او تواضع کنى در تاریخ ۲۰۱۹-۰۸-۱۴ ۱۹:۵۲:۵۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان