رساله حقوق ۴۴/ پیوسته شیوه پنددهى می بایست مهر و همچنين مودّت باشد

%name رساله حقوق ۴۴/ پیوسته شیوه پنددهى می بایست مهر و همچنين مودّت باشد

شفقنا- امام و پيشوا سجاد(ع) می فرماید:«و همچنينَ أَمَّا حَقُّ الْمُسْتَنْصِحِ فَاِنَّ حَقَّهُ أَنْ تُؤَدِّیَ اِلَیْهِ النَّصِیحَهَ عَلَى الْحَقِّ الَّذِی تَرَى لَهُ أَنَّهُ یَحْمِلُ و همچنينَ تَخْرُجَ الْمَخْرَجَ الَّذِی یَلِینُ عَلَى مَسَامِعِهِ و همچنينَ تُکَلِّمَهُ مِنَ الْکَلاَمِ بِمَا یُطِیقُهُ عَقْلُهُ فَاِنَّ لِکُلِّ عَقْل طَبَقَهً مِنَ الْکَلاَمِ یَعْرِفُهُ و همچنينَ یَجْتَنِبُهُ و همچنينَ لْیَکُنْ مَذْهَبُکَ الرَّحْمَهَ و همچنينَ لا قُو همچنينَّهَ اِلاَّ بِاللَّهِ».

«حق اندرزجو این است که تا آنجا که سزاوار اوست و همچنين قدرت فهم آن هم را دارد، پندش دهى با او به گونه اى سخن بگویى که به گوشش نیکو آید و همچنين قدرت درک آن هم را داشته باشد، زیرا هر انسانى شایسته نوعى از سخن است که آن هم را بفهمد و همچنين پیوسته شیوه پند دهى تو، مهر و همچنين مودّت باشد».

به نقل از شفقنا، حضرت آیت الله العظمی سبحانی در اثر جدید خود با عنوان«شرح رساله حقوق سیدالساجدین» به شرح حق چهل و همچنين دوم با عنوان اندرزخواه پرداخته و همچنين مرقوم کردند:«ممکن است سؤال مي شود تفاوت مشورت با پندخواهى چیست بالأخره در هر دو یک انسان ناآگاه، از طرف مقابل راهنمایى مى خواهد.

پاسخ این است که مشورت بین دو انسان هم سن و همچنين سال شمسي انجام مى گیرد، و همچنين در صورتي که هم تفاوتى باشد، تفاوت آن هم اندک است. امّا پند و همچنين نصیحت خواسته انسانى از انسانى است که از خودش آگاه تر و همچنين برتر است.

ممکن است گفته مي شود خداوند تبارک و تعالي در قرآن به پیامبر، امر به مشورت مى کند و همچنين مى فرماید:(و همچنينَشَاوِرْهُمْ فِی الأَمْرِ)([۱]) در حالى که در اینجا موضوع بر عکس است. طرف مشورت در مقام پایین تر، و همچنين مشورت کننده در رتبه بالاتر است.

پاسخ آن هم این است که مشورت پیامبر با اصحاب خود، در مسائل جهاد، یک امر صورى و همچنين به خاطر دلجویى از یارانش بوده است و همچنين لذا در ذیل آیه مى فرماید:(فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَو همچنينَکَّلْ عَلَى اللهِ…)([۲])«بعد از مشورت به تصمیم خود عمل کن و همچنين بر خداوند تبارک و تعالي توکل نما نه بر تشخیص آنان…».

در هر حال، حق کسى که از فرد برتر نصیحت مى طلبد، این است که فرد برتر امورى را رعایت کند:

  1. أن تؤدّی إلیه النّصیحه على الحقّ الذی ترى أنّه یحمل: «آنچه را که حق تشخیص مى دهد و همچنين مى داند طرف قدرت برگیرى آن هم را دارد به او بگوید».
  2. وتخرج المخرج الذی یلین على سامعه: از راهى وارد و همچنين خارج مي شود که به گوش تو خوش آید، یعنى در گفتار او تهدید و همچنين خشونت نباشد.
  3. وتکلّمه من الکلام بما یطیقه عقله: «به این گونه سخن بگوید که خرد او پذیراى آن هم باشد.

امام و پيشوا صادق(علیه السلام) در روایتى مى فرماید:

«یجب للمؤمن على المؤمن أن یناصحه».([۳])

«حق مؤمن این است که او را نصیحت کند».

و همچنين در حدیثى از پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) نقل شده که:

«لینصح الرجل منکم أخاه کنصیحته لنفسه».([۴])

«هر فرد مؤمنى باید به برادر خود نوعى اندرز دهد که در صورتي که به جاى او بود، آن هم را انجام مى داد».

 

[۱].  آل عمران:۱۵۹.

[۲].  آل عمران:۱۵۹،

[۳].  اصول کافى، ج۲، ص۲۰۸.

[۴].  اصول کافى، ج۲، ص ۲۰۸.

ادامه دارد…

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

رساله حقوق ۴۴/ پیوسته شیوه پنددهى می بایست مهر و همچنين مودّت باشد در تاریخ ۲۰۱۹-۰۸-۱۳ ۱۸:۵۷:۱۶ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان