رساله حقوق ۴۱/ حق مدعی علیه بر مدعی از منظر امام و پيشوا سجاد(ع)

%name رساله حقوق ۴۱/ حق مدعی علیه بر مدعی از منظر امام و پيشوا سجاد(ع)

شفقنا- امام و پيشوا سجاد(ع) می فرماید:«و همچنينَ أَمَّا حَقُّ الْخَصْمِ الْمُدَّعَى عَلَیْهِ فَاِنْ کَانَ مَا تَدَّعِیهِ حَقّاً أَجْمَلْتَ فِی مُقَاوَلَتِهِ بِمَخْرَجِ الدَّعْو همچنينَى فَاِنَّ لِلدَّعْو همچنينَى غِلْظَهً فِی سَمْعِ الْمُدَّعَى عَلَیْهِ و همچنينَ قَصَدْتَ قَصْدَ حُجَّتِکَ بِالرِّفْقِ و همچنينَ أَمْهَلِ الْمُهْلَهِ و همچنينَ أَبْیَنِ الْبَیَانِ و همچنينَ أَلْطَفِ اللُّطْفِ و همچنينَ لَمْ تَتَشَاغَلْ عَنْ حُجَّتِکَ بِمُنَازَعَتِهِ بِالْقِیلِ و همچنينَ الْقَالِ فَتَذْهَبَ عَنْکَ حُجَّتُکَ و همچنينَ لاَ یَکُونَ لَکَ فِی ذَلِکَ دَرَکٌ و همچنينَ لا قُو همچنينَّهَ اِلاَّ بِاللَّهِ».

«و همچنين ولي بايد توجه داشت حقّ طرفى که تو علیه او اقامه دعوى کرده اى این است که در صورتي که در ادعایى که دارى، بر حق هستى، در بیان ادعاى خود، نیکو سخن بگو، زیرا شنیدن ادّعا بر ضدّ انسان سخت است. از این جهت، دلیل ادعاى خود را بر ضدّ او، با نرمى مطرح کن و همچنين آن هم را با مداراترین حالت و همچنين واضح ترین گفتار، و همچنين نیکوترین روش، بیان کن، قیل و همچنين قال تو را از دلیلت دور نسازد، تا مبادا دلیلت از دستت برود و همچنين از جبران آن هم ناتوان باشى».

***

به به گفته شفقنا، حضرت آیت الله العظمی سبحانی در اثر جدید خود با عنوان«شرح رساله حقوق سیدالساجدین» و همچنين در شرح حق ۳۹ با عنوان حق مدعی علیه بر مدعی مرقوم می دارند: «در هر نزاعى، مدّعى و همچنين مدّعى علیه وجود دارد. مقصود از اوّلى، کسى است که بر ضرر کسى ادعا مى کند. طرف مقابل را مدّعى علیه مى گویند. امام و پيشوا در این گفتار، درست بودن ادعاى مدّعى را مسلّم گرفته و همچنين لذا به اوسفارش مى کند که با منکر چگونه رفتار کند. اینک سفارش هاى امام و پيشوا(علیه السلام):

  1. فإنْ کانَ ما تَدَّعیهِ حَقّاً أجْمَلْتَ فی مُقاوَلَتِهِ بِمَخْرَجِ الدَّعوى: در صورتي که در ادعاى خود راستگو هستى در بیان ادعاى خویش، پسندیده سخن بگو.
  2. فإنّ لِلدَّعوى غِلظهً فی سَمْعِ المدَّعى علیه: زیرا شنیدن دعوى بر هر کسى، سخت و همچنين دشوار است.
  3. و همچنينَقَصَدْتَ قَصْدَ حُجَّتِکَ بِالرِّفقِ: دلیل خود را با نرمش بفهمانى و همچنين با مهلت و همچنين آرامش سخن بگویى.
  4. و همچنينَلَمْ تَتَشاغَلْ عَنْ حُجَّتِکَ بِمُنازَعَتِهِ بِالقیلِ والقالِ: سخنان خارج از موضوع طرف، تو را از دلیلت دور نسازد.

البته این سفارش ها در صورتى انجام مى پذیرد که قاضى محکمه به آداب اسلامى آراسته باشد و همچنين نرمش مدّعى را گواه بر ضعف ادّعاى او نپدارد، و همچنين لذا امیرمؤمنان(علیه السلام) در فرمان خود به مالک در مورد گزینش قاضى چنین مى فرماید:«ثُمَّ اخْتَرْ لِلْحُکْمِ بَیْنَ النَّاسِ أَفْضَلَ رَعِیَّتِکَ فِی نَفْسِکَ».([۱])«براى قضاوت در میان شهروندان و مردم شهر، بهترین و همچنين پاک ترین اشخاص ملّت خود را برگزین».

[۱].  نهج البلاغه،ه نامه ۵۳.

ادامه دارد…

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

رساله حقوق ۴۱/ حق مدعی علیه بر مدعی از منظر امام و پيشوا سجاد(ع) در تاریخ ۲۰۱۹-۰۸-۰۴ ۱۷:۰۸:۲۲ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان