حضرت آیت الله مکارم شیرازی: طلاب نباید درس را برای گرفتن پست و همچنين مقام فرا گیرند/ متولیان سنت های حوزه را حفظ کنند

%name حضرت آیت الله مکارم شیرازی: طلاب نباید درس را برای گرفتن پست و همچنين مقام فرا گیرند/ متولیان سنت های حوزه را حفظ کنند
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

شفقنا- حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در دیداری که جمعی از اعضای شورای عالی و همچنين مدرسان حوزه علمیه خراسان با ایشان داشتند، نسبت به آینده حوزه‌ علمیه، ارتباط  علمی با  اهل‌سنت، استقلال حوزه و همچنين آسیب‌های پیش‌رو و همچنين احیای موقوفات حوزه گفتگو کردند.

 

لزوم ارتباطات علمی با اهل‌سنت و همچنين تبیین اصول مذهب شیعه

آیت‌الله مکارم شیرازی در ابتدا با اشاره به اهمیت و همچنين ارتباط علمی با اهل سنت اظهار داشتند: شکی نیست برخی از علمای اهل سنت در مورد تشیع از دور قضاوت می‌کنند، در صورتي که در ارتباطات ببینند ما چه می‌گوییم و همچنين مباحث و مطالب را درک کنند، قطعاً نگاهشان تغییر پیدا می‌کند. به عنوان نمونه در کتاب‌ «الفقه‌ علی‌ المذاهب‌ الاربعه» که شش عالم اهل سنت بغداد نوشته‌اند، وقتی به پيشامد جديد ازدواج دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده شیعه با اهل سنت می‌رسند، می‌گویند جایز نیست؛ برای اینکه شیعیان بعد از نماز سه‌مرتبه «خان الامین» می‌گویند! شش عالم سنی آن هم هم در شهرستان بغدادی که پُر ارتباط خواهند بود، این حرف عجیب را می‌زنند. ما توضیح نداده‌ایم و همچنين بسیاری از بدبینی‌ها برحسب بی‌اطلاعی‌ها است. در صورتي که اطلاع صحیح از فقه و همچنين آرای فقهای شیعه داشته باشند، هرگز این بدبینی‌ها رُخ نخواهد داد. بنابراین ما حتماً باید اصول مذهب شیعه را بازگو کنیم. به‌روش مثال فتوای عدم اهانت به مقدسات اهل سنت در حد وسیع نشر یابد تا به گوش همگان برسد.

ایشان در ادامه آینده حوزه علمیه را خوب ارزیابی کرده و همچنين گفتند: مدیران حوزه تصمیم دارند کارهای مهمی انجام دهند، در صورتي که برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی که روی کاغذ می‌آورند در عمل بررسي کننده و پروهشگر مي شود، آینده حوزه بهتر خواهد شد؛ منتهی مشروط به پیاده‌سازی دقیق برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها است.

 

ابزار مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای پیشرفت حوزه فراهم است

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه «اکنون ابزار مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای پیشرفت حوزه بیشتر است»، آینده حوزه علمیه را بهتر دانسته و همچنين افزودند: در حال حاضر درس‌ها، کتاب‌های جدید و همچنين پژوهشگاه‌های مجهز برای پیشرفت حوزه فراهم است، مشروط بر اینکه حوزویان جذب فرهنگ دانشگاهی نشوند و همچنين متولیان، سنت‌های حوزه علمیه را حفظ نمایند.

ایشان تأکید کردند: می‌گویم سنت حوزه این است که درس را برای علم می‌خوانیم، ولي بايد توجه داشت فرهنگ دانشگاه غیر از این است و همچنين نگاه به آینده شغلی دارند. طلاب نباید درس را برای گرفتن پست و همچنين مقام فرا گیرند و همچنين جذب فرهنگ دانشگاه شوند.

 

آسیب‌ها رفع مي شود، وضع حوزه بهتر هم خواهد شد

مرجع تقلید شیعیان در ادامه سخنان خود به برخی از آسیب‌های پیش‌روی حوزه علمیه اشاره داشته و همچنين ابراز نمودند: بعضی از اشخاص به شاگردان خود پول می‌دهند، این خلاف سنت حوزه است. سنت حوزه این است که مُحصل استاد را به عنوان بهترین فرد برای تدریس انتخاب می‌کند؛ بنابراین در صورتي که پيشامد جديد مالی و همچنين دیگر آسیب‌ها رفع مي شود، وضع حوزه بهتر هم خواهد شد.

آیت‌الله مکارم شیرازی در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود به استقلال حوزه و همچنين نهاد روحانیت پرداخته و همچنين گفتند: وابستگی به پول حکومت مشکلاتی را آفریده است، حکومت‌ها آن هم مقدار سهم بودجه را تخصیص نمی‌دهندو همچنين این باعث شده است بسیاری از دستگا‌ه‌‌ها با مشکلاتی مواجه شوند تا جایی که برخی از مؤسسات و همچنين تشکیلات حوزوی وابسته به بودجه، تعداد زیادی از نیروهای علمی خود را مرخص کرده است.

 

سعی کردیم هرگز از حکومت‌ها کمکی نگیریم

ایشان ادامه دادند: وابستگی امکان انتقاد را از بین می‌برد؛ ما سعی کردیم هرگز از حکومت‌ها کمکی نگیریم. در شیراز زمانی که می‌خواستیم ساخت مجموعه‌‌ی خاتم‌الانبیاء آغاز کنیم، استاندار بیان کرد که ۱۰ میلیارد کمک می‌کند؛ بعد از مدتی برای استاندار نامه نوشتم «نظر بر اینکه حکومت در مضیقه مالی است مبلغ را دریافت نمی‌کنیم». لذا در صورتي که وابسته شویم خطرات زیاد وجود دارد. می‌دانم بعضی از آقایان از حکومت کمک می‌گیرند و همچنينانتقادی هم از آنان نمی‌بینیم!

 

تأکید بر احیاء موقوفات حوزوه جهت استقلال مالی

مرجع تقلید شیعیان در پایان با تأکید به احیاء موقوفات حوزوی جهت استقلال مالی حوزه، اظهار داشتند: اخیراً خبر دادند که بناست موقوفات مرتبط به حوزه‌ها احیا بشود و همچنين این نهادها به خود حوزه واگذار مي شود، در صورتي که این کار صورت پذیرد حوزه‌ها به لحاظ مالی بی‌نیاز می‌شوند. اکنون حوزه‌ها نیازمند خواهند بود؛ دخل و درآمد حوزه‌ها نسبت به هزینه‌ها کمتر است. در این راه امید است و همچنين باید جدی پیگیری کرد تا موقوفات حوزه از سوی نهادهای مربوطه آزاد شوند تا جایی که برخی معظلات و مسائل و مشکلات قانونی را از طریق مجلس پیگیری کرد.

گفتنی است، ثبت‌‌نام ورودی حوزه علمیه، وضعیت معیشتی طلاب، مشاغل طلاب و همچنين اقدامات مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای حل این بحران، شامل محورهای گفتگوی این دیدار بود که در پایان پیشنهاد شد تا اداره موقوفات حوزوی به مرکز سرويس ها و خدمات حوزه علمیه واگذار مي شود که با تایید آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی همراه بود.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: طلاب نباید درس را برای گرفتن پست و همچنين مقام فرا گیرند/ متولیان سنت های حوزه را حفظ کنند در تاریخ ۲۰۱۹-۰۸-۰۷ ۱۹:۵۷:۴۸ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان