حضرت آیت الله مکارم شیرازی: سنت های حوزوی تحت تاثیر دانشگاه از بین نرود

%name حضرت آیت الله مکارم شیرازی: سنت های حوزوی تحت تاثیر دانشگاه از بین نرود

شفقنا-حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفتند: ویژگی های خاص حوزه یعنی توجه و همچنين اهتمام به مراحل آموزشی پیش مطالعه، حضور در کلاس درس، مباحثه و همچنين خلاصه نویسی، آزادی در بیان اشکال درسی، ارتباط استاد و همچنين شاگرد باید در حوزه علمیه حفظ و همچنين تقویت مي شود.

به به گفته شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در دیدار حجت الاسلام والمسلمین سید مصباح عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان، به آسیب های پیش روی حوزه های علمیه اشاره و همچنين خاطرنشان کردند: یکی از چیزهایی که باید متوجه آن هم بود این است که فرهنگ دانشگاهی که علم را برای علم نمی خوانند بلکه برای کار، مقام و همچنين امثال اینهاست، به حوزه وارد نشود.

ایشان با اشاره به تفاوت هایی حوزه مانند توجه و همچنين اهتمام به مراحل آموزشی پیش مطالعه، حضور در کلاس درس، مباحثه و همچنين خلاصه نویسی، آزادی در بیان اشکال درسی، ارتباط استاد و همچنين شاگرد در حوزه علمیه، و همچنين … با دیگر مراکز علمی، اظهار کردند: باید سنت حوزه حفظ مي شود و همچنين تحت تاثیر دانشگاه از بین نرود.

آیت الله مکارم شیرازی یادآور شدند: دانشگاه ها به تکثیر دروس می پردازند که در نتیجه موجب تقویت علمی فرد نمی مي شود؛ حوزه های علمیه نیز باید مراقب باشند این گونه نشود بلکه به تخصص و همچنين درس خواندن عمیق توجه کند.

ایشان در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه حوزه های علمیه نباید در نوشتار و همچنين نوشتن، دچار گردآوری شوند بلکه باید نوآوری کنند، اظهار کردند: در صورتي که بخواهیم مطالبی را از کتاب های متنوع و گوناگون و مختلف جمع کنیم، در واقع زحمت می کشیم، ولی نتیجه مطلوب حاصل نمی مي شود.

مرجع تقلید شیعیان بر روان و همچنين آسان نوشتن با الگو گرفتن از زبان قرآن تاکید کردند و همچنين با بیان اینکه طلاب علوم دینی می بایست اهل قلم شوند و همچنين فن بیان و همچنين نوشتن را دارا باشند، از اهتمام به نوشتن از آغاز طلبگی خویش گفتند که تا امروز بیش از ۲۰۰ کتاب نوشته اند که سعی شده در آن هم نوآوری باشد.

ایشان با اشاره به به گفته جامع و همچنين کاملی که از برنامه جذاب و جالب و خوب های تحولی حوزه خراسان ارائه شد، گفتند: تحولی در حوزه خراسان واقع شده که متناسب با مسائل روز است که حلال معظلات و مسائل و مشکلات خواهد بود و همچنين این امر جای خوشبختی دارد.

آیت الله مکارم شیرازی افزودند: حوزه علمیه مشهد سابقه عظیم و همچنين برجسته ای دارد و همچنين شخصیت ها، صاحب نظران و همچنين مؤلفان بزرگی از این حوزه برخاسته اند که این روند امروز نیز باید رشد و همچنين پیشرفت داشته باشد.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: سنت های حوزوی تحت تاثیر دانشگاه از بین نرود در تاریخ ۲۰۱۹-۰۷-۳۱ ۱۹:۵۴:۲۶ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان