حضرت آیت الله سبحانی: مسائل عقلانی در حوزه ها تدریس مي شود

%name حضرت آیت الله سبحانی: مسائل عقلانی در حوزه ها تدریس مي شود

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی سبحانی با بیان اینکه مسائل عقلانی باید در حوزه ها تدریس مي شود، خاطرنشان کردند: امروز با وجود شبهات و همچنين مشکلاتی که پیش روی ماست، نباید مسائل عقلانی را کنار بگذاریم.

به نقل از روزنامه نويس و خبرنگار شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در اولین جلسه از سلسله دروس اندیشه اسلامی در مدرسه عالی نوّاب مشهد اظهار داشتند: «ابن هبّان» یکی از رجالی های اهل سنت که قول او در رجال معتبر است در کتاب خود به نام «السقاط» وقتی به ماده «علی» می رسد، نام علی بن موسی الرضا را در گوشه ای یادداشت می کند و همچنين می گوید: «هرموقع مشکلی پیدا کردم، قبر علی بن موسی الرضا را زیارت کرده و همچنين در کنار قبرش دعا کردم. خداوند دعای مرا مستجاب و همچنين مشکلم را حل نمود. مکرر برای من مشکلی پیش آمده، کنار قبرش رفتم، دعا کردم و همچنين دعایم مستجاب شده است.»

ایشان با بیان اینکه حدّ وسطی را در فلسفه معتقد هستیم به تعریف فلسفه پرداخته و همچنين گفتند: ما معتقد نیستیم که مکتب غیرمعصوم را دربست بپذیریم در عین حال معتقد هستیم که مسائل عقلانی و همچنين مسائل فلسفی باید مستقلا مورد بحث قرار گیرد، هر پيشامد جديد فلسفی که با کتاب و همچنين سنت متواتر و همچنين برهان روشن به فطریات و همچنين تجربیات بازگردد باید بپذیریم لذا ما نه به تمام معنا رافض هستیم و همچنين نه به تمام معنا قبول کننده هستیم.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه مسائل عقلانی باید در حوزه ها تدریس مي شود، خاطرنشان کردند: امروز با وجود شبهات و همچنين مشکلاتی که پیش روی ماست، نباید مسائل عقلانی را کنار بگذاریم بنابراین از همه کسانی که در مسائل فلسفی کتاب نوشتند، تشکر می کنیم ولي بايد توجه داشت مسائل آنها را مورد بررسی قرار می دهیم و همچنين اینگونه هم قوه عاقله خود را تقویت کردیم، هم با برهان آشنا شدیم و همچنين هم از نظریات دیگران بهره گرفته ایم.

ایشان با بیان اینکه فکر کردن و انديشيدن یک فریضه قرآنی است، تاکید کردند: معنای فکرکردن این است که مسائل عقلانی موجود در این کتاب ها را با ذهن بی طرفی به این مسائل بنگریم و همچنين آنچه که مخالف کتاب و همچنين سنت نیست بپذیریم ولي بايد توجه داشت آنچه که مخالف قرآن و همچنين سنت است، نمی پذیریم ولي بايد توجه داشت بدگویی هم نمی کنیم.

مرجع تقلید شیعیان بیان داشتند: بحث ما جمعی بین دو تيم موافق و همچنين معترض است؛ موافقین می گویند که هر قاعده و همچنين اصلی را از کتاب و همچنين سنت و همچنين عقل روشن که مطابق فطریات است و همچنين تقریبا به محسوسات می رسد می پذیریم هکذا اعتراض طرف مقابل را هم می پذیریم در صورتي که براین عقیده باشد که نباید یک مکتبی را مطلقا بپذیریم و همچنين ما هم می گوئیم نباید مکتب غیرمعصوم را دربست پذیرفت ولي بايد توجه داشت در صورتي که دیدیم در آن هم مکتب، مطالبی موافق اصول ماست، با احترام می پذیریم لذا اختلاف بین موافق و همچنين معترض لفظی می مي شود.

ایشان عنوان کردند: ما مانند سنّی ها در عقاید مقلّد نیستیم ولي بايد توجه داشت در عین حال، مکاتب فلسفی و همچنين کلامی را نباید ترک کنیم بلکه اینها را مباحثه و همچنين مطالعه کرده و همچنين با یک اصول و همچنين روشی اخذ می کنیم و همچنين به این صورت توانستیم همه بزرگان حوزه را در خطّ واحد جمع کنیم.

آیت الله سبحانی در بحث معترضین به مباحث عقلانی، به بحث های سنّی مذهب بویژه شافعی و همچنين مالک اشاره کرده و همچنين گفتند: شافعی نه تنها جلوی بحث های عقلانی بلکه جلوی بحث های کلامی را هم گرفته است.

ایشان ادامه دادند: مالک و همچنين شافعی منکر همه بحث های عقلانی بودند درحالیکه ائمه(ع) بر روی مسائل عقلانی بحث و همچنين تاکید کرده اند.

مرجع تقلید شیعیان بااشاره به ممنوعیت نقل و همچنين کتابت حدیث در صدر اسلام عنوان کردند: این مساله سبب شد یهودیان و همچنين نصرانی ها که به ظاهر اسلام آورده بودند، توانستند آنچه در کتابهایشان بود، میان مسلمانان پخش کردند و همچنين مسلمانان هم ضبط کرده و همچنين این مباحث نظر اینها شد.

ایشان در پاسخ به شبهه اول معترضین پیرامون منطق گفتند: ما با معترضین در یک حدّ حرکت می کنیم و همچنين آن هم اینکه دربست در اختیار غیرمعصوم نیستیم ولي بايد توجه داشت در صورتي که چیزی برهانی باشد از هرعلمی می پذیریم. کتاب، سنت و همچنين عقل محترم است بویژه عقلی که نتیجه آن هم فطرت و همچنين براهین تجربی باشد.

آیت الله سبحانی به شبهه دوم معترضین اشاره کردند و همچنين بیان داشتند: معترضین می گویند منطق و همچنين کلام و همچنين مباحث عقلی باعث جداشدن شهروندان و مردم شهر از قرآن و همچنين سنت و همچنين حدیث اهل بیت(ع) می مي شود، ولی ما می گوئیم از نظر تاریخ این مساله درست نیست؛ اصولا متکلمین در قرون دوم و همچنين سوم شروع کردند به بحث های کلامی و همچنين وقتی ملل اجانب در پی فتوحات لشکر مسلمین آمد، یکسری شبهاتی را بین مسلمانان ایجاد کردند ولي بايد توجه داشت آن هم زمان مسلمانان آماده پاسخ گویی به شبهات نبودند و همچنين لذا متکلمین به تدریج آمدند و همچنين با علم کلام به شبهات پاسخ دادند.

ایشان فرض دیگری را مطرح کرده و همچنين آن هم اینکه با علم می خواستند جلوی کتاب و همچنين سنت را بگیرند و همچنين عنوان کردند: اینجا ایراد به علم نیست بلکه سوءاستفاده از علم مورد اشکال است. علم مقدس است ولي بايد توجه داشت مضر و همچنين بد بهره بري و استفاده از آن هم دلیل بر بی اعتباری علم نیست.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله سبحانی: مسائل عقلانی در حوزه ها تدریس مي شود در تاریخ ۲۰۱۹-۰۷-۲۱ ۱۹:۱۲:۳۸ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان