حضرت آیت الله سبحانی: فکر کردن و انديشيدن عقلی را باید در حوزه ها زنده کنیم

%name حضرت آیت الله سبحانی: فکر کردن و انديشيدن عقلی را باید در حوزه ها زنده کنیم

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی سبحانی گفتند: عقول را نباید از فکر کردن و انديشيدن فلسفی تعطیل کنیم بلکه فکر کردن و انديشيدن عقلی را باید در حوزه ها زنده کنیم، در صورتي که فکر کردن و انديشيدن عقلی را خاموش کنیم مانند برخی فرق می شویم که گمراه به تمام معنا خواهند بود.

به به گفته روزنامه نويس و خبرنگار شفقنا، این مرجع تقلید شیعیان در جلسه درس اندیشه اسلامی در مدرسه عالی نواب مشهد با تصریح به اینکه مسائل عقلی در حوزه باید فراوان بحث مي شود، گفتند: در صورتي که فکر کردن و انديشيدن عقلی بالا برود، بهتر می توانیم به شبهات بهتر پاسخ بگوئیم ولي بايد توجه داشت در صورتي که فکر کردن و انديشيدن عقلی پائین باشد، گرفتار این شبهات هستیم و همچنين نمی توانیم ذهن جوانان را از این شبهات خالی کنیم.

ایشان بیان کردند: هدف از طرح این شبهات حل آنها نیست بلکه تاکید بر این مساله است که ما چنین دشمنان قدرتمندی داریم با فکر کردن و انديشيدن فلسفی و همچنين عقلانی می خواهند ما را محکوم کنند، ما هم باید سلاحی مانند خودشان داشته باشیم تا با بهره بري و استفاده از آن هم بتوانیم آنها را محکوم کنیم.

آیت الله سبحانی تعارض علم و همچنين دین را شامل شبهات غربی ها عنوان کرده و همچنين افزودند: این شبهه وقتی پیدا شد که داروین با استقراء ناقص خود این نتیجه را گرفت که همه موجودات به یک اصل برمی گردند و همچنين به تدریج براساس اصولی انشقاق انواع پیدا کرده و همچنين نوع به نوع شدند، این نظریه کلیسا را متزلزل کرد. این فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن بعد، به ایران و همچنين عراق و همچنين مصر آمد.

ایشان بیان کردند: علم و همچنين دین باهم در تعارض نیستند و همچنين در صورتي که جایی تعارض دیدیم یا برداشت ما از دین نادرست است یا علم، قطعی نیست. اتفاقا عمده دومی است و همچنين هیچ فرضیه ای در جهان بیش از ده سال شمسي عمر نمی کند لذا علم نتوانسته به واقع قطعی برسد.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به عقیده سارتر به آزادی مطلق عنوان کردند: انسان موجودی فطری است و همچنين لذا هرچقدر هم آزاد باشد، ولي بايد توجه داشت از نظر آفرینش مقیّد است. بنابراین آزادی مطلق انسان، فرضیه ای برای خوشایند جوانان و همچنين جامعه است.

ایشان به شبهه دیگر غربی ها با عنوان هرمونتیک اشاره کرده و همچنين افزودند: اینها می خواهند بگویند فهمیدن مراد سابقین برای ما ممکن نیست یعنی فهم کتب انجیل و همچنين تورات برای ما ممکن نیست و همچنين نمی توانیم بفهمیم مقصود آنها کلام خداست.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه برخی مباحث و مطالب تورات و همچنين انجیل مخالف علم است، تصریح کردند: اینها با طرح این شبهه به نوعی خواستند از تورات و همچنين انجیل دفاع کنند و همچنين بگویند که این کتب بسیط است ولی فهم ما پائین است.

ایشان به شبهه دیگر اشاره کرد و همچنين گفتند: غربی ها می گویند بشر روزی که علم نداشت احتیاج به دین داشت ولي بايد توجه داشت در حال حاظر که بشر مسلح به اخلاق و همچنين علم شده، دیگر نیازی به دین ندارد حتی در اروپا جمعیت متسلح به اخلاق درست شده اند که شهروندان و مردم شهر را دعوت به اخلاق می کنند ولي بايد توجه داشت اینها شیطنت است که شهروندان و مردم شهر را از دین جدا کنند.

مرجع تقلید شیعیان پاسخ دادند: اخلاق متکی به فطرت است و همچنين فطرت چراغ روشنی است ولي بايد توجه داشت این اخلاق اثرش کم است و همچنين نیاز به پشتوانه دارد، در صورتي که پشتوانه نداشته باشد، اخلاق کارساز نیست.

ایشان عنوان کردند: عقول را نباید از فکر کردن و انديشيدن فلسفی تعطیل کنیم بلکه فکر کردن و انديشيدن عقلی را باید در حوزه ها زنده کنیم، در صورتي که فکر کردن و انديشيدن عقلی را خاموش کنیم مانند برخی فرق می شویم که گمراه به تمام معنا خواهند بود بنابراین باید همه انظار و افکار را با برهان و همچنين دلیل تحت یک عالم واقعی و همچنين آشنا به حقائق بررسی کنیم.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله سبحانی: فکر کردن و انديشيدن عقلی را باید در حوزه ها زنده کنیم در تاریخ ۲۰۱۹-۰۸-۰۷ ۱۹:۵۱:۲۳ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان