حضرت آیت الله سبحانی: روش قرآن کریم در بیان مسائل، استدلالی است

%name حضرت آیت الله سبحانی: روش قرآن کریم در بیان مسائل، استدلالی است

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی سبحانی گفتند: روش قرآن مجید استدلالی است و همچنين روش ما هم عین روش قرآن است و همچنين آن هم اینکه هیچ مکتب بشری را مطلق نمی پذیریم زيرا و به درستي که بشر غیرمعصوم است.

به نقل از روزنامه نويس و خبرنگار شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در جلسه درس اندیشه اسلامی در مدرسه عالی نواب مشهد عنوان کردند: قرآن مجید برای ما سرمشق است حال باید ببینیم این کتاب آسمانی بحث های فلسفی دارد یا خیر؟ قرآن کریم مباحث فلسفی را به بیان های متنوع و گوناگون و مختلف مطرح می کند  و همچنين عجیب اینکه با یک برهان گاهی توحید در خالقیت را ثابت می کند و همچنين گاهی توحید در ربوبیت را به اثبات می رساند.

ایشان با بیان اینکه خالقیت آفرینش گری و همچنين ربوبیت کارگردانی است، گفتند: قرآن معتقد است خداوند تبارک و تعالي خالق است و همچنين خالق دیگری نیست و همچنين هم کارگردان است و همچنين کارگردان دیگری نیست.

آیت الله سبحانی بیان کردند: در جلسات قبل بیان کردیم که در صورتي که دو خداوند تبارک و تعالي در جهان وجود داشته باشد، فساد در جهان حاکم می مي شود زيرا و به درستي که دو خداوند تبارک و تعالي متباین یکدیگرند، تدبیر یکی متغاير و متفاوت از تدبیر دیگری خواهد بود و همچنين بنابراین انسجام به هم می خورد.

ایشان تصریح کردند: از وجود انسجام در جهان و همچنين نظم در پدیده های هستی به وحدانیت و همچنين یگانگی خالق و همچنين مدبّر پی می بریم.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به آیات قرآن کریم گفتند: روش قرآن مجید استدلالی است و همچنين روش ما هم عین روش قرآن است و همچنين آن هم اینکه هیچ مکتب بشری را مطلق نمی پذیریم زيرا و به درستي که بشر غیرمعصوم است.

ایشان ادامه دادند: یکی از مسائلی که قرآن مطرح می کند این است که قرآن در همه عالم حاضر است و همچنين حضور وی قیّومی است که این مساله را با برهان ثابت می کند. ما قائم به خداوند تبارک و تعالي هستیم و همچنين خداوند هم بر ما محیط است و همچنين لذا بر ما احاطه دارد.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه وهابیون می گویند قرآن برای تلاوت آمده است نه برای تفقه، در خصوص نظر اهل حدیث در مورد احاطه خداوند بر جهان گفتند: اینها می گویند خداوند تبارک و تعالي عرشی دارد و همچنين تختی دارد درحقیقت ذات حق تعالی بزرگتر است ولي بايد توجه داشت این تخت کمتر است درحالیکه این نظر در حقیقت جسم دانستن خداوند تبارک و تعالي و همچنين کفر است.

ایشان با بیان اینکه مکتب اهل بیت را باید بسیار احترام کنیم، عنوان داشتند: در صورتي که امام و پيشوا رضا(ع) به ایران نیامده بود و همچنين آن هم سخنان و همچنين مناظرات را نداشتند، ما هم فریب این سخنان را می خوردیم.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به آیات سوره حشر گفتند: فهم آیات قرآن کریم دلیل می خواهد در صورتي که بنا باشد درب مسائل عقلانی را به روی خود ببندیم، این آیات، لقلقه زبان می مي شود.

ایشان یادآور شدند: در صورتي که ما را به پذیرش مطلق یک مکتب بشری دعوت کنند، نمی پذیریم ولي بايد توجه داشت در صورتي که بگویند مکاتب بشری و همچنين غیربشری زیرنظر استاد ماهر باید بحث مي شود ما طرفدار این مساله هستیم.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله سبحانی: روش قرآن کریم در بیان مسائل، استدلالی است در تاریخ ۲۰۱۹-۰۷-۳۰ ۱۳:۲۶:۱۴ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان