حضرت آیت الله جوادی آملی: وظیفه علما این است که نگذارند جهل در جامعه پیدا مي شود

%name حضرت آیت الله جوادی آملی: وظیفه علما این است که نگذارند جهل در جامعه پیدا مي شود

 شفقنا-حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفتند: علماء وظیفه‌شان این است که هم از آن هم سابقه خود پاسداری کنند و همچنين هم از سابقه ساختار خلقت حمایت کنند، نگذارند جهل پیدا بشود.

به به گفته شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در جلسه درس اخلاق هفتگی خود که پنجشنبه بعد از اقامه نماز ظهر و همچنين عصر در نمازخانه مسجد احمدآباد شهرستان دماوند برگزار شد، با تسلیت ایام شهادت امام و پيشوا محمد باقر(ع)، به تبیین اهمیت مساله علم آموزی و همچنين جایگاه رفیع عالم و همچنين تعلیم علوم دینی پرداختند و همچنين بیان داشتند: در صورتي که قرآن کریم و همچنين در صورتي که خدای سبحان، تعلّم را بر شهروندان و مردم شهر واجب کرده است قبل از آن هم، بر علما تعلیم را واجب کرده است، «لِأَنَ‏ الْعِلْمَ کَانَ‏ قَبْلَ‏ الْجَهْلِ». گرچه شهروندان و مردم شهر موظف‌اند که عالم بشوند، ولی قبل از اینکه وظیفه شهروندان و مردم شهر مشخص بشود وظیفه علما روشن شد که آنها موظف‌اند شهروندان و مردم شهر را عالم کنند «لِأَنَ‏ الْعِلْمَ کَانَ‏ قَبْلَ‏ الْجَهْلِ«.

ایشان ادامه دادند: حدیثی را مرحوم کلینی(رضوان الله تعالی علیه) در کتاب شریف کافی نقل کردند که امام و پيشوا(سلام الله علیه) فرمود علم قبل از جهل است، علم قبل از جهل است یعنی چه؟ ذات اقدس الهی قبل از اینکه جاهل را خلق بکند، عالم را خلق کرد، زیرا آدم(سلام الله علیه) که عالم به اسمای الهی بود ﴿و همچنينَ عَلَّمَ آدَمَ الأسْماءَ کُلَّهَا﴾ قبل از دیگران خلق شده است و همچنين در درون ما قبل از اینکه ما فراموش بکنیم و همچنين تجاهل بکنیم، علم را خلق کرده است ﴿و همچنينَ نَفْسٍ و همچنينَ ما سَو همچنينَّاها ٭ فَأَلْهَمَها فُجُورَها و همچنينَ تَقْواها﴾ به عبارت دیگر انسان قبل از اینکه جاهل بشود عالم بود و همچنين عالم به دنیا آمد. جهل یک سلسله غرائز و همچنين اغراضی است که روی علم را پوشانده است؛ لذا حضرت فرمود: «لِأَنَ‏ الْعِلْمَ کَانَ‏ قَبْلَ‏ الْجَهْلِ«.

آیت الله جوادی آملی در تبیین رسالت علما اذعان داشتند: علماء وظیفه‌شان این است که هم از آن هم سابقه خود پاسداری کنند و همچنين هم از سابقه ساختار خلقت حمایت کنند، نگذارند جهل پیدا بشود، زيرا و به درستي که در صورتي که خدای ناکرده جامعه‌ای جاهل بود، هم بیراهه می‌رود هم راه دیگران را می‌بندد و همچنين در صورتي که عالم بود نه بیراهه می‌رود و همچنين نه راه دیگران را می‌بندد؛ یک سلسله علومی است که مهمان ما خواهند بود؛ یعنی ما آنچه که در حوزه‌ها می‌خوانیم یا در دانشگاه‌ها یاد می‌گیریم اینها مهمان‌اند. میزبان و همچنين صاحبخانه آن هم علم فطری است که فرمود: ﴿و همچنينَ نَفْسٍ و همچنينَ ما سَو همچنينَّاها ٭ فَأَلْهَمَها فُجُورَها و همچنينَ تَقْواها﴾. لذا همه ما موظف هستیم که آن هم مهمان را در کنار میزبان حفظ بکنیم. در صورتي که ما در حوزه و همچنين دانشگاه علمی تحصیل کردیم که با صاحبخانه بسازد، راحت زندگی می‌کنیم. هیچ غوغایی در درون ما نیست و همچنين هیچ چیزی هم ما را نمی‌فروشد و همچنين ما هم خود را به هیچ چیزی نمی‌فروشیم، زیرا صاحبخانه درِ این منزل و خانه را محکم بسته است و همچنين مزاحم را راه نمی‌دهد. ولی در صورتي که خدای ناکرده مهمانی دعوت کردیم که با صاحبخانه نساخت اولین ضرر را خود ما می‌کنیم.

او با اشاره به روایتی از حضرت امیر علیه السلام بیان داشتند: امیر المؤمنین(سلام الله علیه) فرمود: «رُبَّ عَالِمٍ قَدْ قَتَلَهُ جَهْلُهُ و همچنينَ عِلْمُهُ مَعَهُ [لَمْ ینْفَعْهُ‏] لَا ینْفَعُه‏»؛ چه بسا عالمان حوزه و همچنين یا دانشگاه‌اند که درس خواندند و همچنين عالم‌اند، ولی کشته جهل خواهند بود. در جهاد درون، جهل اینها بر اینها مسلط شد و همچنين آنها را از پا درآورد، در بخشی دیگر فرمود: «کَمْ مِنْ عَقْلٍ أَسِیر تَحْتَ هَو همچنينَی أَمِیر»، چه بسیار عقل‌اند که در آن هم نبرد داخلی و همچنين جهاد درونی، به اسارت نفس در می‌آیند، به اسارت غرور و همچنين خواسته‌ها در می‌آیند و همچنين آنچه را می‌خواهند بر عقلشان حاکم است. بنابراین وظیفه عالمان و همچنين مسئولان حوزه علمیه این است که اولاً میزبان را بشناسند و همچنين مهمانی دعوت کنند که با میزبان بسازد؛ وقتی حرم امن خود را پاسداری کردند آنگاه به دیگران بپردازند و همچنين دیگران را عالم بکنند.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله جوادی آملی: وظیفه علما این است که نگذارند جهل در جامعه پیدا مي شود در تاریخ ۲۰۱۹-۰۸-۱۱ ۱۵:۲۷:۲۸ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان