انتقاد حضرت آیت الله سبحانی از بدگویی نسبت به علما و همچنين مراجع/ تعطیلی مباحث عقلی سبب وارد شدن خرافات به دین می مي شود

%name انتقاد حضرت آیت الله سبحانی از بدگویی نسبت به علما و همچنين مراجع/ تعطیلی مباحث عقلی سبب وارد شدن خرافات به دین می مي شود

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی سبحانی با تاکید براینکه مباحث فلسفی باید به صورت عام و همچنين خاص در حوزه تدریس مي شود، گفتند: در صورتي که مسائل و همچنين مباحث عقلی تعطیل مي شود، خرافات وارد دین می مي شود.

به نقل از روزنامه نويس و خبرنگار شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در آخرین جلسه درس اندیشه اسلامی در مدرسه عالی نواب مشهد به پیامدهای منفی تعطیلی مباحث عقلی اشاره کرد و همچنين بیان داشتند: در صورتي که مسائل و همچنين مباحث عقلی تعطیل مي شود، خرافات وارد دین می مي شود و همچنين در این خصوص می قدرت به انظار و افکار ابن تیمیه اشاره کرد که مباحث عقلی را تحریم کرده و همچنين تنها به روایاتی که اهل کتاب نقل کردند، گوش می کند.

ایشان عنوان کردند: مسائل فلسفی از دروس عامه نیست لذا در حوزه باید مسائل فلسفی دوگونه تدریس مي شود، گاهی به صورت «الموجز» که من در اصول فقه نوشتم و همچنين نوعی آگاهی کلی در خصوص مسائل فلسفی باشد و همچنين گاهی هم فیلسوف وار، مطهری و همچنين طباطبایی گونه تدریس مي شود.

آیت الله سبحانی تصریح کردند: مسائل فلسفی به صورت موجز می تواند بحث عمومی باشد ولي بايد توجه داشت به صورت اجتهادی مسلما استعداد خاص می خواهد، هرفردی نباید دنبال این علم برود.

ایشان بیان داشتند: کتاب های فلسفی با توجه به وجود مسائل کهنه شده باید تنقیح مي شود زيرا و به درستي که این مسائل از بین رفته است و همچنين تنها علم فلسفه را متورّم کرده است. مسائل فلسفی نباید روی این مسائل طبیعی و همچنين فلکی که امروز دیگر از نظر علم جوابگو نیست، بماند.

مرجع تقلید شیعیان ضمن احترام به اقوال پیشینیان گفتند: آوردن اقوال پیشینیان در علم فلسفه، ما را از حقیقت دور می دارد البته این مباحث را خراب نمی دانیم بلکه آنها را متعلق به علوم فلکی و همچنين طبیعی می دانیم.

ایشان تصریح کردند: در نوشته های خود نباید کلمه ای بیاوریم که دشمن از آن هم مضر و همچنين بد بهره بري و استفاده کند، مولف کتاب التفکیک فرد عالم و همچنين از دوستان ماست ولي بايد توجه داشت دشمن از نام کتاب مضر و همچنين بد بهره بري و استفاده می کند؛ او نمی فهمد مراد مولف تعطیل نیست ولي بايد توجه داشت این تعبیر برای دشمن سرمایه می مي شود.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه در نقدها باید از کلمات خوب بهره بري و استفاده کرد، عنوان داشت: علمای پهناور و بزرگ نسبت به کسانی که مودبانه نقد می کنند احترام دارند، ما باید کلمات ادیبانه به کار ببریم ولي بايد توجه داشت در عین حال انتقاد خود را هم داشته باشیم.

ایشان با اشاره به سخنی از امیرالمومنین(ع) گفتند: ایشان می فرماید:«در صورتي که دیدید باطل در جامعه راه پیدا کرده، بدانید باطل مطلق نیست بلکه همراه حق است، در صورتي که حق از مزاج باطل جدا مي شود این باطل پیشرفت نمی کند و همچنين بطلانش برای طلاب مخفی نمی ماند».

مرجع تقلید شیعیان خاطرنشان کردند: این فلسفه که از دوران های یونان و همچنين ایران و همچنين مصر آمده به تمامی باطل نمی باشد زيرا و به درستي که در صورتي که همه اش باطل بود، این همه رواج نمی یافت بنابراین معلوم می مي شود هم حق و همچنين هم باطل دارد.

ایشان از مدیریت حوزه علمیه مشهد جهت فراهم آوردن شرایط تدریس اندیشه اسلامی در مدرسه عالی نواب تشکر کرده و همچنين سپس با اشاره به حدیثی از امام و پيشوا حسین(ع) گفتند: قرآن کریم در بسیاری موارد از عالم غیب و همچنين شهادت نام می برد لذا گمان می کنیم عالم غیب و همچنين عالم شهادت یکی است درحالیکه ما از عالم غیب خبر نداریم و همچنين آنچه می بینیم عالم شهادت است.

آیت الله سبحانی بیان داشتند: این عوالم با این کهکشانها و همچنين تلخی و همچنين شیرینی نسبت به عالم دیگر کوچک است و همچنين لذا امام و پيشوا حسین(ع) می فرماید:« بدانید همه این دنیا با شیرینی و همچنين تلخی هایش، همه خواب است».

ایشان گفت: در عین حالی که درس می خوانیم ولي بايد توجه داشت مراقب باشیم، دنیا فریبمان ندهد بنابراین دنیا پایدار نیست و همچنين آخرت پایدار است و همچنين سرمایه آخرت، علم و همچنين ایمان است.

مرجع تقلید شیعیان خطاب به طلاب گفتند: کمال در این است که در دوران جوانی، غیر از کار علمی، کار دیگری انجام ندهید.

ایشان ابراز کردند: از خداوند بخواهیم ما را از خواب بیدار کند و همچنين همیشه دنبال حق باشیم ضمنا نسبت به علما و همچنين بزرگان کلمه ای علي رغم ادب نگوئیم.

آیت الله سبحانی تاکید کردند: در صورتي که می خواهیم ولایتمان قطع نشود، دنبال علما باشیم و همچنين به عالم بد نگوئیم. در صورتي که خدای ناکرده به یک مرجع و همچنين واعظی بد بگوئیم ارتباط بین تو و همچنين مقام ولایت قطع می مي شود، همیشه زبان را کوچک و همچنين ملاحظه کنید و همچنين در صورتي که هم اشکالی دارید با کمال ادب بیان کنید.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

انتقاد حضرت آیت الله سبحانی از بدگویی نسبت به علما و همچنين مراجع/ تعطیلی مباحث عقلی سبب وارد شدن خرافات به دین می مي شود در تاریخ ۲۰۱۹-۰۸-۰۹ ۱۲:۰۷:۳۸ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان