آثار سیاسی و همچنين اخلاقی حج/ گفتار حضرت آیت الله مکارم

%name آثار سیاسی و همچنين اخلاقی حج/ گفتار حضرت آیت الله مکارم
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

شفقنا-حضرت آیت الله العظمی مکارم به پرسشی در مورد اسرار حج پاسخ گفته است.

به نقل از شفقنا متن پرسش وپاسخ مطرح شده بدین شرح است:
پرسش :
لطفا به صورت کوتاه و همچنين خلاصه اسرار حج، در ابعاد متنوع و گوناگون و مختلف اخلاقی، سیاسی، علمی و همچنين فرهنگی و همچنين اقتصادی را توضیح فرمایید؟
پاسخ :بدون شک ثوابهاى عظیم و همچنين فوق العادهاى که براى حج در احادیث آمده، و همچنين همچنین کیفرهاى سختى که براى ترک آن هم در قرآن مجید و همچنين روایات اسلامى ذکر شده، همه به خاطر اسرار و همچنين فلسفههاى مهمّى است که این عبادت پهناور و بزرگ اسلامى دارد. قرآن مجید در یک جمله کوتاه و همچنين بسیار پر معنا، در مورد حج مىفرماید : (لِیَشْهَدُوا مَنافِعَ لَهُمْ)؛ (شهروندان و مردم شهر را دعوت به حج کن) تا شاهد منافع گوناگون خویش باشند! . این منافع، فراوان است که در روایات معصومین : به آن هم اشاره شده، شامل :

  1. آثار اخلاقى ؛ تربیت نفوس، تهذیب اخلاق، تقویت پایههاى تقوا وخلوص شامل آثار اخلاقى حج است. تعبیرى که در احادیث بالا آمده بود که حجِّ مقبول سبب مىشود انسان از تمام گناهانش خارج مي شود وهمانند روزى گردد که از مادر متولّد شده، دلیل روشنى براى تأثیر حج بر پاکى دل و همچنين صفاى روح و همچنين زدودن آثار گناهان یک عمر است. البتّه این فایده پهناور و بزرگ اخلاقى هنگامى به دست مىآید که زائران بیت اللّه الحرام به اسرار اعمال و همچنين مناسکى که انجام مىدهند، دقیقآ توجّه داشته باشند، تا هر قدمى که برمىدارند قدمى به سوى خداوند تبارک و تعالي و همچنين معبود و همچنين محبوب حقیقى باشد، و همچنين این عبادت پهناور و بزرگ و همچنين پرمحتوى براى آنان به منزله تولّد دوباره گردد.

کسانى که با توجّه به اسرار این عبادت، و همچنين با نهایت خلوص نیّت، این مراسم پهناور و بزرگ روحانى را انجام مىدهند، آثار عمیق آن هم را در درون جان خود تا پایان عمر احساس مىکنند، و همچنين هر زمان به یاد خاطرههاى این سفر روحانى و همچنين صحنههاى مملوّ از روحانیّت و همچنين صفا و همچنين اخلاص بیفتند، روح تازهاى در آنها دمیده مىشود (این، اثر تربیتى و همچنين اخلاقى حج است).

  1. آثار سیاسى ؛ که در کنار آثار تربیتى حج قرار دارد بسیار مهم است؛ چرا که حج ـ در صورتي که آن هم گونه که اسلام دستور داده و همچنين ابراهیم بت شکن، جهانیان را به آن هم فراخوانده انجام مي شود ـ سبب عزّت مسلمین، و همچنين تحکیم پایه هاى دین، و همچنين وحدت کلمه، و همچنين مایه اقتدار و قدرت و همچنين شوکت در برابر دشمنان، وبرائت از مشرکین جهان خواهد شد، و همچنين این کنگره عظیم الهى، که هر سال شمسي در کنار منزل و خانه خداوند تبارک و تعالي تشکیل مىشود، بهترین فرصت را به مسلمانان براى بازسازى نیروهاى خویش، و همچنين تقویت پایههاى اُخوّت و همچنين برادرى، و همچنين خنثى کردن توطئهها و همچنين نقشههاى دشمنان اسلام در طول یک سال شمسي مىدهد.

ولى متأسّفانه آن هم گونه که گروهى از مسلمین به عمق فلسفه اخلاقى حج نمىرسند، از فلسفه سیاسى آن هم نیز بى خبرند. تنها به ظواهر قناعت مىکنند، و همچنين از روح این عبادت پهناور و بزرگ غافلند، و همچنين به گفته یکى از سیاستمداران بیگانه: واى به حال مسلمانان در صورتي که معنى حج را نفهمند، و همچنين واى به حال دشمنان اسلام در صورتي که مسلمین معنى حج را بفهمند! . ۳. آثار علمى و همچنين فرهنگى ؛ یکى دیگر از آثار مهمّ حج، که در روایات معصومین : به آن هم اشاره شده، آثار فرهنگى آن هم است، چرا که آثار رسول اللّه ۹ و همچنين ائمّه معصومین : در جاى جاى مکّه و همچنين مدینه و همچنين مواقفِ حج به چشم مىخورد، و همچنين حضور دانشمندان پهناور و بزرگ اسلامى از تمام کشورها، اعمّ از علماى پهناور و بزرگ دینى، و همچنين اساتید فنون دیگر، و همچنين گویندگان و همچنين نویسندگان، که همه سال شمسي در حج شرکت دارند، فرصت خوبى به همه مسلمین جهان براى مبادله اطّلاعات و همچنين دانستنیها در تمام زمینههاى دینى و همچنين علمى مىدهد، و همچنين از همه قبل، آگاهى خوبى از وضع همه مسلمین جهان در آن هم محیط پیدا مىشود که در صورتي که براى این کار نیز برنامه جذاب و جالب و خوب ریزى مي شود آثار عظیم آن هم در جهان اسلام همه ساله ظاهر مىگردد. ۴. در روایات اسلامى فلسفه اقتصادى نیز یکى از اسرار و همچنين اهداف حج شمرده شده است. ممکن است کسانى تصوّر کنند که حج با مسائل اقتصادى چه کار دارد؟ ولى وقتى توجّه مىکنیم که مهمترین مشکل مسلمین امروز آن هم وابستگى اقتصادى آنها به دشمنان اسلام است، و همچنين در کنار مراسم حج مىتوان کنگرهها و همچنين سمینارهاى عظیمى از اقتصاددانان جهان اسلام به وجود آورد، و همچنين مسلمین را از این نظر از زیر سلطه اجانب رهایى بخشید، اهمّیّت این موضوع روشن مىشود.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

آثار سیاسی و همچنين اخلاقی حج/ گفتار حضرت آیت الله مکارم در تاریخ ۲۰۱۹-۰۷-۲۹ ۱۴:۳۹:۲۱ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان