۱۰ شباهت مهم در زندگی حضرت معصومه (س) به زندگی حضرت زینب(س)

%name ۱۰ شباهت مهم در زندگی حضرت معصومه (س) به زندگی حضرت زینب(س)

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)-در میان بانوان بیت رسالت و همچنين امامت، دو بانوی آسمانی اند که از جهات گوناگون شبیه به یکدیگرند و همچنين وجه شباهت و همچنين قدر مشترک بین آن هم دو، فراوان است. آن هم دو بزرگوار، یکی حضرت زینب کبری، عقیله آل هاشم علیهم السلام است و همچنين دیگری حضرت فاطمه معصومه علیها السلام.

۱) هر دو سرافرازند که دختر امام و پيشوا معصوم علیه السلام خواهند بود، زینب کبری دختر بزرگوار حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام است و همچنين حضرت معصومه علیها السلام دختر والاگهر حضرت موسی بن جعفرعلیهما السلام.

۲) هر دو بزرگوار خواهر امام و پيشوا معصوم اند، یکی خواهر امام و پيشوا حسن و همچنين امام و پيشوا حسین علیهما السلام و همچنين دیگری خواهر حضرت علی بن موسی الرضاعلیه السلام است.

 

۳) هر دو بانوی خاندان وحی، افتخاری دارند که عمه امام و پيشوا معصوم می باشند، یکی عمه حضرت امام و پيشوا زین العابدین علیه السلام و همچنين دیگری عمه حضرت جواد الائمه علیه السلام.

۴) هر دو مورد تقدیس و همچنين تکریم امام و پيشوا معصوم قرار گرفته و همچنين حجّت بالغه الهی، زبان به مدح و همچنين ثنا و همچنين ستایش آن هم دو گوهر گران بها گشوده است.

۵) هر یک از این دو بانوی پهناور و بزرگ اسلام، مورد تعظیم و همچنين احترام سه امام و پيشوا مفترض الطاعه قرار گرفته اند: حضرت زینب علیها السلام از ناحیه پدر بزرگوارش، امیرمؤمنان علیه السلام و همچنين از سوی برادرش حضرت سیّدالشهداعلیه السلام و همچنين از ناحیه برادر زاده شان حضرت امام و پيشوا زین العابدین علیه السلام مورد ستایش قرار گرفتند.

حضرت معصومه علیها السلام از ناحیه جد بزرگوارش، حضرت صادق علیه السلام و همچنين از جانب برادر بزرگوارش، حضرت رضاعلیه السلام و همچنين از سوی فرزند برادرشان، حضرت جوادالائمه علیه السلام، مورد مدح و همچنين ثنا واقع شده اند.

۶) هرکدام از این دو بانوی با جلالت، شدّت علاقه نسبت به برادر عزیز و همچنين والامقام خود داشتند، حضرت زینب علیها السلام، نسبت به امام و پيشوا حسین علیه السلام و همچنين حضرت معصومه، نسبت به امام و پيشوا علی بن موسی الرضاعلیه السلام.

۷) هر دو معظّمه به خاطر علاقه به برادرشان، منزل و خانه و همچنين زندگی خویشتن را رها کرده، وطن را ترک گفتند و همچنين رنج سفر را بر خود هموار نمودند، حضرت زینب علیها السلام از مدینه به عراق و همچنين بالاخره به شام رفت و همچنين حضرت معصومه علیها السلام از مدینه به ایران و همچنين بالاخره در سرزمین قم رحل اقامت افکند.

۸) هر دو بانوی بزرگوار، زادگاه شان مدینه، ولی مدفنشان در نقطه ای دور از زادگاه شان هست، حضرت زینب علیها السلام در شام یا مصر، بنابر نظر مشهور و همچنين حضرت معصومه در ایران و همچنين شهرستان مقدّس قم.

۹) مدفن هر یک از این دو بانوی بهشتی، زیارت گاه عاشقان و همچنين علاقه مندان خاندان پیغمبر است و همچنين مرقد مطهر و همچنين منوّر هر یک از آنان، دلدادگان بی شمار دارد و همچنين شهروندان و مردم شهر مسلمان، حتی از شهرهای دور برای زیارت آن هم ها با تمام اشتیاق، سفر نموده و همچنين تشرف به اعتاب مقدسه آنان فخر و همچنين مباهات می کنند.

۱۰) هر کدام از این دو مکرّمه، دو محل زیارت دارند، حضرت زینب علیها السلام در مصر و همچنين در شام و همچنين حضرت معصومه علیها السلام در بیت النور محل اقامت و همچنين عبادتشان و همچنين دیگر مدفن مقدّس و همچنين حرم مطهر آن هم بانوی با جلالت.

انتخاب شفقنا ازکتاب عمه سادات زندگی حضرت معصومه ( سلام الله علیها

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

۱۰ شباهت مهم در زندگی حضرت معصومه (س) به زندگی حضرت زینب(س) در تاریخ ۲۰۱۹-۰۷-۰۴ ۱۲:۰۰:۳۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان