چه کشوری مورد پسند امام و پيشوا زمان است؟ حضرت آیت الله جوادی آملی تشریح کرد

%name چه کشوری مورد پسند امام و پيشوا زمان است؟ حضرت آیت الله جوادی آملی تشریح کرد

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفتند: ما می‌توانیم یک کشوری داشته باشیم که وجود تبريک و مبارک ولی عصر بپذیرد، راه باز است.

به نقل از شفقنا، این مرجع تقلید شیعیان در جلسه درس اخلاق هفتگی خود در مسجد روستای احمد آباد شهرستان دماوند با اشاره به اتمام  ایام نورانی ماه تبريک و مبارک رمضان اظهار داشتند:  همه ما در کنار سفره خداوند تبارک و تعالي نشسته‌ایم؛ خداوند دو جور پذیرایی می‌کند: یک وقت نعمت را برای ما می‌فرستد، یک وقت سفره پهن می‌کند و همچنين ما را در کنار سفره و همچنين در حضور خود دعوت می‌کند، سالی دو بار این ضیافت هست، دو بار سفره پهن می‌کند: یکی در زمان خاص، یکی در زمین مخصوص. زمان خاص، ماه تبريک و مبارک رمضان است که فرمود تو «ضیوف الرّحمان» هستید، در کنار سفره خداوند تبارک و تعالي، در حضور خداوند تبارک و تعالي نعمت می‌یابید. زمین مخصوص، سرزمین مکه است که ﴿فیهِ آیاتٌ بَیِّناتٌ﴾، گرچه همه جا آیات الهی است؛ ولي بايد توجه داشت نشانه‌های خداوند تبارک و تعالي در مکه فراوان است

ایشان ادامه دادند: در ضیافت چنین نیست که خداوند تبارک و تعالي برای کسی روزی بفرستد، بلکه روزی‌خوار را در کنار سفره خود در حضور دعوت می‌کند. این دو کار، یک خصیصه‌ای دارد که قبل از آن هم برکات معنوی، در فقه ما هم راه پیدا کرده است.

آیت الله جوادی آملی اظهار داشتند: صاحب جواهر و همچنين صاحب عروه که هر دو از بزرگان فقه ما خواهند بود، می‌فرمایند در فضیلت روزه همین بس که انسان شبیه فرشته می‌مي شود. غذای فرشتگان ذکر خداست، نام خداست و همچنين یاد خداوند تبارک و تعالي. در صورتي که ما می‌توانیم مثل فرشته بشویم چرا نشویم؟ در قرآن کریم عده‌ای را در کنار ملائکه نام می‌برند. در اوایل سوره مبارکه «آل‌عمران» هست که ﴿شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُو همچنينَ و همچنينَ الْمَلائِکَهُ و همچنينَ أُولُوا الْعِلْمِ قَائِماً بِالْقِسْطِ؛ این از بیانات نورانی امام و پيشوا سجاد(سلام الله علیه) است که امام و پيشوا چهارم فرمود: فضیلت عالمان دین، مؤمنان واقعی آن هم قدر بس که خداوند تبارک و تعالي نام اینها را در کنار ملائکه ذکر می‌کند! در صورتي که ـ خدای ناکرده ـ یک عده در حدّ حیوان بشوند که قرآن از آنها هم خبر داد، فرمود: ﴿أُولئِکَ کَالأنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ﴾پس ما می‌توانیم هم راه سقوط را طی کنیم که ـ معاذالله ـ آیه ﴿أُولئِکَ کَالأنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ﴾ ما را گرفتار کند، هم می‌توانیم راه صعود را طی کنیم که فرمود: تو فرشته شوید در فضیلت روزه همین بس که انسان یک ماه تمرین می‌کند تا شبیه فرشته مي شود.

ایشان بیان داشتند: ماه تبريک و مبارک رمضان هم ماه دعاست. در دعا مستحضرید در صورتي که ما انسی داشته باشیم و همچنين بدانیم که تمام آنچه که به دست ماست، فیض اوست، خودمان دخیل در کاری نیستیم؛ مثل زکریا تربیت می‌شویم. چقدر اینها از دعا لذت می‌بردند! و همچنين چقدر این آیه سوره مبارکه «مریم» شیرین است، آن هم قدر شیرین است که به وصف در نمی‌آید! ببینید زکریا پیرمرد است وقتی مریم‌(سلام الله علیها) را می‌بیند که روزی غیب به دست او و همچنين به فیض او می‌رسد، علاقه پیدا می‌کند که فرزند این چنین داشته باشد. به خداوند تبارک و تعالي عرض می‌کند من که الآن پیر هستم، موی سرم سفید شد و همچنين استخوان بدنم پوک شد، پیرمرد هستم، همسر من هم آن هم وقت که جوون بود عاقر و همچنين نازا بود، الآن که پیر است، ولی ﴿و همچنينَ لَمْ أَکُنْ﴾ ـ چقدر این دعا شیرین است خداوند تبارک و تعالي می‌داند! ـ ﴿و همچنينَ لَمْ أَکُنْ بِدُعائِکَ رَبِّ شَقِیًّا﴾، خدایا من هر وقت خواستم دادی، هیچ وقت نشد که بخواهم و همچنين ندهی. عرض کرد خدایا! می‌دانید من چه کسی هستم؟ من کسی هستم که هر وقت خواستم دادی و همچنين نگفتی کی هستی! چه آورده‌ای؟ چکاره هستی؟ ببینید این زکریای پیر چگونه با خداوند تبارک و تعالي حرف می‌زند؟ این راه برای همه ما باز است.

مفسّر قرآن کریم با بیان اینکه ماه تبريک و مبارک رمضان برای این است که ما فرشته بشویم، بیان داشتند: خداوند در آیه شش سوره مبارکه «هود» دارد به اینکه ﴿عَلَی اللَّهِ رِزْقُهَا﴾ فرمود تمام مارها و همچنين تمام عقرب‌ها پرونده دارند، روزی دارند، من مسئول هستم، تو چکار داری او حرام‌گوشت است یا سمّی است؟ این مخلوق من است. همه پرونده دارند، همه روزی دارند؛منتها ما باید مواظب باشیم احتکار نکنیم، اختلاس نکنیم یا فلان کار را نکنیم گران نکنیم، این کارها دست ماست. حالا فلان حیوان حرام‌گوشت است یا قبل از حرام‌گوشتی نجس هم هست، تو چکار داری او نجس است؟ این مخلوق من است، پرونده دارد، من هم روزی او را می‌دهم.

ایشان ادامه دادند: هر فضیلتی که برای قرآن هست، برای امام و پيشوا هست، هر فضیلتی که برای امام و پيشوا هست، برای قرآن هست. فرمودند در صورتي که کسی بمیرد و همچنين امام و پيشوا زمانش را نشناسد، مردن و مرگ او مردن و مرگ جاهلیت است. در صورتي که کسی بمیرد و همچنين قرآنش را نشناسد، مردن و مرگ او هم مردن و مرگ جاهلیت است. این کار مخصوص زکریاست! چرا خدای سبحان به پیغمبر می‌فرماید به یاد زکریا باش؟ یا به باید مریم باش؟  نام انبیا را برای چه می‌برد؟ برای اینکه روش آنها، راه آنها آموزنده است. ما در نماز می‌خوانیم ﴿صِرَاطَ الَّذِینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ) این ﴿أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ﴾ این «منعم علیهم» را در چند جای قرآن ذات أقدس الهی معرفی کرد، اینها نوح خواهند بود، ابراهیم خواهند بود، عیسیٰ خواهند بود، موسیٰ خواهند بود، زکریا خواهند بود، یحییٰ خواهند بود، ما راه اینها را بخواهیم.

آیت الله جوادی آملی در پایان با بیان اینکه خداوند می خواهد که ما به گونه ای زندگی کنیم که بشویم مهمان او، ابراز داشتند: ما می‌توانیم آثار ماه تبريک و مبارک رمضان را، آثار حج را که ـ إن‌شاءالله ـ عده‌ای به زیارت بیت الله، زیارت حرم نبوی، زیارت بقیع تبريک و مبارک موفق می‌شوند، این ضیافت را حفظ کنیم! ما می‌توانیم یک کشوری داشته باشیم که وجود تبريک و مبارک ولی عصر بپذیرد. ارزانی باشد، رفاه باشد، آسایش باشد، این نعمت باشد، گرانی نباشد، بیکاری نباشد، می‌توانیم باشیم، راه باز است.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

چه کشوری مورد پسند امام و پيشوا زمان است؟ حضرت آیت الله جوادی آملی تشریح کرد در تاریخ ۲۰۱۹-۰۶-۲۵ ۱۶:۵۲:۲۴ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان