چرا می گوییم شهدا بعد از مردن و مرگ زنده اند؟ در حالیکه همه ارواح بشر بعد از مردن و مرگ بقا دارند

%name چرا می گوییم شهدا بعد از مردن و مرگ زنده اند؟ در حالیکه همه ارواح بشر بعد از مردن و مرگ بقا دارند

شفقنا-قرآن کریم می فرماید: «و همچنين لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله

امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون» (۱۶۹ آل عمران) با توجه به پيشامد جديد بقای ارواح بعد از مردن و مرگ که در مورد همه ی اشخاص بشر صادق است، بنابراین، حیات خاصی که در آیه ی مذکور برای شهدای راه خداوند تبارک و تعالي، مطرح می مي شود به چه معناست؟ آیا چیزی غیر از بقای روح آنهاست؟ در صورتي که چنین حیات مراد است، بنابراین، اختصاص به شهدا ندارد؟

پاسخ: البته جنبه ی بقای نفوس، امر عامی است، اختصاص به نفوس شهید و همچنين غیر شهید ندارد، ما برهان داریم که «عام» بر قرارند و همچنين ارواح بعد از بدن، باقی خواهند بود، بنابراین، حیات شهدا یک جنبه ی روحی و همچنين معنوی خاصی دارد. این، یک حیات تشریفی فوق آنهاست. در همین دنیا، می گوییم فلانی زنده است، زندگی دارد، ولي بايد توجه داشت در واقع مردن و مرگ تدریجی است.

همه «احیاء» خواهند بود، ولي بايد توجه داشت آن هم قید «عند ربهم» احیاء را می خواهند، درست است که همه ی اشیاء عندالله محشورند، ولي بايد توجه داشت این یک تشریف مقامی است، اعلام رتبه ی وجودی شی ء است.

در باب علم کتاب کافی، حدیثی از امام و پيشوا

صادق علیه السلام است که: «من علم لله و همچنين عمل لله و همچنين علم لله دعی فی الملکوت عظیما» درست است که یک پشه هم عظیم است، موریانه و همچنين مورچه هم عظیمند، ولي بايد توجه داشت این «عظیم»، عنوان دیگری است، به هر حال، «عند ربهم» حساب دیگری است: عند ربهم یرزقون. در دنیا عندالله بودند، در آن هم جا هم خواهند بود، تا در اینجا عند اللهی

نشوند، آنجا عندالله نیستند، اینجا «فی مقعد صدق» اند، آنجا هم «فی مقعد صدق» اند.

تا اینجا کس وقف حق نباشد، آنجا عندالله نیست، ریشه ی مقامات آنجا اینجاست. کسی ممکن است شب و همچنين روز را به سر برد و همچنين ما ندانیم چه کار می کند، ولي بايد توجه داشت عندالله است.

آنچه که اینجا می فهمد به همین فهم و همچنين بینش اش، آنجا هم محشور است. «الدنیا مزرعه الآخره» خوب حرفی است. هر کس اینجا هر چه کاشت، فردا آن هم را درو می کند.

امام و پيشوا رضا علیه السلام به شخصی در روایتی که ما آن هم را روی منبرها می خوانیم فرمودند: «هر چه را دوست داری، با آن هم محشور ی، ولو محبوب تو، سنگی باشد» ببینید چه کسی را دوست دارید، با هر کس محشور ی، با هم او خواهی بود. خوشا به حال کسانی که با خداوند تبارک و تعالي همنشین اند، آنجا هم با خداوند تبارک و تعالي همنشین اند.

انتخاب شفقنا از کتاب فضایل و همچنين سیره امام و پيشوا رضا عالم آل محمد ( صلوات الله علیهم ) در آثار استاد حسن زاده آملی

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

چرا می گوییم شهدا بعد از مردن و مرگ زنده اند؟ در حالیکه همه ارواح بشر بعد از مردن و مرگ بقا دارند در تاریخ ۲۰۱۹-۰۷-۱۱ ۲۲:۴۴:۵۳ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان