پیام حضرت آیت الله جوادی آملی به مسلمانان آمریکا: آنچه که می‌تواند بشریت را سامان ببخشد امنیت و همچنين عقل و همچنين صلح است/ قرآن حقوق بشر را تامین می کند

%name پیام حضرت آیت الله جوادی آملی به مسلمانان آمریکا: آنچه که می‌تواند بشریت را سامان ببخشد امنیت و همچنين عقل و همچنين صلح است/ قرآن حقوق بشر را تامین می کند

شفقنا-کنگره مسلمانان آمریکا با عنوان «اسلام دین بشریت» با پیام حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در ایالت میشیگان آمریکا برگزار شد.

به نقل از شفقنا، حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در پیام خود به این کنگره با اشاره به آیاتی از قرآن کریم بیان داشتند: محور بحث در این کنگره و همچنين نشست «اسلام دین بشریت» است. این پیام را ذات أقدس الهی در آغاز بعثت اعلام داشت در سوره مبارکه «مدّثّر» و همچنين مانند آن هم که در اوایل بعثت نازل شدند، فرمودند که اسلام دین بشریت است و همچنين حقوق بشر را تضمین می‌کند.

ایشان ادامه دادند: در همین سوره خدای سبحان دو بار می‌فرماید این ﴿ذِکْری‏ لِلْبَشَرِ﴾[۴] است، این «هُدی» برای بشر است؛ یعنی حقوق بشر را خداوند تبارک و تعالي تعیین می‌کند، هدایت بشر و همچنين راه مستقیم بشر را خداوند تبارک و تعالي تعیین می‌کند: ﴿ذِکْری‏ لِلْبَشَرِ﴾، ﴿نَذیراً لِلْبَشَرِ﴾[۵] و همچنين مانند آن هم. این تذکره بشریت است، این حقوق بشریت است. سرّش آن هم است که بشر گرچه در زبان و همچنين زمان، عصر و همچنين مصر و همچنين مانند آن هم متنوع و گوناگون و مختلف خواهند بود؛ ولی در ساختار انسانیت یک حقیقت خواهند بود.

به نقل از شفقنا، متن کامل پیام این مرجع تقلید شیعیان به شرح زیر است:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمد لله ربّ العالمین و همچنين صلّی الله علی جمیع الأنبیاء و همچنين المرسلین و همچنين الأئمه الهداه المهدیین سیما خاتم الأنبیاء و همچنين خاتم الأوصیاء علیهما آلاف التّحیه و همچنين الثناء بهم نتولّی و همچنين من أعدائهم نتبرّء إلی الله».

مقدم تو فرهیختگان و همچنين نخبگان و همچنين بزرگواران را در این کنگره گرامی می‌داریم. سعی بلیغ تو را در نشر مآثر و همچنين آثار اسلامی ارج می‌نهیم و همچنين از ذات أقدس الهی مسئلت می‌کنیم، زحمات تو را به أحسن وجه با پاداش دنیا و همچنين آخرت قرین بفرماید و همچنين آنچه خیر و همچنين صلاح و همچنين فلاح جهان بشریت است خدای سبحان به همگان مرحمت کند!

محور بحث در این کنگره و همچنين نشست «اسلام دین بشریت» است. این پیام را ذات أقدس الهی در آغاز بعثت اعلام داشت در سوره مبارکه «مدّثّر» و همچنين مانند آن هم که در اوایل بعثت نازل شدند، فرمودند که اسلام دین بشریت است و همچنين حقوق بشر را تضمین می‌کند. برخی‌ها که جزء مخالفان وحی و همچنين توحید بودند، در اتاق فکرشان سعی و همچنين کوشش کردند که در مورد اسلام سخن بگویند، این ﴿فَقُتِلَ کَیْفَ قَدَّرَ﴾[۱] و همچنين فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کرد:﴿فَکَّرَ و همچنينَ قَدَّر﴾[۲] و همچنين گفت: ﴿إِنْ هذا إِلاَّ قَو همچنينْلُ الْبَشَرِ﴾،[۳] این سخن خداوند تبارک و تعالي نیست، این وحی به وسیله فرشته‌ها نیست، این بر قلب مطهّر رسول گرامی(علیه و همچنين علی آله آلاف التّحیه و همچنين الثّناء) نازل نشده؛ این حرف یک انسان عادی است: ﴿إِنْ هذا إِلاَّ قَو همچنينْلُ الْبَشَرِ﴾. در سوره «مدّثّر» که در اوایل بعثت نازل شد.

در همین سوره خدای سبحان دو بار می‌فرماید این ﴿ذِکْری‏ لِلْبَشَرِ﴾[۴] است، این «هُدی» برای بشر است؛ یعنی حقوق بشر را خداوند تبارک و تعالي تعیین می‌کند، هدایت بشر و همچنين راه مستقیم بشر را خداوند تبارک و تعالي تعیین می‌کند:﴿ذِکْری‏ لِلْبَشَرِ﴾، ﴿نَذیراً لِلْبَشَرِ﴾[۵] و همچنين مانند آن هم. این تذکره بشریت است، این حقوق بشریت است. سرّش آن هم است که بشر گرچه در زبان و همچنين زمان، عصر و همچنين مصر و همچنين مانند آن هم متنوع و گوناگون و مختلف خواهند بود؛ ولی در ساختار انسانیت یک حقیقت خواهند بود. بدن‌های اینها گرچه ممکن است رنگ‌های گوناگون داشته باشد؛ ولی یک حقیقت و همچنين از طرف خدای سبحان به همه اینها داده شد و همچنين آن هم ﴿نَفَخْتُ فیهِ مِنْ رُوحی﴾[۶] است و همچنين همگان را با نفْسی آفرید که این نفس یک لوح زرّینی است و همچنين نانوشته نیست، فرمود: ﴿و همچنينَ نَفْسٍ و همچنينَ ما سَو همچنينَّاها ٭ فَأَلْهَمَها فُجُورَها و همچنينَ تَقْواها﴾;[۷] خدای سبحان هیچ کسی را یک لوح نانوشته نداد، در دل‌های همه این لوح زرّین را با قلم الهامی خود مرقوم داشت، خیر هر کسی را و همچنين شرّ هر کسی را به او گفت و همچنين زيرا و به درستي که بشر یک حقیقت است، خیر بشریت را، فجور و همچنين تقوای بشریت را در نهاد هر کسی ذخیره و همچنين تعبیه کرده است.

این علم میزبان است، ما چه در حوزه‌ها چه در دانشگاه‌ها علمی فرا بگیریم، باید با علم صاحبخانه مطابق و يکدست باشد. در صورتي که علم میزبان با علم صاحبخانه مطابق و يکدست بود، انسان نه بی‌راهه می‌رود نه راه کسی را می‌بندد؛ نه جنگ جهانی اوّل است نه جنگ جهانی دوم است و همچنين نه جنگ‌های نیابتی فعلی است؛ نظیر یمن، سوریه، فلسطین و همچنين قسمت و بخش‌های دیگر. هیچ‌گاه انسان بی‌راهه نمی‌رود و همچنين راه کسی را نمی‌بندد، زیرا انسان یک حقیقت است، گرچه به صورت میلیاردها درآمده است. همه از یک حقیقت است و همچنين قرآن حقوق بشر است، تذکره و همچنين یادآوری بشریتِ بشر است که این معارف وحیانی در درون هر کسی نهادینه شده است. این ﴿ذِکْری‏ لِلْبَشَرِ﴾، یک؛ ﴿نَذیراً لِلْبَشَرِ﴾، دو؛ هر دو تعبیر در سوره «مدّثّر» در قبال کسانی که گفتند: ﴿إِنْ هذا إِلاَّ قَو همچنينْلُ الْبَشَرِ﴾ نازل شده است.

بنابراین در صورتي که کسی به فطرت اصلی خود برگردد، در حقیقت خواسته چند میلیارد را می‌فهمد. انسان عقل می‌خواهد، عدل می‌خواهد، صلح می‌خواهد، امنیت می‌خواهد، امانت می‌خواهد، صفا و همچنين وفا و همچنين طهارت روح می‌خواهد. این خواسته همه بشریت است. در صورتي که کسی اینها را خوب درک بکند، بشر را درک کرد، حقوق بشر را درک کرده است. گرچه قرآن کریم در سه منطقه آیات گوناگون دارد؛ ولی جامع هر سه منطقه هم حقوق بشر است. قرآن کریم در یک منطقه قسمت و بخش ملّی و همچنين محلّی دارد که مخصوص مسلمان‌ها هست؛ احکام نماز دارد، روزه دارد در داخله حوزه اسلامی.

قسمت و بخش دیگر امر منطقه‌ای است نه تنها ملّی و همچنين محلّی که برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مشترک دارد با مسلمان‌ها و همچنين مسیحی‌ها و همچنين یهودی‌ها و همچنين سایر کسانی که دارای ادیان ابراهیمی و همچنين الهی‌ خواهند بود. اینجا منطقه‌ای برنامه جذاب و جالب و خوب دارد. قسمت و بخش سوم منطقه بین‌المللی است که مرتبط به جهان بشریت است. انسان چه موحد چه مشرک، چه مسلمان چه غیر مسلمان به هر حال حقیقتی دارد، آن هم حقیقت نیازی دارد و همچنين آن هم نیاز در صورتي که برآورده مي شود، کمالی در راه است. این حقیقت را در قسمت و بخش سوم که قسمت و بخش بین‌المللی قرآن کریم است، خدای سبحان به خوبی بیان کرده است.

این نشست تو که به عنوان «اسلام دین بشریت» است، باید با این سه منطقه مطابق و يکدست باشد؛ یعنی در حوزه اسلامی قسمت و بخش ملّی و همچنين محلّی محفوظ بماند. در حوزه منطقه‌ای قسمت و بخش موحدان محفوظ بماند. در قسمت و بخش بین‌المللی قسمت و بخش انسانیت. تو با هر کسی که زیر این آسمان نفَس می‌کشد و همچنين زندگی می‌کند، می‌توانید خوب زندگی کنید، در صورتی که آن هم اصول مشترک را رعایت کنید و همچنين او هم متقابلاً اصول مشترک را رعایت کند. آن هم وقت چنین جهانی امن می‌مي شود، چنین جهانی با صراط مستقیم حرکت می‌کند، چنین جهانی سلاح در آن هم نیست.

تو ببینید قرآن کریم وقتی قصه بزرگان و رهبران انقلابی را بازگو می‌کند؛ مثل سلیمان، مثل داود، اینها انقلاب کردند و همچنين رهبری را تعهد کردند، جنگی شده است: ﴿و همچنينَ قَتَلَ داوُدُ جالُوتَ﴾[۸] و همچنين حکومتی تشکیل دادند و همچنين قدرتی پیدا کردند؛ ولي بايد توجه داشت از اقتدار و قدرت مرکزی چگونه بهره بري و استفاده کردند؟ چگونه اسلام دین بشریت است؟ وقتی رهبری را به نام داوُد ترسیم می‌کند یا رهبری را به عنوان سلیمان ترسیم می‌کند که سلطان خواهند بود، حاکم خواهند بود، اقتدار و قدرت دارند، دشمن هم دارند و همچنين تمام اقتدار و قدرت‌های آن هم روز هم در اختیار اینهاست. اینها از این اقتدار و قدرت چگونه بهره بري و استفاده کردند؟ آیا به سراغ جنگ رفتند؟ آن هم کسی که مزاحم بود و همچنين زمینه انقلاب را فراهم کرده است، داوُد(سلام الله علیه) او را سرجایش نشاند. حالا که رهبر انقلاب شد و همچنين قدرتی پیدا کرد و همچنين آن هم اقتدار و قدرت فوق اقتدار و قدرت‌های عادی بود و همچنين خدای سبحان در مورد او فرمود: ﴿و همچنينَ أَلَنَّا لَهُ الْحَدیدَ﴾؛[۹] من آهن را در دست او مثل موم نرم کردم، این به جای اینکه از این آهنی که در اختیار او قرار گرفت و همچنين مثل موم نرم بود، به جای اینکه دشنه و همچنين شمشیر و همچنين تیر و همچنين نیزه بسازد با آن هم زره بافت؛ یعنی سلاح صیانت بافت، سلاح آدم‌کشی درست نکرد، با اینکه اقتدار و قدرت در اختیار او بود. کاری که خدای سبحان در مورد داوُد کرد این نبود که ما چگونه یادش دادیم که او معدن آهن را نرم کند، نفرمود «و همچنين النا له الانه الحدید»؛ ما یادش دادیم! این علم نیست، این راه فکری ندارد؛ فرمود ما آهن را در دست او مثل موم نرم کردیم؛ ولی او به جای اینکه شمشیر درست کند، نیزه و همچنين تیر درست کند، زره بافت.

در مورد سلیمان(سلام الله علیه) هم چنین فرمود. در مورد سلیمان فرمود: ﴿و همچنينَ أَسَلْنا لَهُ عَیْنَ الْقِطْرِ﴾؛[۱۰] ما آن هم معدن سرب را، معدن مس را مثل چشمه روان کردیم برای او و همچنين او به جای اینکه از این اقتدار و قدرت سنگین سلاح کشتن بسازد؛ ولي بايد توجه داشت ظرف ساخت با آن هم، «جابیه»[۱۱] ساخت با آن هم، ظرف‌های کوچک و همچنين پهناور و بزرگ با آن هم ساخت. از این اقتدار و قدرت مرکزی سلاح سودمند جامعه‌پسند درست کرد نه سلاح آدم‌کشی. الآن آنچه در دست ابرقدرت‌هاست سلاح آدم‌کشی است. این ضدّ بشریت است، اسلام آمده دین بشریت را تعلیم داد، تزکیه داد: ﴿و همچنينَ یُعَلِّمُکُمْ مَا لَمْ تَکُونُوا تَعْلَمُونَ﴾[۱۲] هم در همین راه است.

بنابراین آنچه که می‌تواند بشریت را سامان ببخشد، امنیت است و همچنين امانت و همچنين عقل است و همچنين درایت است و همچنين صلح است و همچنين صفا هست و همچنين وفای به عهد است و همچنين امثال آن هم. انبیا این را آموختند، یک و همچنين جزء اندوخته‌های خود قرار دادند، دو؛ و همچنين عملاً این کار را به جامعه فهماندند، سه؛ بر همه ما مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است، مخصوصاً تو عزیزان که هرگز به این فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن نباشید که سلاح کشتار جمعی را کسی داشته باشد، اتمی بسازد، سلاح کشنده‌ای بسازد. به فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن صلح، به فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن عدل، به فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن عقل، به فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن مبدأ و همچنين معاد باشید، زيرا و به درستي که مبدأ همه ما یکی است به نام خداوند تبارک و تعالي، معاد همه ما یکی است بازگشت به سوی خداوند تبارک و تعالي، راه همه ما هم یکی است به نام صراط مستقیم، فطرت همه ما هم یکی است به عنوان ﴿فَأَلْهَمَها فُجُورَها و همچنينَ تَقْواها﴾.

در این راستا بود که ذات أقدس الهی در اوایل بعثت، صریحاً اعلام کرد در سوره مبارکه «مدّثّر» که این ﴿ذِکْری‏ لِلْبَشَرِ﴾ است. حقوق بشر را قرآن تأمین می‌کند، یک؛ ﴿نَذیراً لِلْبَشَرِ﴾ است. در صورتي که ﴿نَذیراً لِلْبَشَرِ﴾است «تبشیراً و همچنين مبشّراً للبشر» هم خواهد بود؛ یعنی بشارت می‌دهد که در صورتي که بشریت این راه را رفت، تمدّن اصیل خود را باز می‌یابد و همچنين إنذار دارد که در صورتي که ـ خدای ناکرده ـ بی‌راهه رفت یا راه کسی را بست، گرفتار رنج و همچنين تعب می‌مي شود.

من مجدداً مقدم تو را گرامی می‌دارم و همچنين از ذات أقدس الهی مسئلت می‌کنم آنچه خیر و همچنين صلاح و همچنين فلاح دنیا و همچنين آخرت جامعه بشریت است، خداوند تبارک و تعالي به همگان عطا کند و همچنين تو بزرگواران که پرچمدار این نهضت هستید ـ إن‌شاءالله ـ قدم‌هایی بردارید که بشریت به آن هم هدف سامیه و همچنين کامل خود بار یابد!

«غفر الله لنا و همچنين لکم و همچنين السلام علیکم و همچنين رحمه الله و همچنين برکاته»

 

[۱] . سوره مدثر، آیه۱۹.

[۲] . سوره مدثر، آیه۱۸.

[۳] . سوره مدثر، آیه۲۵.

[۴] . سوره مدثر، آیه۳۱.

[۵] . سوره مدثر، آیه۳۶.

[۶]. سوره حجر، آیه۲۹؛ سوره ص، آیه۷۲.

[۷]. سوره شمس, آیات۷ و۸.

[۸] . سوره بقره، آیه۲۵۱.

[۹] . سوره سبأ، آیه۱۰.

[۱۰] . سوره سبأ، آیه۱۲.

[۱۱] . حوضی که آب در آن هم جمع مي شود (جواب یا جوابی، جمع جابیه است).

 [۱۲]. سوره بقره، آیه۱۵۱.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پیام حضرت آیت الله جوادی آملی به مسلمانان آمریکا: آنچه که می‌تواند بشریت را سامان ببخشد امنیت و همچنين عقل و همچنين صلح است/ قرآن حقوق بشر را تامین می کند در تاریخ ۲۰۱۹-۰۷-۰۱ ۱۳:۴۸:۳۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان