پاسخهای امام و پيشوا رضا (ع) به سوالات مامون در مورد رجعت، تناسخ، غلو و همچنين…

%name پاسخهای امام و پيشوا رضا (ع) به سوالات مامون در مورد رجعت، تناسخ، غلو و همچنين…

شفقنا-به دستور مامون ، مجلسی از فقها و همچنين فیلسوفان ، فرقه های متنوع و گوناگون و مختلف ، در حضور امام و پيشوا رضا علیه السلام تشکیل شد ، و همچنين خود مامون نیز در مجلس شرکت نمود .

در این مجلس ، یکی از علما از امام و پيشوا پرسید : « مقام امامت برای مدعی آن هم ، از چه راه ثابت می مي شود ؟ »

امام و پيشوا : « با تصریح پیامبر صلی الله علیه و همچنين آله وسلم و همچنين دلایل ، ثابت می گردد . »

عالم : « دلالت بر صدق امامت چیست ؟ »

امام و پيشوا : « در علم و همچنين استجابت دعای او . »

عالم : تو چگونه از حوادث خبر می دهید ؟ »

امام و پيشوا : بر اساس

عهدی که بین ما و همچنين رسول خداوند تبارک و تعالي صلی علیه و همچنين آله وسلم وجود دارد . »

عالم : تو از دلهای شهروندان و مردم شهر چگونه خبر می دهید ؟ »

امام و پيشوا : آیا سخن پیامبر صلی الله به تو نرسیده است که فرمود :

اتقوا فراسه المومن فانه ینظر بنورالله :

« مراقب فراست و همچنين تیز هوشی مومن باشید چرا که او به کمک نور خداوند تبارک و تعالي می نگرد .

عالم : آری این سخن به ما رسیده است . »

امام و پيشوا : « هیچ مومنی نیست مگر اینکه دارای هوش تیز و همچنين سرعت انتقال است ، و همچنين با نور خداوند تبارک و تعالي به مقدار و اندازه ایمان و همچنين بصیرت و همچنين شناختش ، به اشیاء می نگرد ، و همچنين خداوند در وجود امامان ، آنچه را که در میان همه مومنان پخش کرده ، جمع نموده است ( یعنی همه فضایل و همچنين فراست مومنان ، در وجود ما موجود است ) قرآن در آیه ۷۵ سوره حجر می فرماید :

ان فی ذلک لایات للمتوسمین .

« در این سرگذشت عبرت انگیز ( عذاب قوم لوط ) برای هوشیاران ، نشانه هایی است . »

نخستین کس از بین هوشیاران پیامبر صلی الله بود ، سپس امیرمومنان علی علیه السلام و همچنين بعد از آن هم ، حسن علیه السلام ، حسین علیه السلام و همچنين امامان و همچنين فرزندان حسین علیه السلام تا روز قیامت . »

در این هنگام مامون به امام و پيشوا رضا علیه السلام نگاه کرد و همچنين گفت : « ای ابوالحسن ! بر بیان خود بیفزا ، و همچنين بیشتر ما را بهره مند کن ، و همچنين خصایص امامان را که خداوند

عطا فرموده است بر شمر ! »

امام و پيشوا : « خداوند ما را با روحی که از جانب اوست تایید می کند ، آن هم روح پاک و همچنين مقدس است و همچنين از فرشتگان نیست ، همراه هیچ کس از پیشینیان نبوده ، تنها و فقط با پیامبر اسلام صلی الله و همچنين با امامان است . آن هم روح ، امامان را تایید و همچنين موفق می سازد ، و همچنين آن هم ستونی از نور بین ما و همچنين خدای پهناور و بزرگ است . »

مامون : « به من خبر رسیده که گروهی در حق تو غلو ( زیاده روی ) می کنند ، و همچنين مقام تو را از حد و همچنين مرز خود بالا می برند . »

امام و پيشوا : پدرم از پدرانش تا رسول خداوند تبارک و تعالي صلی الله نقل کردند که فرمود : « مرا زیادتر از شایستگیم ، بالا نبرید ، زیرا خداوند قبل از آنکه مرا به پیامبری بپذیرد ، مرا به عنوان عبد ( بنده ) پذیرفت ، خداوند می فرماید :

ما کان لبشر ان یوتیه الله الکتاب و همچنين الحکم و همچنين النبوه ثم یقول للناس کونوا عباداً من دون الله و همچنين لکن کونوا ربانیین بما کنتم تعلمون الکتاب و همچنين بما کنتم تدرسون و همچنين لا یامرکم ان تتخذاو و همچنين الملائکه و همچنين النبین اربابا ایامرکم بالکفر بعد اذ انتم مسلمون .

« برای هیچ بشری سزاواتر نیست که خداوند کتاب آسمانی و همچنين حکم و همچنين نبوت به او دهد و همچنين سپس او به شهروندان و مردم شهر بگوید غیر از خداوند تبارک و تعالي ، مرا پرستش کنید بلکه سزاوارتر مقام او این است که بگوید ) شهروندان و مردم شهر الهی باشید به آن هم گونه که کتاب خداوند تبارک و تعالي را آموخته

اید و همچنين درس خوانده اید و همچنين نه اینکه تو را دستور دهد که فرشتگان و همچنين پیامبران را پروردگار خود انتخاب کنید – آیا تو را به کفر دعوت می کند ، بعد از آنکه مسلمان شدید ؟ ( آل عمران / ۷۹ و همچنين ۸۰ )

امام و پيشوا رضا علیه السلام افزود : « امام و پيشوا علی علیه السلام فرمود : دو تيم در مورد من به هلاکت رسیدند ، و همچنين من بی تقصیرم : دوست تندرو و همچنين دشمن افراطی و همچنين من در پیشگاه خداوند تبارک و تعالي از کسی که در حق ما زیاده روی کند ، بیزازی می جویم مانند بیزاری عیسی علیه السلام از مسیحیان افراطی که در قرآن ( آیه ۱۱۶ و همچنين ۱۱۷ سوره مائده و همچنين ۱۷۲ نساء و همچنين ۷۵ مائده ) آمده است .

مامون : نظر تو در مورد رجعت ( بازگشت مردگان در دنیا چیست ؟ »

امام و پيشوا : « رجعت حق است : در میان امتهای پیشین بوده ، و همچنين قرآن از رجعت سخن گفته است ، و همچنين رسول خداصلی الله فرمود : « در این امت همه آنچه در امتهای قبل بود ، بدون کم و همچنين کاست نیز هست ، و همچنين وقتی که حضرت مهدی علیه

السلام از فرزندانم ، خروج و همچنين قیام کردم ، عیسی از آسمان فرود می آید و همچنين در نماز به او اقتدا می کند اسلام در آغاز ، غریب بوده ، و همچنين در آینده نیز غریب خواهد شد ، خوشا به حال غریبها . »

شخصی از سول خداوند تبارک و تعالي صلی الله پرسید « بعد از آن هم چه خواهد شد ؟ » پیامبر صلی الله در پاسخ فرمود

: « آنگاه حق به صاحبش بر می گردد . »

مامون تو در مورد تناسخ ( انتقال روح مرده به زنده دیگر ) چه می گویید ؟ »

مامون : « کسی که معتقد به تناسخ باشد به خداوند تبارک و تعالي کافر شده و همچنين بهشت و همچنين دوزخ را ناديده گرفتن کرده است .

مامون : « تو درباه مسخ شدگان چه می گویید ؟ »

امام و پيشوا : « آنها قومی بودند که خداوند بر آنها غضب کرد و همچنين به صورت ( میمون و همچنين خوک ) مسخ نمود ، و همچنين بعد از سه روز مردند و همچنين نسلی از آنها بجای نماند .

آنچه در دنیا از میمون و همچنين خوک . . . و همچنين وجود دارد که نام مسخ شده بر آنها نهاده اند ، مانند سایر حیوانات حرام گوشت خواهند بود . »

مامون : « ای ابوالحسن ! خداوند مرا بعد از تو زنده نگذارد ، سوگند به خداوند تبارک و تعالي علم صحیح ، تنها در نزد تو در نزد خاندان تو است ، و همچنين علوم پدرانت به نزد تو منتهی شده است ، خداوند از اسلام و همچنين مسلمانان ، جزای نیکی به تو عنایت کند . »

حسن بن جهم که یکی از حاضران در مجلس بود ، می گوید : « در پایان مجلس ، امام و پيشوا رضا علیه السلام برخاست و همچنين به منزل و خانه اش رفت و همچنين من به دنبالش رفتم و همچنين در منزل و خانه اش به او عرض کردم : « ای پسر رسول خداوند تبارک و تعالي ! شکر و همچنين سپاس خداوند تبارک و تعالي را که شایستگی تو بروز کرد ، و همچنين مامون احترم شایانی از تو نمود و همچنين گفتار تو را پذیرفت .

امام و پيشوا فرمود : « ای پسر جهم ! احترامهای مامون تو را فریب ندهد او بزودی با زهر مرا می کشد و همچنين این سخن بین من و همچنين تو محرمانه باشد این عهدی است از رسول خداوند تبارک و تعالي به من تا زنده ام آن هم را به هیچ کس نگو . »

حسن به جهم می گوید : این موضوع را به هیچ کس نگفتم ، تا آن هم موقع که آن هم حضرت را در طوس ، مسموم کردند . . . . »

این یک نمونه از بیانات امام و پيشوا رضا علیه السلام در مجلس علما و همچنين بزرگان بود ، که نقش بسزایی در استحکام مبانی فرهنگی شیعی داشت .

انتخاب شفقنا از کتاب دانستنی های امام و پيشوا رضا علیه السلام ( دانستنی های رضوی ۲ )

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخهای امام و پيشوا رضا (ع) به سوالات مامون در مورد رجعت، تناسخ، غلو و همچنين… در تاریخ ۲۰۱۹-۰۷-۰۹ ۰۲:۵۷:۳۳ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان