وقتی امام و پيشوا رضا (ع) قرض بدهکاران را ادا میکرد

%name وقتی امام و پيشوا رضا (ع) قرض بدهکاران را ادا میکرد

 

شفقنا-جود و همچنين بخشش، احسان به تهى‌ دستان، اداى‌ قرض بدهکاران، اطعام مؤمنان و همچنين کمک به گرفتاران، جزء سیره پیامبر اکرم و همچنين ائمه معصوم علیهم السلام بوده است. امام و پيشوا رضا علیه السلام نیز در حد امکان بدین سیره ادامه مى‌‏داد.

به به گفته شفقنا، اسحاق نوبختى‌ گفته است: مردى‌ خدمت امام و پيشوا رضا علیه السلام رسید و همچنين عرض کرد، «به مقدار و اندازه شأن خودت به من احسان کن»، «فرمود بدین مقدار اقتدار و قدرت ندارم.»

عرض کرد: «پس به مقدار شأن من بده.»

فرمود: «این مقدار امکان دارد.»

آن هم گاه به غلام خود دستور داد دویست دینار به آن هم مرد بدهد.

امام و پيشوا رضا علیه السلام در خراسان، در روز عرفه، مجموع دارايي ها خود را در راه خداوند تبارک و تعالي انفاق کرد.

فضل بن سهل عرض کرد: «این بخشش تو به صلاح نبود و همچنين زیان دارد.»

فرمود: «زیان نیست، بلکه عین منفعت است. چیزى‌ را که در راه خداوند تبارک و تعالي و همچنين به منظور پاداش اخروى‌ داده مى‌‏مي شود، زیان به شمار نیاور.»[۳۷]

معمر بن خلّاد گفته است: هنگامى‌ که امام و پيشوا رضا علیه السلام غذا مى‌‏خورد، ظرفى‌ را نزدیک سفره مى‌‏گذاشت و همچنين از بهترین غذاها مقدارى‌ را درآن ظرف مى‌‏ریخت. آن هم گاه دستور مى‌‏داد آن هم را به فقرا بدهند. او در این حال، این آیه را مى‌‏خواند: «فَلا اقْتَحَمَ العَقَبَهَ».

سپس مى‌‏فرمود: «خداى‌ عزّوجلّ مى‌‏دانسته که هر کسى‌ اقتدار و قدرت آزاد کردن بنده را ندارد، بدین جهت اطعام را وسیله بهشت رفتن قرار داد.»[۳۸]

غفّارى‌ گفته است: مردى‌ از آل ابى‌ رافع، به نام فلان، مبلغى‌ از من طلب‏کار بود، طلب خود را با اصرار از من مطالبه مى‌‏کرد و همچنين من اقتدار و قدرت پرداخت آن هم را نداشتم. از این جهت، نماز صبح را در مسجد پیامبر خواندم و همچنين به سراغ امام و پيشوا رضا علیه السلام حرکت کردم که در آن هم زمان در عریض بود. وقتى‌ به آن هم جا رسیدم، امام و پيشوا را دیدم که پیراهنى‌ پوشیده و همچنين عبایى‌ بر تن داشت و همچنين سوار بر الاغ بود.

من از آن هم حضرت، خجالت کشیدم و همچنين چیزى‌ نگفتم. وقتى‌ او به من رسید به من نگاه کرد. من سلام کردم و همچنين گفتم: «فلان کس که دوستدار شماست، از من‏

امامت و همچنين امامان علیهم السلام، ص: ۳۰۷

طلبى‌ دارد و همچنين در مطالبه آن هم، مرا رسوا ساخته است.» گمان مى‌‏کردم آن هم حضرت به آن هم شخص توصیه مى‌‏کند که دست از مطالبه بردارد. البته، مقدار بدهى‌ خودم را نگفتم. آن هم حضرت، به من فرمود: «بنشین تا برگردم».

من در آن هم جا ماندم تا مغرب شد و همچنين نماز مغرب را خواندم. روزه دار هم بودم. خسته شدم و همچنين نيت و اراده انصراف داشتم که حضرت ظاهر شد و همچنين گروهى‌ اطرافش را گرفته بودند. عرض حاجت مى‌‏کردند و همچنين به آنان صدقه مى‌‏داد. بعد از آن هم، داخل منزل و خانه شد و همچنين مرا نیز به داخل دعوت کرد. داخل شدم و همچنين با هم نشستیم. من، از ابن مسیب، امیر مدینه برایش صحبت کردم. وقتى‌ سخن من تمام شد، فرمود: «گمان مى‌‏کنم هنوز افطار نکرده‏اى‌» عرض کردم: «نه» پس دستور داد برایم غذا آوردند و همچنين به غلامش فرمود، با من غذا بخورد. بعد از صرف غذا، به من فرمود: «این متکا را کنار بزن و همچنين آن هم چه زیر آن هم موجود است، براى‌ خودت بردار.»

به دستورش عمل کردم و همچنين دینارهاى‌ موجود را برداشتم و همچنين در آستین لباسم جاى‌ دادم. به چهار فرد يا شخص از غلامانش دستور داد تا منزل مرا همراهى‌ کنند.

عرض کردم: «مأموران ابن مسیّب گشت دارند و همچنين من کراهت دارم آنان مرا با غلامان تو ببینند.»

فرمود: «حق با توست.» آن هم گاه از غلامانش خواست، از هر جا من گفتم، برگردند. وقتى‌ نزدیک منزل خودم رسیدم به غلامان گفتم: برگردید.

داخل منزل شدم و همچنين چراغ را روشن کردم. پول‏ها را شمردم، چهل و همچنين هشت دینار بود، با این که بدهى‌ من بیش از بیست و همچنين هشت دینار نبود. یکى‌ از آن هم دینارها، درخشش خاصى‌ داشت و همچنين توجّه مرا به خود جذب کرد. وقتى‌ آن هم را نزدیک چراغ بردم، دیدم بر رویش نوشته: «بدهى‌ تو، بیست و همچنين هشت دینار است. بقیه نیز مال خودت باشد.» این، در حالى‌ بود که به خداوند تبارک و تعالي سوگند، من به روش دقیق نمى‌‏دانستم آن هم شخص چه قدر از من طلب دارد.[۳۹]

یاسر خادم گفته است: «وقتى‌ امام و پيشوا رضا علیه السلام در خلوت مى‌‏نشست، همه خدمت‏کاران کوچک و همچنين پهناور و بزرگ را دعوت مى‌‏کرد و همچنين با آنان سخن مى‌‏گفت و همچنين انس مى‌‏گرفت. وقتى‌ هم بر سر سفره غذا مى‌‏نشست، همه را براى‌ صرف غذا فرا مى‌‏خواند.»[۴۰][۴۱]

[۳۹]. الارشاد، ج ۲، ص ۲۵۵ و همچنين بحارالأنوار، ج ۴۹، ص ۹۷.
[۴۰]. بحارالأنوار، ج ۴۹، ص ۱۶۴.
[۴۱] امینى‌، ابراهیم، امامت و همچنين امامان علیهم السلام، ۱جلد، موسسه بوستان کتاب (مرکز چاپ و همچنين نشر دفتر تبلیغات

انتخاب شفقنا از کتاب  امامت و همچنين امامان علیهم السلام‏

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

وقتی امام و پيشوا رضا (ع) قرض بدهکاران را ادا میکرد در تاریخ ۲۰۱۹-۰۷-۱۳ ۱۳:۱۴:۰۴ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان