شهروندان و مردم شهر جامعه به سه تيم نیازمندند؛ گفتاری کوتاه از حضرت آیت الله صانعی

%name شهروندان و مردم شهر جامعه به سه تيم نیازمندند؛ گفتاری کوتاه از حضرت آیت الله صانعی
 شفقنا- حضرت آیت الله العظمی صانعی به مناسبت شهادت رئیس مذهب جعفری حضرت امام و پيشوا جعفر صادق(ع) در گفتاری کوتاه، جامعه را نیازمند به سه تيم دانست.
به به گفته شفقنا، حضرت آیت الله صانعی در این نوشتار آورده است:
«لایستَغنی أَهلُ کُل َبلدٍ عن ثلاثهٍ یفزعُ إلیهم فی أمر دنیاهم و همچنين آخرتِهِم فإن عَدِمُوا ذلک کانوا هَمَجاً، فقیهٍ عالمٍ و همچنينَرِعٍ، و همچنين أمیرٍ خَیرٍ مُطاعٍ، طَبیبٍ بصیرٍ ثِقهٍ»، [۱]
 سه تيم اند که شهروندان و مردم شهر هر جامعه‌ای ‌نیازمند خواهند بود که در امر دنیا و همچنين آخرتشان به آنها پناه برند، پس در صورتي که آنها را از دست بدهند، جز اشخاص «هردمبیل»، باری به هر جهت و همچنين دنباله‌روهای بی‌فهم می‌باشند که خیر و همچنين خوبی در آنها نیست. در اینجا امام و پيشوا صادق(علیه السلام) به سه تيم مهم اجتماعی و همچنين سیاسی ‌اشاره می‌کند که در سایه تلاش این سه تيم است که جامعه بشری به سمت همزیستی مسالمت‌آمیز و همچنين آگاهانه خواهد رفت و همچنين در صورتي که هر یک از این سه تيم مهم در جامعه نتوانند به فعالیت بپردازند، به فرهنگ و همچنين تمدن آن هم جامعه خدشه وارد می‌مي شود:
 اول: «فقیهٍ عالمٍ و همچنينَرِعٍ»، یعنی فقیه، دانشمند، دانشگاهی و همچنين بررسي کننده و پروهشگرِ متتبع و همچنين خویشتن‌داری که در آن هم جامعه باشد. دانشمندان و همچنين فقهایش اهل ریشه‌یابی مسائل، پویایی و همچنين نوآوری باشند و همچنين به گونه‌ای نشود که انگیزه برای تحقیق نباشد تا خدای ناخواسته بزرگان و همچنين دانشمندان ما، دانشجویان و همچنين مغزهای متفکر ما در دانشگاه‌ها فراری شوند و همچنين در حوزه‌های علمیه هم عمق و همچنين ریشه‌یابی و همچنين ژرف‌اندیشی مسائل اسلامی گرفته مي شود. خداوند تبارک و تعالي نکند روزی برسد که یک عالم حوزوی یا دانشگاهی احساس کند باسواد بودن ارزشی ندارد و همچنين از فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن و همچنين طرح‌های او بهره بري و استفاده نشده، به آن هم بها داده نمی‌مي شود. البته امام و پيشوا صادق(علیه السلام) می‌فرماید: این دانشمندان و همچنين عالمان باید پرهیزکار و همچنين خویشتن‌دار باشند تا شهروندان و مردم شهر یک کشور، به رشد و همچنين بالندگی برسند. امروز جذب و همچنين گرایش به اسلام از این راه است که واقعیات اسلام در باره رعایت حقوق انسان با هر نوع نظر، مذهب، قومیت و همچنين نژادی را برای جهان بشریت بگویید. اسلام واقعی طرفدار حقوق بشر است.
دوم: «و همچنين أمیرٍ خَیرٍ مُطاعٍ»، و همچنين حاکمان خیرخواهی که مورد اطاعت شهروندان و مردم شهر‌اند. حکمرانان و همچنين قدرتمندانی که برای حفظ امنیت، اقتصاد، سیاست، شخصیت، فرهنگ و همچنين آزادی جامعه و همچنين ده‌ها امر دیگر، اقتدار و قدرت را در دست گرفته‌اند باید بسیار خیرخواه شهروندان و مردم شهر باشند، و همچنين هیچ‌گاه بد شهروندان و مردم شهر را نخواهند. سپس می‌فرماید: «مُطاعٍ»، وقتی حاکمی خیرخواه شهروندان و مردم شهر بود باید مطاع هم باشد، یعنی حق اوست که شهروندان و مردم شهر از او اطاعت کنند. زيرا و به درستي که شهروندان و مردم شهر می‌بینند خودشان به این حاکم اقتدار و قدرت داده‌اند و همچنين او وقتی بر مسند اقتدار و قدرت قرار گرفت به‌گونه‌ای است که به شهروندان و مردم شهر ظلم نمی‌کند. در حقیقت شهروندان و مردم شهر به صحنه آمدند‌ و همچنين او را سرکار آورده‌اند تا قدرتمندان در اختیار شهروندان و مردم شهر باشند، نه اینکه شهروندان و مردم شهر در اختیار قدرتمندان. قدرتمندان، حاکمِ بر شهروندان و مردم شهر نیستند، بلکه این شهروندان و مردم شهر‌اند که حاکمِ بر قدرتمندان خواهند بود. ولي بايد توجه داشت به لحاظ اینکه شهروندان و مردم شهر رأی داده‌اند، و همچنين فرد مورد نظر خود را آزادانه انتخاب نموده اند و همچنين هر کس بیشترین رأی را آورده و همچنين سر کار آمده و همچنين مورد اقبال است، پس باید شهروندان و مردم شهر به عهد خود وفادار باشند و همچنين از او اطاعت کنند. البته اطاعت نباید از روی زور و همچنين غلبه باشد، بلکه ارتباط و رابطه میان شهروندان و مردم شهر و همچنين حاکمان باید ارتباط و رابطه محبت و همچنين دوستی باشد. حاکم باید به گونه‌ای باشد که وقتی شهروندان و مردم شهر او را دیدند به یاد تربیت‌های اسلام و همچنين قرآن، پیامبر(صلی الله علیه و همچنين آله و همچنين سلم) و همچنين علی(علیه السلام) بیفتند، نه اینکه وقتی او را دیدند، قدرتمندان ستمگر برایشان تداعی کند و همچنين با عملکرد بد او خدای ناکرده از اسلام، دین و همچنين حکومت مبتنی بر آن هم بی‌زار شوند.
 سوم: «طَبیبٍ بصیرٍ ثِقهٍ»، عامل مهم دیگر در رشد کشورها از نظر اجتماعی و همچنين فرهنگی وجود پزشکان آگاه، بصیر و همچنين مورد اطمینان است. منظور این است که جامعه متمدن، تنها و فقط با عالمان و همچنين دانشمندان پرهیزکار و همچنين حاکمان خیرخواه اطاعت شده، کامل نیست، بلکه جامعه به مهندسين و متخصصين هر رشته شامل پزشک‌های بینا و همچنين بصیر نیاز دارد که شهروندان و مردم شهر به آنها اطمینان داشته باشند و همچنين جسم و همچنين روح خویش را برای معالجه در اختیار آنها قرار ‌دهند. بنابراین هر جامعه‌ای به بهداشت و همچنين درمان هم نیاز دارد.
——————–
[۱]. تحف‌العقول: ص ۳۲۱، و همچنين من کلامه سمّاه بعض الشیعه نثر الدّرر؛ بحارالانوار، ج ۷۵، ص۲۳۵، ح۵۹، باب۲۳، مواعظ الصادق.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

شهروندان و مردم شهر جامعه به سه تيم نیازمندند؛ گفتاری کوتاه از حضرت آیت الله صانعی در تاریخ ۲۰۱۹-۰۶-۲۹ ۱۶:۲۴:۴۱ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان