رساله حقوق ۲۸/ حقّ آزادکننده در نگاه امام و پيشوا سجاد(ع)

%name رساله حقوق ۲۸/ حقّ آزادکننده در نگاه امام و پيشوا سجاد(ع)

شفقنا- امام و پيشوا سجاد(ع) می فرماید: «و همچنينَ أَمَّا حَقُّ الْمُنْعِمِ عَلَیْکَ بِالْو همچنينَلاَءِ فَأَنْ تَعْلَمَ أَنَّهُ أَنْفَقَ فِیکَ مَالَهُ و همچنينَ أَخْرَجَکَ مِنْ ذُلِّ الرِّقِّ و همچنينَ و همچنينَحْشَتِهِ اِلَى عِزِّ الْحُرِّیَّهِ و همچنينَ أُنْسِهَا و همچنينَ أَطْلَقَکَ مِنْ أَسْرِ الْمَلَکَهِ و همچنينَ فَکَّ عَنْکَ حِلَقَ الْعُبُودِیَّهِ و همچنينَ أَو همچنينْجَدَکَ رَائِحَهَ الْعِزِّ و همچنينَ أَخْرَجَکَ مِنْ سِجْنِ الْقَهْرِ و همچنينَ دَفَعَ عَنْکَ الْعُسْرَ و همچنينَ بَسَطَ لَکَ لِسَانَ الاِْنْصَافِ و همچنينَ أَبَاحَکَ الدُّنْیَا کُلَّهَا فَمَلَّکَکَ نَفْسَکَ و همچنينَ حَلَّ أَسْرَکَ و همچنينَ فَرَّغَکَ لِعِبَادَهِ رَبِّکَ و همچنينَ احْتَمَلَ بِذَلِکَ التَّقْصِیرَ فِی مَالِهِ فَتَعْلَمَ أَنَّهُ أَو همچنينْلَى الْخَلْقِ بِکَ بَعْدَ أُولِی رَحِمِکَ فِی حَیَاتِکَ و همچنينَ مَو همچنينْتِکَ و همچنينَ أَحَقُّ الْخَلْقِ بِنَصْرِکَ و همچنينَ مَعُونَتِکَ و همچنينَ مُکَانَفَتِکَ فِی ذَاتِ اللَّهِ فَلَا تُؤْثِرْ عَلَیْهِ نَفْسَکَ مَا احْتَاجَ اِلَیْکَ».

«و همچنين امّا حق مولاى تو یعنى آن هم کس که بر تو نعمت بخشیده و همچنين آزادت کرده این است که بدانى او مال خود را در راه آزادى تو خرج کرده و همچنين تو را از خوارى بندگى و همچنين وحشت آن هم به عزّت آزادى و همچنين آرامش آن هم رسانده، و همچنين از اسیرى ملکیت آزادت کرده، و همچنين حلقه هاى بندگى را از پیکر تو دور ساخته، و همچنين نسیم عزّت را برایت پدید آورده، و همچنين از زندان درماندگى به در آورده، و همچنين تو را از سختى ها رهانده، و همچنين زبان عدالت را بر تو گشوده، و همچنين همه دنیا را برایت مباح کرده، و همچنين زمام اختیارت را در کف خودت قرار داده و همچنين از اسارت رها کرده، و همچنين براى عبادت پروردگارت به تو آسودگى خاطر بخشیده، و همچنين متحمل کسر مال خود شده، پس بدان که او بعد از خویشاوندان از همه شهروندان و مردم شهر به تو در زندگى و همچنين مرگت نزدیک تر است و همچنين او سزاوارترین شهروندان و مردم شهر به یارى و همچنين کمک تو به او در راه خداوند تبارک و تعالي است، پس تا او را نیازى است خود را بر او مقدم مدار».

به نقل از شفقنا، حضرت آیت الله العظمی سبحانی در اثر جدید خود با عنوان «شرح رساله حقوق سیدالساجدین» به شرح بیست و همچنين ششمین حق که به آزادکننده اختصاص دارد، پرداخته و همچنين مرقوم می دارند: «به هنگام طلوع آیین اسلام، پدیده بردگى یک ابزار اقتصادى فراگیر بود، و همچنين مبارزه با آن هم در ظرف یک روز، یک ماه، یک سال شمسي امکان پذیر نبود چاره اى جز این نبود که به تدریج با آن هم مبارزه مي شود و همچنين آن هم را ریشه کن سازد و همچنين لذا اسلام با تصویب یک رشته قوانین به تحریر آنان پرداخت حتى مصرف بخشى از زکات را، آزاد کردن بندگان قرار داد.

  1. امام و پيشوا باقر(علیه السلام) از پیامبر گرامى(صلى الله علیه وآله وسلم) نقل مى کند که آن هم حضرت فرمود:

«من أعتق مسلماً أعتق الله العزیز الجبار بکلّ عضو منه، عضواً من النار».([۱])

«هرکس غلام مسلمانى را آزاد کند، در برابر هر عضوى از اعضاى آن هم، عضوى از او از آتش دوزخ آزاد مى مي شود».

  1. امام و پيشوا صادق(علیه السلام) مى فرماید:

«یستحب للرجل أن یتقرب إلى الله عشیه عرفه ویوم عرفه بالعتق والصدقه».([۲])

«مستحب است که انسان براى تقرب به درگاه خداوند تبارک و تعالي، عصر عرفه و همچنين روز عرفه، بنده اى را آزاد کند، و همچنين نیز صدقه بدهد».

  1. امام و پيشوا صادق(علیه السلام) مى فرماید: امیرمؤمنان(علیه السلام) هزار غلام با دست رنج خود آزاد کرد.([۳])

چه عملى بهتر از این که انسانى فردى را که تحت سلطه انسان دیگرى است از بند رقیت آزاد کند و همچنين از این جهت آزاد کننده در گردن چنین انسانى حقى دارد که به برخى از آن هم در سخنان امام و پيشوا سجاد(علیه السلام) اشاره شده است:

  1. أنّه أنفق فیک ماله وأخرجک من ذُلّ الرِّقّ ووَحشتِهِ إلى عِزّ الحرّیّه: او مال خود را در راه آزادى تو صرف کرده و همچنين از خوارى بندگى و همچنين وحشت، به عزت آزادى رسانیده است.
  2. فمَلَّککَ نفسک وحلَّ أسرَکَ: ترا که قبلاً مملوک دیگرى بودى اکنون مالک خود قرار داده و همچنين بند اسارت را از تو برداشته است.
  3. فتعلَمَ أنّه أولى الخلقِ بکَ بعدَ أُولی رَحِمِکَ فی حَیاتِکَ وموتِکَ :او بعد از خویشاوندانت، نزدیک ترین فرد به تو در زندگى و همچنين بعد از مردن و مرگ است و همچنين در صورتي که کسى سابقه غلامى داشته باشد و همچنين مردى او را آزاد کند، و همچنين آزاد شده بمیرد، ووارث نسبى نداشته باشد، ارث به آزاد کننده مى رسد زیرا «هل جزاء الإحسان إلاّ الإحسان».

 

[۱].  وسائل الشیعه، ج۲۳، باب ۳ از ابواب کتاب عتق، حدیث۱.

[۲].  وسائل الشیعه، ج۲۳، باب۲ از ابواب کتاب العتق، حدیث۱۰.

[۳].  وسائل الشیعه، ج۲۳، از کتاب عتق، ۸.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

رساله حقوق ۲۸/ حقّ آزادکننده در نگاه امام و پيشوا سجاد(ع) در تاریخ ۲۰۱۹-۰۷-۱۴ ۱۷:۲۲:۴۹ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان