حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: بشریت،‌ مدیون نهضت علمی امام و پيشوا صادق(ع) است

%name حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: بشریت،‌ مدیون نهضت علمی امام و پيشوا صادق(ع) است
مرجع شيعه،آيت الله العظمي صافي،گلپايگان،قم،حوزه

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در نوشتاری به مناسبت به شهادت امام و پيشوا صادق(ع) آورده است: 

بسم الله الرحمن الرحیم

امام و پيشوا جعفر صادق علیه السلام در نیمه اول قرن دوم هجری، مدرسه‌ای افتتاح فرمود که در تا آن هم زمان در اسلام ‌سابقه نداشت، و همچنين بعد از آن هم عصر نیز نظیر آن هم دیده نشد؛ این مکتب و همچنين مدرسه آن هم حضرت بود که بزرگترین علمای علوم قرآن و همچنين فقه و همچنين کلام و همچنين شیمی و همچنين غیره را به دنیا تحویل داد.

فقه شیعه که متضمّن هزارها ماده قانونی و همچنين تعلیمی، و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای عملی و همچنين اخلاقی اسلامی است در بیشتر و همچنين بلکه تقریباً در تمام موارد، مدیون علوم بی‌پایان امام و پيشوا صادق علیه السلام است.

در مثل احکام حج که یکی از بزرگترین فرائض اسلام، و همچنين متضمن فلسفه‌های عالی و همچنين با ارج است، دنیای اسلام از دریای علوم امام و پيشوا صادق علیه السلام مستفیض است و همچنين به قول ابوحنیفه، همه عائله امام و پيشوا جعفر صادق اند، و همچنين حدیثی در صحیح مسلم از کتب اهل سنّت از آن هم حضرت روایت شده است که مأخذ حدود چهارصد مادّه راجع به احکام حجّ ‌است که اهل سنّت از آن هم پیروی می‌نمایند.

آری! در اوضاع و همچنين احوال سیاسی کشورهای اسلامی در آن هم زمان، حضرت صادق علیه السلام مجال و همچنين فرصتی مهم یافت تا پهناور و بزرگ‌ترین نهضت‌ علمی را رهبری فرماید و همچنين مدرسه‌ای افتتاح کند که معروف‌ترین علماء اسلام در آن هم تلمّذ و همچنين شاگردی کرده و همچنين اخذ حدیث و همچنين علم نمایند.

علوم حضرت امام و پيشوا جعفر صادق علیه السلام، بلاد و همچنين مجامع علمی اسلامی را فرا گرفت و همچنين علماء عراق و همچنين حجاز و همچنين خراسان و همچنين شام از ایشان اخذ علم نموده و همچنين در معظلات و مسائل و مشکلات علمی و همچنين معضلات مسائل اسلامی تنها آن هم حضرت حلال معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين دفاع معضلات بود.

آنچه که بیشتر شایان توجه و همچنين تأمل است این است که رهبری آن هم حضرت در علوم اسلامی منحصر نیست، بلکه در سایر دانش‌های متنوعه مانند نجوم و همچنين هیئت و همچنين ریاضی و همچنين طب و همچنين تشریح و همچنين معرفه النفس و همچنين شیمی و همچنين نبات‌شناسی و همچنين علوم دیگر از این قبیل نیز شاگردانی تربیت کرد که در این فنون معروف و همچنين مشهورند و همچنين آن هم مقالات و همچنين احادیث و همچنين کتاب‌هایی که از ایشان در صفحه روزگار باقی مانده و همچنين زینت‌قسمت و بخش کتب مسلمین است، مانند توحید مفضل و همچنين رساله اهلیلجه و همچنين مباحثات آن هم حضرت با ملاحده، همه و همچنين همه شاهد این گفتار است که مکتب حضرت مانند یک دانشگاهی بود که دانشکده‌های عمده در علوم مختلفه در آن هم تأسیس شده باشد و همچنين در هر مکتب و همچنين دانشکده مباحثه و همچنين درس و همچنين تحقیق راجع به علم خصوصی تعقیب و همچنين دنبال مي شود.

به روش مثال، یکی از علومی که مسلماً حضرت صادق علیه السلام تدریس نموده و همچنين عنایت به آن هم داشته‌اند، علم شیمی بوده که از آن هم دانشگاه پهناور و بزرگ، مردی نابغه به نام جابر بن حیان فارغ التحصیل شد که در صورتي که از زمان جابربن حیان تا حال دنبال نتایج بهره بري و استفاده‌های این مرد را از امام و پيشوا ششم و همچنين فحص‌ها و همچنين تحقیقات و همچنين بحث‌های علمی او را گرفته بودیم و همچنين به علوم دیگر که مورد نیاز جوامع متمدّن و همچنين پیشرفته است اهمیت داده بودیم، امروز در میدان مدنیت مادی، به غرب و همچنين اروپا و همچنين آمریکا که هرچه دارند از حکومت سر اسلام و همچنين اصول عالیه آن هم و همچنين از برکات مساعی علماء مسلمین دارند محتاج نمی‌شدیم.

آن هم شاگردی که در اکثر علوم اسلامی و همچنين طب و همچنين تشریح و همچنين نجوم و همچنين هیئت و همچنين فلکیات و همچنين محیطی و همچنين طبیعی و همچنين ریاضیات و همچنين شیمی و همچنين فلسفه و همچنين منطق و همچنين اخلاق و همچنين تاریخ و همچنين ادب و همچنين شعر و همچنين معرفه الحیوان و همچنين نبات شناسی و همچنين مرآیا و همچنين صنعت اسلحه‌سازی و همچنين غیرها عالم و همچنين متبحر بوده است.

همو که نخستین کسی است که برای تجارب علمی و همچنين تعیین مقادیر اشیاء که مورد تجربه او بود، میزان استعمال کرد، و همچنين مقادیر صغیره‌ای را که در عصر ما جز با میزان‌های حساس و همچنين دقیق نمی‌قدرت سنجید، معین نمود، و همچنين بعد از ششصد سال شمسي در اروپا، علماء شیمی در تجارب خود از میزان بهره بري و استفاده کردند.

آن هم دانشمندی که پیش از ۱۰ قرن نظریه مشهور جون دالتون فیزیک‌دان و همچنين شیمیست و همچنين طبیعت‌شناس انگلیسی را راجع به اتحاد بین دو عنصر در کتاب خود به نام (المعرفه بالصفه الالهیه و همچنين الحکمه الفلسفیه) صریحاً اعلام کرده است که افتخار وضع این نظریه نصیب جابر است نه «جون دالتون»

آری! یکی از شاگردان امام و پيشوا صادق علیه السلام آن هم جابر بن حیان است که یکی از کارهای پهناور و بزرگ او که نبوغ فکری و همچنين علمی او را ثابت می‌کند، اختراع مداد نوری برای امکان خواندن و قرائت در تاریکی است که در کتابت کتب مهم و همچنين با ارزش از آن هم بهره بري و استفاده می‌شد.

غرض آن هم که هر کدام از شاگردان این مکتب خود به تنهایی، دلالت بر عظمت بی منتهای این مکتب می کنند و همچنين البته این مدرسه و همچنين دانشگاه پهناور و بزرگ، نه تنها دانشمندان شیعه، بلکه دانشمندان پهناور و بزرگ از مخالفان مکتب اهل بیت علیهم السلام، را به اعتراف واداشته و همچنين همه به صراحت، اعلم‌ و همچنين افقه ‌بودن آن هم امام و پيشوا به حق ناطق را بیان کردند: ابوحنیفه رئیس احناف می‌گوید: «مَا رَأَیْتُ أفقَه مِنْ جَعْفَر بْنِ مُحَمَّد؛ من فقیه‌تر از جعفر بن محمد ندیده‌ام»

یا این‌که نجاشی در رجال خود از احمد بن عیسای اشعری نقل کرده که می‌گوید: «من در طلب علم حدیث به کوفه رفتم و همچنين در آنجا به خدمت حسن بن علی وشا رسیدم، به او گفتم: کتاب علاء بن زرین و همچنين ابان بن عثمان احمر را به من بدهید تا از روی آن هم‌ها ورژن و نسخه‌برداری کنم؛ او آن هم دو کتاب را من داد، گفتم: اجازه روایت نیز بدهید. فرمود: خداوند تبارک و تعالي تو را رحمت کند، چقدر عجله داری ببر بنویس؛ سپس بیا برای من بخوان تا بشنوم؛ آن هم‌گاه اجازه روایت بدهم.

گفتم: بر خودم از پیشامدهای زمان خاطر جمع نیستم.

حسن بن وشا گفت: عجب! در صورتي که من می‌دانستم که حدیث این‌گونه مشتری و همچنين خواهان دارد، بیشتر از این جمع می‌کردم. من در مسجد کوفه ۹۰۰ شیخ را درک کرده‌ام که همه می‌گفتند: حدیث کرد مرا جعفر بن محمّد»

واقعاً این چه مدرسه و همچنين دانشگاه بزرگی بود که موافقان و همچنين مخالفان را به تعجب و همچنين حیرت واداشت و همچنين به مرور زمان نشان داد این‌که پیغمبر اکرم صلی الله علیه و همچنين آله بارها می‌فرمود: عترت من و همچنين اهل بیت من؛ برای همین مقامات و همچنين علوم و همچنين درجاتی بود که این‌ها داشتند و همچنين ولي بايد توجه داشت متأسفانه سیاست به سمت ترک رجوع به اهل بیت علیهم‌السلام پیش رفت تا آنجا که مثل بخاری از حضرت امام و پيشوا جعفر صادق علیه‌السلام یک روایت هم نقل نکرده است. به قول شاعر:

قَضِیَّهٌ أشْبَهَ بِالمرْزِئَهِ * هذا البُخاریّ إمامُ الفِئَهِ

بِالصَّادِقِ الصِّدِّیقِ ما إحتجَ فی * صَحیحِهِ و همچنينَ احتجّ بِالمرجِئَه

إنَّ الإمَامَ الصَّادِقَ المجْتَبی * بِفَضْلِهِ الآی أتَت منبئه

أجَلّ مِنْ فی عَصْرِه رُتْبَه * لم یَقْتَرِفْ فی عُمْرِه سَیِّئَه

قَلامه مِنْ ظفر إبهَامِه * تَعْدِلُ مِنْ مِثْلِ البُخاری مِئَه

باید قدر این مکتب و همچنين این گنج گران‌بها و همچنين معارف ناب را دانست و همچنين همگان در این دانشگاه پهناور و بزرگ، زانوی تلمّذ و همچنين شاگردی بزنند و همچنين در ایام شهادت آن هم امام و پيشوا همام علیه السلام، مثل سابق در مجالس عزای آن هم حضرت شرکت ‌کنند و همچنين با شکوه هر چه بیشتر این ایام را تجلیل و همچنين احترام نمایند.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: بشریت،‌ مدیون نهضت علمی امام و پيشوا صادق(ع) است در تاریخ ۲۰۱۹-۰۶-۲۹ ۱۶:۲۹:۰۸ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان