حضرت آیت الله سبحانی: پيشامد جديد امروز ما، مشکل حجاب و همچنين عفاف است/ دروسی که فایده‌ای ندارد نباید به بانوان طلبه آموزش داده مي شود/ رسائل و همچنين مکاسب موردنیاز بانوان طلبه نیست

%name حضرت آیت الله سبحانی: پيشامد جديد امروز ما، مشکل حجاب و همچنين عفاف است/ دروسی که فایده‌ای ندارد نباید به بانوان طلبه آموزش داده مي شود/ رسائل و همچنين مکاسب موردنیاز بانوان طلبه نیست

شفقنا- حضرت آیت‌الله العظمی سبحانی گفتند: بسیاری از دروس مانند رسائل و همچنين مکاسب برای تربیت فقیه است و همچنين نیاز نیست که خواهران طلبه این دروس را فرابگیرند بلکه خواهران طلبه باید دروسی را بیاموزند که بتوانند در جامعه به تبلیغ بپردازند.

به به گفته شفقنا، این مرجع تقلید شیعیان در دیدار مدیران استانی حوزه‌های علمیه خواهران بیان داشتند: پيشامد جديد خواهران در قرون اسلام ابتدایی مورد توجه بود به‌گونه‌ای که شیخ صدوق دو استاد زن داشته که از آن هم‌ها حدیث نقل می‌کند.

ایشان افزودند: در صورتي که به کتاب‌های رجال توجه داشته‌ باشیم متوجه می‌شویم که یک قسمت و بخش از این کتاب‌ها مرتبط به زنانی است که محدث بودند و همچنين بزرگان نیز از این زنان روایت نقل می‌کردند؛ همین پيشامد جديد نشان‌ می‌دهد که زنان مورد توجه بود‌ه‌اند.

آیت الله سبحانی بیان داشتند: به لطف خداوند تبارک و تعالي بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای به حوزه‌های علمیه خواهران شده است.

ایشان عنوان کردند: از برکات انقلاب اسلامی و همچنين امام و پيشوا خمینی(ره) گسترش و همچنين توسعه حوزه‌های علمیه خواهران است.

مرجع تقلید شیعیان ابراز داشتند: در صورتي که برادران باید عالم، مبلغ و همچنين نویسنده باشند، بانوان نیز می‌توانند مانند برادران این مسیر راه بپیمایند. باید از نظر مدت تحصیل میان خواهران و همچنين برادران طلبه تفاوت قائل شویم چراکه برادران آزاد خواهند بود و همچنين می‌توانند ۱۰ یا ۱۵ سال شمسي درس بخوانند ولي بايد توجه داشت بانوان به دلیل اینکه بعد از ازدواج نیز مسئولیت‌ها و همچنين مشکلاتی دارند باید تحصیلات کوتاه مدت داشته باشند. تحصیلات بانوان طلبه باید به‌گونه‌ای باشد که در ۴ یا ۵ سال شمسي به هدف و همچنين نتیجه برسند.

ایشان اضافه کردند: حدود ۸۰ قسمت و بخش خواهران طلبه را باید برای تبلیغ و همچنين ۲۰ قسمت و بخش را برای فقه و همچنين اجتهاد تربیت کنیم چراکه نیاز ما به تبلیغ بیشتر است و همچنين همچنین مدت زمان تربیت یک مبلغ کمتر است.

آیت الله سبحانی گفتند: باید برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی مي شود تا مبلغان خانم با قران و همچنين حدیث آشنا شوند و همچنين کلام اسلامی را فرابگیرند تا بتوانند به شبهات و همچنين سوالات پاسخ بدهند، سخنرانی کنند و همچنين در میان بانوان به تبلیغ بپردازند.

ایشان ادامه دادند: پيشامد جديد امروز ما، مشکل حجاب و همچنين عفاف است و همچنين من قول می‌دهم که در صورتي که همین هنجارشکنان در مدرسه‌ای جمع بشوند و همچنين یکی از بانوان مبلغ برای این اشخاص سخنرانی کند، تاثیرگذاری بسیار بیشتری دارد نسبت به اینکه یک مرد این کار را انجام بدهد.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه نباید به بانوان طلبه دروسی که فایده‌ای ندارد، آموزش داده مي شود اظهار کردند: در صورتي که مسئولان و همچنين مدیران حوزه‌های علمیه خواهران به‌گونه‌ای برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی کنند که بانوان طلبه، مبلغ و همچنين سخنران تربیت شوند، بسیار اثرگذار خواهد بود.

ایشان ادامه دادند: بسیاری از دروس مانند رسائل و همچنين مکاسب برای تربیت فقیه است و همچنين نیاز نیست که بانوان طلبه این دروس را فرابگیرند بلکه بانوان طلبه باید دروسی را بیاموزند که بتوانند در جامعه به تبلیغ بپردازند؛ البته بخشی از بانوان طلبه که استعداد فوق‌العاده و همچنين توانمندی‌های زیادی دارند، می‌توانند در زمینه‌های فقهی، فلسلفه و همچنين کلام تحصیل کنند.

آیت الله سبحانی ابراز کردند: بانوان طلبه همچنين و علاوه بر اینکه در جامعه اثرگذار خواهند بود، در خانواده‌های خود نیز تاثیرات بسیار زیادی دارند و همچنين می‌‌توانند بستگان و همچنين اقوام خود را هدایت کنند و همچنين در میان آن هم‌ها نیز اثرگذار باشند.

ایشان گفتند: خواهران طلبه باید به حفظ قران نیز توجه داشته باشند، خداوند متعال در قرآن نوری قرار داده است که در صورتي که کسی مقداری از قرآن را حفظ کند به آن هم مقدار از گناه باز‌می‌دارد؛ بنابراین بانوان طلبه باید سوره‌هایی از قرآن‌کریم را حفظ باشند و همچنين از این آیات در تبلیغ نیز بهره بري و استفاده کنند؛ همچنین بانوان طلبه باید به نهج‌البلاغه نیز توجه داشته‌ باشند.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم ابراز کردند: در حوزه‌های علمیه خواهران باید دوگروه وجود داشته باشد که یک تيم مبلغان و همچنين گروهی دیگر فقها است که البته امروزه مبلغان اهمیت بیشتری برای ما دارد و همچنين اکثریت بانوان طلبه باید برای تبلیغ تربیت شوند.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله سبحانی: پيشامد جديد امروز ما، مشکل حجاب و همچنين عفاف است/ دروسی که فایده‌ای ندارد نباید به بانوان طلبه آموزش داده مي شود/ رسائل و همچنين مکاسب موردنیاز بانوان طلبه نیست در تاریخ ۲۰۱۹-۰۷-۱۱ ۱۵:۵۸:۳۴ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان