حضرت آیت الله سبحانی: منکران حسن و همچنين قبح عقلی هیچ معرفتی را نمی توانند ثابت کنند

%name حضرت آیت الله سبحانی: منکران حسن و همچنين قبح عقلی هیچ معرفتی را نمی توانند ثابت کنند

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی سبحانی گفتند: معترضین به فلسفه و همچنين کلام و همچنين منطق عنوان می کنند که اهل فلسفه و همچنين کلام می خواهند عقل را بر خداوند تبارک و تعالي حاکم کنند که این شبهه، ریشه در حسن و همچنين قبح عقلی دارد.

به نقل از روزنامه نويس و خبرنگار شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در دومین جلسه سلسله دروس اندیشه اسلامی که در مدرسه عالی نوّاب مشهد برگزار می مي شود، با بیان اینکه بحث ما بررسی اعتراضات افرادی است که مخالف آموزش منطق، کلمه و همچنين فلسفه خواهند بود، اظهار داشتند: هرگز ما طرفدار یک مکتب خاص بشری نیستیم و همچنين هیچ مکتب بشری را صد قسمت و بخش نمی پذیریم بلکه آنچه می پذیریم دلیل و همچنين برهان منطبق با قرآن و همچنين سنت و همچنين عقل فطری است ولي بايد توجه داشت باید ببینیم اعتراض مخالفان چگونه است.

ایشان بیان داشتند: روز قبل دو اعتراض این اشخاص را بررسی کردیم؛ یک اعتراض آنها این بود که در صورتي که منطق ما را به حقیقت می رساند پس چرا منطقی ها بین خودشان اختلاف وجود دارد؟ و همچنين گفتیم که منطق صورت را درست می کند نه ماده را. اشکالی که صورت داشته باشد، منطق اصلاح می کند و همچنين در صورتي که اشکال در ماده باشد، منطق نمی تواند آن هم را درست کند.

آیت الله سبحانی سپس به اعتراض دوم مخالفان فلسفه و همچنين کلام که روز قبل پاسخ داده شد، اشاره کرده و همچنين افزودند: عقیده معترضین این بود که کسانی که سراغ فلسفه و همچنين کلام رفتند می خواستند شهروندان و مردم شهر را از حدیث اهل بیت(ع) دور کنند درحالیکه ما گفتیم در صورتي که اینها سراغ حکمت و همچنين کلام رفتند بخاطر این بود که می خواستند از اسلام دفاع کنند.

ایشان به بررسی شبهه سوم معترضین پرداخته و همچنين عنوان کردند: اینها می گویند اهل فلسفه و همچنين کلام می خواهند عقل را بر خداوند تبارک و تعالي حاکم کنند درواقع آمده اند تکلیف خداوند تبارک و تعالي را معین کنند و همچنين لذا ابتدا باید ریشه این شبهه را شناسایی کنیم.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه انسان دارای دو ادراک است، گفتند: گاهی ادراک چیزی می کند که باید انجام بگیرد یا نگیرد، گاهی هم ادراکی قرار داده که باید چیزی را بداند که اولی را عقل عملی و همچنين دومی را عقل نظری می گویند.

ایشان بیان داشتند: ریشه شبهه معترضین در حسن و همچنين قبح عقلی است به این صورت که می گویند زيرا و به درستي که تو فاعلی را در نظر نمی گیرید و همچنين از خداوند تبارک و تعالي شروع کردید لذا عقل را بر خداوند تبارک و تعالي حاکم کردید درحالیکه عقل هم که قضاوت می کند فاعل خاصی را در نظر نمی گیرد بلکه هرفاعل مختار است و همچنين قرآن هم این مساله را تائید می کند.

آیت الله سبحانی در پاسخ به این شبهه گفتند: ما صفات خداوند تبارک و تعالي را در نظر گرفته و همچنين از صفات خداوند تبارک و تعالي، مساله را استکشاف می کنیم لذا هرچه می گوئیم «یجب علی الله» به معنای حاکمیت بر خداوند نیست بلکه به معنای استکشاف است.

ایشان در پاسخ به اشعری عنوان کردند: بین اقتدار و قدرت و همچنين عمل تفاوت وجود دارد، ما می گوئیم اقتدار و قدرت خداوند جای بحث نیست ولي بايد توجه داشت مساله در عمل است، خداوند قادر است ولي بايد توجه داشت حکمتش ایجاب می کند عمل نکند.

مرجع تقلید شیعیان گفتند: منکران حسن و همچنين قبح عقلی، هیچ معرفتی را نمی توانند ثابت کنند و همچنين در واقع در زمینه معارف، لنگ می زنند لذا حسن و همچنين قبح عقلی، نعمت بزرگی است که نصیب امامیه شده است.

ایشان به شبهه چهارم پرداخت و همچنين گفتند: معترضین اهل سنت می گویند هرکس بگوید طبع آتش سوزاندن است نزد اهل قبله و همچنين شریعت کافر است . اینها معتقدند در جهان تنها یک سبب وجود دارد و همچنين آن هم خداست و همچنين هرنوع سببیت ناقصه را باید از غیرخداوند سلب کنیم درحالیکه اهل بیت می گویند جهان اسباب مسببات است.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله سبحانی: منکران حسن و همچنين قبح عقلی هیچ معرفتی را نمی توانند ثابت کنند در تاریخ ۲۰۱۹-۰۷-۲۲ ۱۷:۱۴:۱۶ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان