وصایای خصوصی و همچنين عمومی امام و پيشوا علی (ع) چه بود؟

%name وصایای خصوصی و همچنين عمومی امام و پيشوا علی (ع) چه بود؟

شفقنا – شخصیت درخشان حضرت علی علیه السلام که باب مدینه العلم و همچنين سرچشمه فضایل و همچنين مناقب و همچنين نمونه کامل پیغمبر گرامی اسلام است در آن هم لحظات آخر عمر هم در تلاش برای تبیین و همچنين نشر حقایق اسلام بودند. آن هم حضرت در آخرین لحظات زندگی، وصایایی کردند که برای همیشه تاریخ برای بشریت درس خوب زیستن است. البته وصیت های حضرت، دو جنبه خصوصی و همچنين عمومی داشت که در ذیل به مضامین آن هم ها اشاره می کنیم:

 وصایای خصوصی

الف: نخست این که در تجهیز و همچنين کفن و همچنين دفن بدنش امام و پيشوا حسن(ع) را وصی و همچنين جانشین خود قرار داد و همچنين به همه فرزندان دیگر از حضرت حسین(ع) و همچنين محمد و همچنين عون و همچنين جعفر و همچنين عبداللَّه و همچنين عباس و همچنين… دستور داد که از او اطاعت کنند، و همچنين بعد از او برادرش را واجب الاطاعه قرار دهند که همه به فرمان او باشند. البته این وصیت جنبه عمومی هم دارد که همه مسلمانان موظف بودند که از امام و پيشوا حسن و همچنين بعد از او از امام و پيشوا حسین اطاعت کنند و همچنين آن هم دو را در زمان هر کدامشان امام و پيشوا و همچنين حجت خداوند تبارک و تعالي بدانند.

ب: و همچنين دیگر این که سفارش کرد ایمان خود را حفظ کنند و همچنين از احکام اسلام مراقبت نمایند و همچنين تقوا و همچنين فضیلت را شعار خود قرار دهند.

ج: در مورد چگونگی غسل و همچنين کفن و همچنين نماز و همچنين تدفین به آن هم ها سفارش کرد که چگونه عمل کنند و همچنين شبانه این کار انجام مي شود که در صفحات بعد در مورد آن هم بحث خواهیم کرد.

د: فرزندان خود، مخصوصاً امام و پيشوا حسن و همچنين امام و پيشوا حسین – علیهما السلام – را به صبر و همچنين تحمل مصائبی که در پیش خواهند داشت سفارش کرد.[۱]

 وصایای عمومی

وصایای عمومی حضرت، متعدد و همچنين متنوع و گوناگون و مختلف نقل شده است در این جا یکی از آن هم ها را که در اکثر کتاب های حدیثی علمای شیعه و همچنين سنی آمده است،[۲] می آوریم:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم؛ این آن هم چیزی است که علی بن ابی طالب وصیت می کند. علی به وحدانیت و همچنين یگانگی خداوند تبارک و تعالي شهادت می دهد، و همچنين اقرار می کند که محمّد بنده و همچنين پیغمبر خداست، خداوند تبارک و تعالي او را فرستاد تا شهروندان و مردم شهر را هدایت کند و همچنين دین خود را بر ادیان دیگر غالب گرداند و همچنين لو کافران کراهت داشته باشند. همانا نماز، عبادت، حیات و همچنين ممات من از خداوند تبارک و تعالي و همچنين برای خداست، شریکی برای او نیست من به این دستور امر شده ام و همچنين تسلیم خداوند هستم.

ای پسرم حسن! تو و همچنين همه فرزندان و همچنين اهل بیتم و همچنين هر کس را که این نامه به او برسد به مسائل زیر توصیه و همچنين سفارش می کنم:

۱ – هرگزتقوای الهی رااز یادنبرید،کوشش کنید تا دم مردن و مرگ بر دین خداوند تبارک و تعالي باقی بمانید.

۲ – همه با هم به ریسمان خداوند تبارک و تعالي چنگ بزنید و همچنين بر اساس ایمان به خداوند تبارک و تعالي متحد باشید و همچنين از هم جدا نشوید، همانا از پیغمبر خداوند تبارک و تعالي شنیدم که می فرمود: اصلاحِ میان شهروندان و مردم شهر از نماز و همچنين روزه دائم افضل است و همچنين چیزی که دین را محو و همچنين نابود می کند فساد و همچنين اختلاف است و همچنين لا حَولَ و همچنين لا قُو همچنينَّه إلّا بِاللَّهِ العلی العظیم.

۳ – «ارحام و همچنين خویشاوندان» را از یاد نبرید، صله رحم کنید که صله رحم حساب انسان را نزد خداوند تبارک و تعالي آسان می کند.

۴ – خداوند تبارک و تعالي را، خداوند تبارک و تعالي را! در مورد «یتیمان»، مبادا گرسنه و همچنين بی سرپرست بمانند.[۳]

۵ – خداوند تبارک و تعالي را، خداوند تبارک و تعالي را! در مورد «همسایگان» خوشرفتاری کنید، پیغمبر آن هم قدر در مورد همسایه سفارش کرد که ما گمان کردیم می خواهد آن هم ها را در ارث شریک کند.

۶ – از خداوند تبارک و تعالي بترسید، از خداوند تبارک و تعالي بترسید! در مورد «قرآن»، نکند دیگران در عمل به قرآن بر تو پیشی گیرند!

۷ – از خداوند تبارک و تعالي بترسید، از خداوند تبارک و تعالي بترسید! در مورد «نماز» چرا که نماز ستون دین شماست.

۸ – از خداوند تبارک و تعالي بترسید، از خداوند تبارک و تعالي بترسید! در مورد «کعبه» منزل و خانه پروردگارتان، مبادا حج تعطیل مي شود که در صورتي که کعبه خالی بماند و همچنين حج متروک مي شود مهلت داده نخواهید شد و همچنين مغلوب دشمنان خواهید شد.

۹ – از خداوند تبارک و تعالي بترسید، از خداوند تبارک و تعالي بترسید! در مورد ماه «رمضان» که روزه آن هم ماه سپری است برای آتش جهنم.

۱۰ – از خداوند تبارک و تعالي بترسید، از خداوند تبارک و تعالي بترسید! در مورد «جهاد در راه خداوند تبارک و تعالي» از مال و همچنين جان خود در این راه کوتاهی نکنید.

۱۱ – از خداوند تبارک و تعالي بترسید، از خداوند تبارک و تعالي بترسید! در مورد «زکات مال» که زکات، آتشِ خشمِ الهی را خاموش می کند.

۱۲ – از خداوند تبارک و تعالي بترسید، از خداوند تبارک و تعالي بترسید! در مورد «امّت پیامبرتان» مبادا مورد ستم قرار گیرند.[۴]

۱۳ – از خداوند تبارک و تعالي بترسید، از خداوند تبارک و تعالي بترسید! در مورد «صحابه و همچنين یاران پیغمبرتان» زیرا رسول خداوند تبارک و تعالي در مورد آنان سفارش کرده است.

۱۴ – از خداوند تبارک و تعالي بترسید، از خداوند تبارک و تعالي بترسید! در مورد «فقرا و همچنين تهیدستان» آن هم ها را در زندگی خود شریک کنید.

۱۵ – از خداوند تبارک و تعالي بترسید، از خداوند تبارک و تعالي بترسید! در مورد «بردگان و همچنين کنیزان» که آخرین سفارش پیامبر(ص) در مورد این ها بود.

علی(ع) مجدداً سفارش نماز را کرد و همچنين فرمود: کاری که رضای خداوند تبارک و تعالي در آن هم است در انجام آن هم بکوشید.

۱۶ – با شهروندان و مردم شهر به خوشی و همچنين نیکی رفتار کنید آن هم طوری که قرآن دستور داده است و همچنين به ملامت شهروندان و مردم شهر ترتیب اثر ندهید.

۱۷ – امر به معروف و همچنين نهی از منکر را ترک نکنید، نتیجه ترک آن هم این است که بدان و همچنين ناپاکان بر تو مسلط خواهند شد و همچنين به تو ستم خواهند کرد، آن هم گاه هر چه نیکان تو دعا کنند دعای آن هم ها مستجاب نخواهد شد.

۱۸ – بر تو باد که بر روابط دوستانه میان خود بیافزایید، به یکدیگر نیکی کنید از کناره گیری از یکدیگر و همچنين قطع ارتباط و همچنين تفرقه و همچنين تشتت بپرهیزید.

۱۹ – کارهای خیر را به مدد یکدیگر و همچنين اجتماعاً انجام دهید و همچنين از همکاری در مورد گناهان و همچنين چیزهایی که موجب کدورت و همچنين دشمنی می مي شود بپرهیزید: «تعاونوا علی البرّ و همچنين التقوی…..»

۲۰ – از خداوند تبارک و تعالي بترسید که کیفر خداوند تبارک و تعالي شدید است: «واتقوا اللَّهَ إنّ اللَّهَ شَدیدُ العِقاب.»

خداوند نگهدار تو خاندان باشد و همچنين حقوق پیغمبرش را در حق تو حفظ فرماید، اکنون با تو وداع می کنم و همچنين تو را به خدای پهناور و بزرگ می سپارم و همچنين سلام و همچنين رحمتش را بر تو می خوانم.[۵]

در آخر این وصیت در کافی آمده است که بعد از پایان وصیت حضرت پیوسته می گفت: «لا إله إلاّ اللَّه» تا وقتی که روح مقدسش به ملکوت اعلی پیوست.[۶]

در نهج البلاغه است که در پایان وصیت، امام و پيشوا(ع) فرزندان خود را مخاطب ساخت و همچنين به آن هم ها فرمود:

«یا بنی عَبدُ المطّلب لا یلفِینَّکم تَخُوضونَ دِماءَ المُسلمینَ خُوضاً تَقولون: قُتِلَ أمیرُ المؤمنین! ألا لا یقْتُلُنَّ بی إلاّ قاتلی، اُنظروا إذا اَنا مُتُّ مِن ضَربَتِهِ هذهِ فَاضربوهُ ضَربَهً، لا یمثَّل بالرَّجُلِ فإنّی سَمِعتُ رَسولَ اللَّه(ص) یقول: إیاکم والمُثله و همچنين لو بِالکلْبِ العَقور؛

ای فرزندان عبدالمطلب! نیابم تو را که در خون مسلمانان فرو روید و همچنين دست به کشتار بزنید به بهانه این که بگویید امیرالمؤمنین کشته شده و همچنين بدانید که در برابر من جز کشنده من کسی نباید کشته مي شود، نگاه کنید زيرا و به درستي که من از ضربت او از دنیا رفتم به او یک ضربت بزنید و همچنين او را مُثله نکنید که من از رسول خداوند تبارک و تعالي شنیدم که می فرمود: «از مُثله کردن بپرهیزید در صورتي که چه به سگ گزنده و همچنين هار باشد».»[۷]

 وصیت امام و پيشوا علی(ع) در مورد کیفیت غسل و همچنين کفن و همچنين دفن

محمد بن حنفیه روایت کرده است: شب بیست و همچنين یکم ماه رمضان رسید و همچنين شب تاریک شد علی(ع) همه فرزندان و همچنين اهل بیت خود را جمع کرد و همچنين با آن هم ها وداع نمود، سپس به فرزندش امام و پيشوا حسن فرمود: «خداوند این مصیبت را بر تو نیکو گرداند، همانا من از میان تو می روم، و همچنين همین همين امشب به ملاقات خداوند تبارک و تعالي خواهم رفت و همچنين به حبیبم رسول خداوند تبارک و تعالي(ص) آن هم طوری که وعده ام داده، ملحق خواهم شد، ای پسرم! وقتی من از دنیا رفتم مرا غسل ده و همچنين کفن کن، و همچنين به بقیه حنوط جدّت رسول خداوند تبارک و تعالي(ص) که از کافور بهشت است و همچنين جبرئیل آن هم را آورده بود مرا حنوط کن، بعد مرا بر روی سریر گذارید، جلوی تابوت را کسی حمل نکند بلکه دنبال او را بگیرید، و همچنين بهر جانبی که تابوت رفت تو هم بروید، و همچنين هر جا که ایستاد بدانید قبر من آن هم جاست، جنازه ام را آن هم جا زمین بگذارید و همچنين تو ای پسرم بر جنازه ام نماز بگذار، هفت تکبیر بگو، و همچنين بدان که هفت تکبیر به غیر از من بر هیچ کس مشروع نیست جز بر فرزند برادرت حسین که او قائم آل محمد و همچنين مهدی این امت است و همچنين او کجی های خلق را راست مي کند، وقتی تو از نماز بر من فارغ شدی، جنازه را از آن هم محل بردار و همچنين خاک آن هم جا را حفر کن، قبر کنده و همچنين لحدی ساخته و همچنين تخت چوبی نوشته شده خواهی یافت که مر

ا در آن هم جا دفن می کنی، وقتی خواستی از قبر خارج شوی اندکی صبر کن آن هم گاه نگاه کن می بینی که من در قبر نیستم، زیرا به جدت رسول خداوند تبارک و تعالي ملحق خواهم شد، زيرا و به درستي که هر پیغمبری را در مشرق به خاک سپارند و همچنين وصی او را در مغرب دفن کنند حق تعالی بین روح و همچنين جسد آن هم دو را جمع نماید، و همچنين بعد از زمانی از هم جدا خواهند شد و همچنين به قبرهای خویش برمی گردند، سپس قبر مرا با خاک پر کن و همچنين آن هم محل را از شهروندان و مردم شهر پنهان دار.[۸]

آن هم گاه علی با فرزندان خود اندکی صحبت کرد و همچنين آنان را از آینده ای که حسن و همچنين حسین دارند آگاه نمود و همچنين آن هم ها را به صبر و همچنين تقوی دعوت کرد، سپس لختی بیهوش شد زيرا و به درستي که به هوش آمد فرمود: «اینک رسول خداوند تبارک و تعالي، و همچنين حمزه عم بزرگوارم، و همچنين جعفر برادرم نزد من آمدند و همچنين گفتند: زود بشتاب که ما مشتاق و همچنين منتظر تو هستیم»، پس نگاهی به اهل بیت خود کرد و همچنين فرمود: «همه تو را به خداوند تبارک و تعالي می سپارم، خداوند همه را به راه راست هدایت و همچنين از شرّ دشمنان محافظت نماید، خداوند تبارک و تعالي خلیفه من است بر تو و همچنين تو را کافی است برای خلافت و همچنين نصرت» سپس به فرشتگان خداوند تبارک و تعالي سلام داد و همچنين گفت:

«لِمثلِ هذا فَلْیعْمَلِ العامِلُون إنّ اللَّهَ مَعَ الّذینَ اتَقوَّا والَّذینَهُم مُحسِنُون؛

از برای مثل این مقام باید عمل کنند عمل کنندگان، زیرا که خداوند با پرهیزکاران و همچنين نیکوکاران است.»

سپس عرق بر پیشانی مبارکش جاری شد، چشم های تبريک و مبارک را بر هم گذاشت، دست و همچنين پا به جانب قبله کشید و همچنين گفت: «أشهدُ أن لا إله الاّ اللَّه و همچنينَحدهُ لا شَریک لَه وأشهدُ أنَّ محمّداً عَبدهُ ورَسولُه»این را گفت و همچنين مرغ روحش به ملکوت اعلی در کنار پیغمبران و همچنين اولیاء خداوند تبارک و تعالي پرواز کرد، صلوات اللَّه و همچنين سلامه و همچنين سلام ملائکته و همچنين انبیائه و همچنين رسله علیه، و همچنين لعنه اللَّه علی قاتله.

وبدین ترتیب مشعل هدایت و همچنين کانون عدالت خاموش شد، این واقعه در شب جمعه بیست و همچنين یکم ماه رمضان سال شمسي چهلم هجری بود.[۹] [۱] . آن هم، ج ۳۶، ص ۵.

[۲] . کافی، ج ۷، ص ۵۱؛ نهج البلاغه، نامه ۴۷؛ شرح ابن ابی الحدید، ج ۶، ص ۱۲۰؛ اسد الغابه، ج ۴؛ مسعودی مروج الذهب، ج ۲، ص ۴۲۵؛ تحف العقول، ص ۱۹۷؛ شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج ۴، ص ۱۴۲؛ تاریخ طبری، ج ۶، ص ۸۵ و همچنين بحار الانوار، ج ۴۲، ص ۲۴۸.

[۳] . در نهج البلاغه دارد: «مراقب باشید که مبادا یتیمان در اثر رسیدگی نکردن تو از بین بروند» (ولا یضیعوا بحضرتکم).

[۴] . در بعضی از نسخ: «اللَّه اللَّه فی ذریه نبیکم» دارد.

[۵] . ابوالفرج اصفهانی، مقاتل الطالبیین، ص ۲۴.

[۶] . آن هم.

[۷] . نهج البلاغه، نامه ۴۷.

[۸] . بحارالانوار، ج ۴۲، ص ۲۹۰، و همچنين مفید، الارشاد، ص ۲۶، فصل ۶، باب ۲ حدیث را با کمی تفاوت نقل کرده است.

[۹] . بحار الانوار، ج ۴۲، ص ۲۹۲.

انتخاب شفقنا از حوزه

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

وصایای خصوصی و همچنين عمومی امام و پيشوا علی (ع) چه بود؟ در تاریخ ۲۰۱۹-۰۵-۲۵ ۰۵:۱۶:۲۴ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان