هفت درسی که از امام و پيشوا علی(ع) می قدرت گرفت؛ پیام آیت الله مظاهری به مناسبت ۱۴۰۰ مین سال شمسي شهادت امام و پيشوا علی(ع)

%name هفت درسی که از امام و پيشوا علی(ع) می قدرت گرفت؛ پیام آیت الله مظاهری به مناسبت ۱۴۰۰ مین سال شمسي شهادت امام و پيشوا علی(ع)

شفقنا- حضرت آیت الله مظاهری به مناسبت یکهزار و همچنين چهارصدمین سالروز شهادت امام و پيشوا امیرالمؤمنین علی«علیه‌السّلام» پیامی صادر کرد.

به نقل از شفقنا، متن پیام رئیس حوزه علمیه اصفهان به شرح زیر است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم

«إِنَّما و همچنينَلِیُّکُمُ اللَّهُ و همچنينَ رَسُولُهُ و همچنينَ الَّذینَ آمَنُوا الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاهَ و همچنينَ یُؤْتُونَ الزَّکاهَ و همچنينَ هُمْ راکِعُون‏»

چهارده قرن از فاجعۀ عظیم و همچنين غمبار ضربت‌خوردن و همچنين شهادت امیرمؤمنان و همچنين مولای متّقیان، پیشوای حقیقت‌جویان و همچنين مقتدای آزادگان، اسوۀ عدالت‌طلبان و همچنين امام و پيشواِ فضیلت‌پیشگان، حضرت علی ‌ابن‌ابی‌طالب«علیه افضل صلوات المصلّین» می‌گذرد و همچنين همچنان داغ این مصیبت بی‌انتهاء، بر تارک تاریخ بشریّت، جديد و تو و تازه و همچنين زنده است.

هنوز ندای آسمانی «تهدّمت و همچنين اللهِ ارکان الهُدی» در فضای هستی پیچیده است و همچنين خبر از رویارویی و همچنين نبرد بی‌پایان «کفر و همچنين جهل و همچنين ظلم و همچنين ضلالت» با «ایمان و همچنين علم و همچنين عدل و همچنين هدایت» می‌دهد.

اگرچه در مصاف این دو طرز تفکّر، خون مطهّر امیرمؤمنان«سلام‌الله‌علیه» به دست «أشقی الأشقیاء» و همچنين به تیغ جهالت و همچنين لجاجت و همچنين ستمکاری و همچنين سفاهت، در محراب خانۀ خداوند تبارک و تعالي ریخته شد و همچنين انسان و همچنين انسانیّت، از وجود تبريک و مبارکِ ظاهریِ آن هم ولیّ مطلق حق‌تعالی، محروم گردید، امّا نور اندیشۀ تابناک «ایمان و همچنين خرد و همچنين دانش و همچنين عدالت و همچنين پارسایی» که در بیان و همچنين عمل آن هم امام و پيشوا همام، تجلّی کرده بود، نه تنها به خاموشی نگرائید، بلکه همواره روشنابخش راه همۀ جویندگان حقیقت و همچنين عدالت و همچنين گرمابخش وجود همۀ آزادی‌خواهان و همچنين فضیلت‌طلبان بوده است.

امروز نیز برای ما که خود را شیعه و همچنين پیرو آن هم امام و پيشوا عظیم‌القدر می‌دانیم، درس‌های حیات‌قسمت و بخش و همچنين تعالیم انسان‌ساز و همچنين آموزه‌های جامعه‌ساز آن هم وصیِّ بر حقّ رسول خداوند تبارک و تعالي«صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم»، باید سرلوحۀ تفکّر و همچنين سرمشق عمل باشد: «أَلَا و همچنينَ إِنَّ لِکُلِّ مَأْمُومٍ إِمَولي بايد توجه داشتً یَقْتَدِی بِهِ و همچنينَ یَسْتَضِی‏ءُ بِنُورِ عِلْمِهِ».

اگرچه ما هرگز توش و همچنين قدرت دستیابی به آن هم قلّۀ رفیع را نداریم، ولی به فرمایشِ خودِ آن هم وجود مقدّس، باید با پارسایی و همچنين مجاهدت و همچنين پاکدامنی و همچنين راستی، این راه نورانی و همچنين خطیر را بپیمائیم:

«ِأَلَا و همچنينَ إِنَّکُمْ لَا تَقْدِرُونَ عَلَى ذَلِکَ و همچنينَ لَکِنْ أَعِینُونِی بِو همچنينَرَعٍ و همچنينَ اجْتِهَادٍ و همچنينَ عِفَّهٍ و همچنينَ سَدَاد»

از میان انبوه درس‌ها و همچنين تعالیم سازنده و همچنين آموزندۀ امام و پيشوا امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه»، هفت آموزۀ مهم، اینک و همچنين همواره، مورد نیاز حتمی و همچنين قطعی ماست و همچنين باید در مرکز توجّهات و همچنين محور اقدامات ما قرار گیرد:

درس اوّل: «کرامت و همچنين حرمت انسان»:

در اندیشۀ والای امام و پيشوا علی«سلام‌الله‌علیه» ضرورت صیانت و همچنين پاسداشت از مقام خدادادیِ کرامت ذاتیِ انسان، که او را بر سایر مخلوقات برتری بخشیده است، ریشه در نصِّ سخن خداوند تعالی دارد که: «لقد کرّمنا بنی آدم» و همچنين بدین سبب، آن هم حضرت، به شفقت بر خلق و همچنين مهربانی و همچنين محبت و همچنين دوستی با همگان، فرمان می‌دهد و همچنين تصریح می‌فرماید که آنان یا برادر دینی‌اند و همچنين یا همانندان در آفرینش: «إِمَّا أَخٌ لَکَ فِی الدِّینِ و همچنينَ إِمَّا نَظِیرٌ لَکَ فِی الْخَلْقِ».

مخاطب این درس پهناور و بزرگ، همگان و همچنين به ویژه قانون‌گزاران و همچنين سیاستمداران و همچنين مجریان جامعه و همچنين حکومت اسلامی خواهند بود که پاسداری از کرامت انسان و همچنين تعالی و همچنين ارتقاء آن هم، وظیفۀ حتمی آنان است.

درس دوم: «خرد و همچنين عقلانیّت»:

در منظومۀ فکری امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه»، عقل و همچنين خرد، فرستاده و همچنين پیامبرِ حق است: «العقلُ رسولُ الحقّ» و همچنين نتیجه و همچنين ثمرۀ آن هم، التزام و همچنين پای‌بندی به حقیقت است: «ثَمَرَهُ الْعَقْلِ لُزُومُ الْحَقِّ» و همچنين از این‌رو هوی و همچنين هوس، دشمن این سرمایۀ پهناور و بزرگ الهی است«کَمْ مِنْ عَقْلٍ أَسِیرٍ تَحتَ هَو همچنينًى أَمِیرٍ». این بیان بلند، به خوبی نشان می‌دهد که همواره، عقلانیّت و همچنين اندیشه‌ورزی در پای هوس‌ها و همچنين هواهای بی‌مقدار، قربانی شده است.

درس سوم: علم و همچنين دانش:

از مهم‌ترین تعلیمات انسان‌ساز علی‌بن‌ابی‌طالب«علیه‌السّلام» تأکید بر جایگاه علم و همچنين دانش است. آن هم حضرت علم را «چراغ عقل» برمی‌شمارد: «الْعِلْمُ مِصْبَاحُ الْعَقْلِ» و همچنين آن هم را برترین شرافت انسانی می‌داند: «لَا شَرَفَ کَالْعِلْمِ» و همچنين ریشۀ همۀ بدی‌ها را در جهل و همچنين نادانی جستجو می‌کند: «الْجَهْلُ رَأْسُ الشَّرِّ کُلِّهِ».

چنانکه ثمرۀ علم را عمل‌کردن برای زندگی دانسته: «ثمره العلم، العملُ للحیاه» و همچنين عالم حقیقی را کسی می‌داند که بر علم خود، عمل می‌نماید: «فانّ العالم مَن عَلِمَ ثمّ عَمِلَ بما عَلِمَ و همچنين وافق عملُه عِلمَهُ» و همچنين از همین‌رو خطر پهناور و بزرگ و همچنين کمرشکن عالمان بی‌عمل و همچنين پرده‌در را گوشزد می‌کند که با همدستی عاملان جاهل، شهروندان و مردم شهر را یا فریب داده و همچنين یا از دین وصلاح فراری داده‌اند: «قَصَمَ ظَهْرِی عَالِمٌ مُتَهَتِّکٌ و همچنينَ جَاهِلٌ مُتَنَسِّکٌ فَالْجَاهِلُ یَغُشُّ النَّاسَ بِتَنَسُّکِهِ و همچنينَ الْعَالِمُ یَغُرُّهُمْ بِتَهَتُّکِهِ» و همچنين بدین جهت صریحاً فرمان می‌دهد که «فَاتَّقُوا الْفَاسِقَ مِنَ الْعُلَمَاءِ و همچنينَ الْجَاهِلَ مِنَ الْمُتَعَبِّدِینَ أُولَئِکَ فِتْنَهُ کُلِّ مَفْتُون‏»: از عالمان بی‌عمل و همچنين عابدان نادان بپرهیزید که اینان مایۀ فتنه و همچنين اغوای هر ساده‌لوح و همچنين اغواشده‌ای خواهند بود.

مخاطب اول این درس سازنده، همۀ مجامع علمی، اعمّ از حوزه‌های علمیّه و همچنين دانشگاه‌ها، خصوصاً عالمان دینی که تصدّی مسائل مذهبی و همچنين اعتقادی شهروندان و مردم شهر به دست آنان است می‌باشند.

درس چهارم: اخلاق و همچنين تقوا:

علی«علیه‌السّلام» مظهر تقوا و همچنين مولای متّقیان است. سیرۀ او و همچنين تمام ابعاد زندگی او، بر مدار تقوا و همچنين اخلاق است و همچنين درس پهناور و بزرگ او اخلاق‌مداری و همچنين پرهیزکاری است.

در اندیشۀ علی«علیه‌السّلام»، پارسایی و همچنين تقوا، رأس و همچنين رییس اخلاق است: «التُّقی رییس الاخلاق» و همچنين اساساً همۀ سخنان انسان‌ساز و همچنين بیانات جامعه‌پرداز امیر مؤمنان«علیه‌السّلام»، درسِ اخلاق و همچنين تقوا است، چنانکه باید کتاب شریف «نهج‌البلاغه»، این برادر عظیم‌القدر قرآن کریم، را در یک کلمه، «تقوانامه» و همچنين یا «منشور اخلاق» بنامیم و همچنين از این جهت باید این کتاب حیات‌قسمت و بخش و همچنين انسان‌ساز را در مرکز توجّهات خود قرار دهیم و همچنين از نور آن هم کتابِ روشنا قسمت و بخش، برای تعالیِ اخلاق و همچنين ارتقاء تقوا و همچنين پارسایی در جامعۀ اسلامی، کمک و همچنين مدد بگیریم.

درس پنجم: عدالت و همچنين دادگری:

علی، مظهر تمام‌نمای عدل و همچنين داد است و همچنين نام تبريک و مبارک آن هم امام و پيشوا همام در طول تاریخ، همدوش عدالت و همچنين دادگری بوده و همچنين خواهد بود.

در اندیشۀ آن هم حضرت، «عدالت»، شالوده‌ای است که جهان هستی بر آن هم استوار گشته است: «الْعَدْلُ أَسَاسٌ بِهِ قِو همچنينَامُ الْعَالَمِ» و همچنين بدین سبب، ترازویی که خداوند سبحان در میان خلق خود، نهاده است و همچنين آن هم را برای برپاداشتن حق، نصب فرموده، عدالت است: «إِنَّ الْعَدْلَ مِیزَانُ اللَّهِ الَّذِی و همچنينَضَعَهُ لِلْخَلْقِ و همچنينَ نَصَبَهُ لِإِقَامَهِ الْحَقِّ».

امام و پيشواِ عدالت‌خواهان، عدل و همچنين داد را سپر بلای حکومت‌ها و همچنين مایۀ اصلاح و همچنين سامان یافتن کار ملّت‌ها برمی‌شمارد: «الْعَدْلُ جُنَّهُ الدُّو همچنينَلِ» و همچنين «بِالْعَدْلِ تَصْلُحُ الرَّعِیَّهُ» و همچنين از این‌رو وجود تبريک و مبارک خود را در این راه پر مخاطره و همچنين در آرزوی مقدّس تحکیم و همچنين استوارسازی و همچنين گسترش عدل، مصروف نموده و همچنين شهید راه عدالت و همچنين دادگری می‌مي شود.

مخاطب اول این درس با اهمیّت در جامعۀ اسلامی، دستگاه عدلیّه و همچنين قوّۀ قضائیّه است و همچنين باید تعالیم روشن و همچنين مفصّل آن هم امام و پيشوا همام در این جهت، سرلوحۀ اندیشه و همچنين عمل تصمیم‌گیران و همچنين مجریان قضایی حکومت و همچنين جامعۀ اسلامی باشد.

درس ششم: توجه به اقتصاد و همچنين معیشت شهروندان و مردم شهر:

امیرمؤمنان«علیه‌السّلام» در دوران کوتاه حکومت و همچنين اِمارت خود، به این امر بسیار بااهمیّت، اهتمامی والا و همچنين بی‌نظیر داشته‌اند در حدّی که دستاورد برنامه جذاب و جالب و خوب‌های اقتصادی آن هم حضرت، برخورداری جامعه از رفاه اقتصادی و همچنين زندگی آبرومندانه بوده است: «مَا أَصْبَحَ بِالْکُوفَهِ أَحَدٌ إِلَّا نَاعِماً إِنَّ أَدْنَاهُمْ مَنْزِلَهً لَیَأْکُلُ الْبُرَّ و همچنينَ یَجْلِسُ فِی الظِّلِّ و همچنينَ یَشْرَبُ مِنْ مَاءِ الْفُرَاتِ». در این بیان علوی، وضعیّت کوفۀ آن هم دوران، نمونه‌ای از عملکرد اقتصادی حکومتِ پیشوایِ اهل ایمان است که همۀ طبقات آن هم جامعه از حیث نیازهای اولیّۀ معیشتی مثل خوراک و همچنين نوشاک و همچنين مسکن، در رفاه و همچنين توسعه بوده‌اند.

مخاطب اوّل این آموزۀ پهناور و بزرگ، تصمیم‌گران و همچنين کارگزاران و همچنين متصدّیان حکومت و همچنين جامعۀ اسلامی خواهند بود که باید با تعمّق و همچنين تدبّر در تعالیم آن هم حضرت و همچنين بکاربستن صادقانه و همچنين مجدّانۀ آن هم درس‌ها، پیروی خود از آن هم امام و پيشوا عظیم‌الشّأن را به منصۀ ظهور رسانند و همچنين حقّ شهروندان و مردم شهر و همچنين جامعۀ اسلامی را در این باب، به درستی ادا نمایند و همچنين از چهرۀ جامعه‌ای که علی را امام و پيشوا و همچنين مقتدای خود می‌داند، رنگ زشت فقر و همچنين ننگ پهناور و بزرگ محرومیّت و همچنين استضعاف را پاک نمایند.

درس هفتم: بازگشت به قرآن:

و همچنين بالأخره در اندیشۀ امام و پيشوا علی«علیه‌السّلام»، قرآن کریم، حجّت خداوند بر آدمیان است: «حُجَّهُ اللَّهِ عَلَى خَلْقِه‏» و همچنين از این‌رو آن هم حضرت، بر فهم عمیق آن هم کتاب جاودان مقدّس و همچنين نیز بر طلب درمان و همچنين بهبودی دردها از آن هم کتاب شفابخش، فرمان می‌دهد: «تَفَقَّهُوا فِیهِ فَإِنَّهُ رَبِیعُ الْقُلُوبِ و همچنينَ اسْتَشْفُوا بِنُورِهِ فَإِنَّهُ شِفَاءُ الصُّدُور» و همچنين به پیروان خود هشدار می‌دهد که مبادا دیگران در عمل به دستورات قرآن از تو پیشی بگیرند: «اللَّهَ اللَّهَ فِی الْقُرْآن همِ، لَا یَسْبِقُکُمْ بِالْعَمَلِ بِهِ غَیْرُکُمْ» و همچنين به ما می‌آموزد که بازگشت به قرآن، درمان‌کنندۀ دردهای ما و همچنين سامان‌دهندۀ مسائل فردی و همچنين اجتماعی ماست: «ذَلِکَ الْقُرْآن همُ فَاسْتَنْطِقُوهُ … أَلَا إِنَّ فِیهِ … دَو همچنينَاءَ دَائِکُمْ و همچنينَ نَظْمَ مَا بَیْنَکُم‏».

اینها و همچنين بسی آموزه‌های بلند دیگر، درس‌های آموزگار جاوید بشریّت است که صاحب ولایت مطلقۀ الهیّه و همچنين جانشین بر حقّ و همچنين وصیّ و همچنين برادر رسول خداوند تبارک و تعالي«صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» است.

بی‌شک در صورتي که این تعالیم آموزنده و همچنين سازنده، به کار گرفته شوند، صلاحِ دین و همچنين سدادِ دنیا و همچنين فلاحِ آخرت ما تأمین و همچنين تضمین خواهد شد و همچنين اوضاع فردی و همچنين اجتماعی ما سامان خواهد گرفت و همچنين باید همواره منتظر رحمت پروردگار مهربان باشیم؛ و همچنين در صورتي که خدای ناکرده به این درس‌های پهناور و بزرگ بی اعتنایی کرده و همچنين آن هم را با بی‌مهری، پایمالِ هواها و همچنين هوس‌ها و همچنين سستی‌های خود نماییم، دین و همچنين دنیا و همچنين آخرت ما تباه خواهد شد و همچنين باید همواره منتظر قهر و همچنين غلبۀ خداوند تعالی باشیم؛ چنانکه خود آن هم وجود گرامی، بدین مطلب، تصریح فرموده است: «نَاصِرُنَا و همچنينَ مُحِبُّنَا یَنْتَظِرُ الرَّحْمَهَ و همچنينَ عَدُو همچنينُّنَا و همچنينَ مُبْغِضُنَا یَنْتَظِرُ السَّطْو همچنينَه».

از خداوند رحمان و همچنين رحیم، با تضرّع و همچنين ابتهال مسألت می‌کنیم و همچنين آن هم پروردگار مهربان را به حقّ امیرالمؤمنین«علیه‌السّلام» سوگند می‌دهیم که به همۀ ما توفیق عمل هرچه خالصانه‌تر و همچنين صادقانه‌تر و همچنين مُجدّانه‌تر به درس‌های علی«علیه‌السّلام» عنایت فرماید و همچنين ما را از برکات نعمتِ ولایت آن هم حضرت و همچنين فرزندان بزرگوارش، حضرات ائمّۀ هدی«علیهم‌السّلام»، همواره بهره‌مند و همچنين برخوردار فرماید. بِمنّه وکرَمه، انّه سَمیع الدُعاء و همچنين مُجیب الدَّعَوات.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

هفت درسی که از امام و پيشوا علی(ع) می قدرت گرفت؛ پیام آیت الله مظاهری به مناسبت ۱۴۰۰ مین سال شمسي شهادت امام و پيشوا علی(ع) در تاریخ ۲۰۱۹-۰۵-۲۶ ۱۸:۴۴:۰۸ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان