۱۰ آیه قرآنی و همچنين ۱۰ شرط برای یک انفاق ارزشمند

%name ۱۰ آیه قرآنی و همچنين ۱۰ شرط برای یک انفاق ارزشمند
?????????????????????????????????????????????????????????
شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) –حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی به پرسشی در مورد انفاق پاسخ گفته است.
به به گفته شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

ده شرط قرآن برای انفاق ارزشمند کدام است؟

پاسخ اجمالی:

قرآن در مورد انفاق در راه خداوند تبارک و تعالي ده شرط بیان کرده است:
۱. از بهترین قسمت مال انتخاب مي شود، نه از دارايي ها کم ارزش.
۲. مورد نیاز شهروندان و مردم شهر باشد.
۳. انفاق به نیازمندان واقعی با در نظر گرفتن اولویّتها.
۴. پنهان باشد.
۵. همراه با منّت و همچنين آزار نباشد.
۶. توأم با اخلاص و همچنين پاکى نیّت باشد.
۷. مال انفاق کردنی را کوچک و همچنين کم اهمیت بشمارد، ولو ظاهراً پهناور و بزرگ باشد.
۸. از دارايي ها مورد علاقه و همچنين دل بسته باشد.
۹. خود را مالک حقیقى نداند و همچنين تنها واسطه‌ اى میان خالق و همچنين خلق بداند.
۱۰. انفاق از دارايي ها حلال باشد؛ زيرا و به درستي که خداوند تبارک و تعالي تنها و فقط آنرا مى‌ پذیرد.


پاسخ تفصیلی:

قرآن مجید تعبیر لطیف و همچنين بزرگوارانه‌‏ اى در مورد انفاق در راه خداوند تبارک و تعالي دارد و همچنين از آن هم به عنوان وام ‏دادن به خداوند تبارک و تعالي تعبیر مى‌‏ کند؛ وامى که سود کلانى از سوى خداوند تبارک و تعالي به آن هم پرداخته مى‌ ‏مي شود. جذاب و جالب این است که از آن هم تعبیر به «قرض الحسنه» مى‌ ‏کند؛ این تعبیر، اشاره‌ ‏اى به این حقیقت دارد که وام دادن انواع و همچنين اقسامى دارد که بعضى را «وام نیکو» و همچنين بعضى را وام کم‌ ارزش و همچنين یا حتّى بى‌‏ ارزش مى‌ ‏قدرت شمرد! قرآن مجید شرایط وام نیکو را در برابر خداوند یا به تعبیر دیگر، «انفاق ارزشمند» را در آیات متنوع و گوناگون و مختلف بیان کرده است و همچنين بعضى از مفسّران از جمع‌ ‏آورى آن هم، ده شرط به شرح زیر بهره بري و استفاده کرده‌‏اند.
%name ۱۰ آیه قرآنی و همچنين ۱۰ شرط برای یک انفاق ارزشمند
۱. انفاق از بهترین قسمت مال انتخاب مي شود، نه از دارايي ها کم‌ارزش. از این رو می فرماید: «یأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا أَنْفِقُواْ مِنْ طَیّبَاتِ مَا کَسَبْتُمْ و همچنينَ مِمَّا أَخْرَجْنَا لَکُم مّنَ الْأَرْضِ و همچنينَ لَاتَیَمَّمُوا الْخَبِیثَ مِنْهُ تُنْفِقُونَ و همچنينَ لَسْتُمْ‏ بَآخِذِیهِ إِلَّا أَن تُغْمِضُواْ فِیهِ و همچنينَ اعْلَمُواْ أَنَّ اللَّهَ غَنِىٌّ حَمِیدٌ»(۱)؛ (اى کسانى که ایمان آورده اید!از دارايي ها پاکیزه اى که به دست آورده اید، و همچنين از آنچه از زمین براى تو خارج ساخته ایم [از منابع و همچنين معادن و همچنين درختان و همچنين گیاهان]، انفاق کنید؛ و همچنين براى انفاق، به سراغ بى ارزش آن هم نروید در حالى که خودِ تو، [به هنگام پذیرش دارايي ها] حاضر نیستید آنها را بپذیرید؛ مگر از روى اغماض و همچنين کراهت. و همچنين بدانید خداوند، بى نیازو ستوده است).
۲. از اموالى که مورد نیاز شهروندان و مردم شهر است، باشد، آن هم‌ ‏گونه که مى‌ فرماید: «و همچنينَ یُؤْثِرُونَ عَلَى‏ أَنْفُسِهِمْ و همچنينَ لَو همچنينْ کَانَ بِهِمْ خَصَاصَهٌ»(۲)؛ (آنها دیگران را بر خود مقدّم مى‌‏دارند، هر چند خودشان بسیار نیازمند باشند).
۳. به کسانى انفاق کند که سخت به آن هم نیازمندند و همچنين اولویّت‌ها را در نظر گیرد: «لِلْفُقَرَاءِ الَّذِینَ أُحْصِرُواْ فِى سَبِیلِ اللَّهِ»(۳)؛ ([بهتر است انفاق تو] براى نیازمندانى باشد که در راه خداوند تبارک و تعالي، در تنگنا قرار گرفته اند).
۴. انفاق در صورتي که مکتوم باشد، بهتر است: «و همچنينَ إنْ تُخْفُوهَا و همچنينَ تُؤْتُوهَا الْفُقَرَاءَ فَهُو همچنينَ خَیْرٌ لَّکُمْ»(۴)؛ (و همچنين در صورتي که آنها را مخفى ساخته و همچنين به نیازمندان بدهید، براى تو بهتر است).
۵. هرگز منّت و همچنين آزارى با آن هم همراه نباشد: «یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا لَاتُبْطِلُوا صَدَقَاتِکُم بِالْمَنّ و همچنينَ الأَذَى»(۵)؛ (اى کسانى که ایمان آورده اید! صدقات خود را با منّت و همچنين آزار، باطل نسازید).
۶. انفاق باید توأم با اخلاص و همچنين پاکى نیّت باشد: «یُنْفِقُونَ أَمْو همچنينَالَهُمُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ ‏اللَّهِ»(۶)؛ (و همچنين [عمل] کسانى که دارايي ها خود را براى خشنودى خداوند تبارک و تعالي انفاق مى کنند).
۷. آنچه را انفاق مى ‏‌کند، کوچک و همچنين کم‌ اهمّیّت بشمارد، هر چند ظاهراً پهناور و بزرگ باشد: «و همچنينَ لَاتَمْنُن تَسْتَکْثِرُ»(۷)؛ (و همچنين منّت مگذار و همچنين عملت را پهناور و بزرگ مشمار).
۸. از اموالى باشد که به آن هم دل‌ بسته است و همچنين مورد علاقه او است: «لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّى‏ تُنفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ»(۸)؛ (‏هرگز به [حقیقتِ] نیکوکارى نمى رسید مگر این که از آنچه دوست مى دارید، [در راه خداوند تبارک و تعالي] انفاق کنید).
۹. هرگز خود را مالک حقیقى تصوّر نکند؛ بلکه خود را واسطه‌ ‏اى میان خالق و همچنين خلق بداند: «و همچنينَ أَنْفِقُوا مِمَّا جَعَلَکُمْ مُسْتَخْلَفِینَ فِیهِ»(۹)؛ (و همچنين از آنچه تو را جانشین و همچنين نماینده [خود] در آن هم قرارداده انفاق کنید).
۱۰. و همچنين قبل از هر چیز باید انفاق از دارايي ها حلال باشد، چرا که خداوند تنها و فقط آن هم را مى‌ ‏پذیرد: «إِنَّمَا یَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقِینَ»(۱۰)؛ ( خداوند تبارک و تعالي، تنها از پرهیزگاران مى پذیرد).
آنچه گفته شد در واقع قسمت مهمّى از اوصاف و همچنين شرایطِ مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري، انفاق مقبول است؛ ولى منحصر به اینها نیست و همچنين با دقّت و همچنين تأمّل در آیات و همچنين روایات اسلامى به شرایط دیگرى نیز مى‌‏قدرت دست یافت. ضمناً آنچه گفته شد، بعضى از شرایط، «واجب» است (مانند عدم منّت، آزار و همچنين ریاکارى) و همچنين بعضى از شرایط کمال است (مانند ایثار به نفس در موقع حاجت خویشتن) که عدم آن هم، ارزش انفاق را از میان نمى‌ ‏برد هر چند در سطح اَعلی قرار نگیرد.(۱۱)

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

۱۰ آیه قرآنی و همچنين ۱۰ شرط برای یک انفاق ارزشمند در تاریخ ۲۰۱۹-۰۴-۲۳ ۱۶:۲۳:۲۱ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان