دعا را بلند بخوانیم یا آهسته؟ تفسیری از آیه ۱۸۶ سوره مبارکه بقره

%name دعا را بلند بخوانیم یا آهسته؟ تفسیری از آیه ۱۸۶ سوره مبارکه بقره

شفقنا- و همچنينَإِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْو همچنينَهَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْیَسْتَجِیبُوا لِی و همچنينَلْیُؤْمِنُوا بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ (۱۸۶)

 به نقل از شفقنا در کتاب تفسیر باران در مورد این آیه شریفه آمده است: ماه رمضان ماه دعا و همچنين نیایش است، چقدر خوب است که خودت در مورد راه و همچنين رسم دعا کردن برایم سخن بگویی، بعضی ها وقتی می خواهند دعا کنند و همچنين تو را بخوانند، فریاد می زنند، آنان خیال می کنند که هر چقدر بلندتر تو را بخوانند بهتر دعای آنان را می شنوی.

یادم نمی رود یکی از شب های ماه رمضان به جلسه دعا رفته بودم، مدّاحی که دعا را می خواند گفت: «در صورتي که می خواهی به حاجتت برسی، چنان فریاد بزن و همچنين حاجتت را بخواه که صدایت به عرش خداوند تبارک و تعالي برسد تا خداوند تبارک و تعالي جوابت را بدهد».

آن هم شب شهروندان و مردم شهر همه فریاد زدند، خیلی دلم می خواست به آن هم مدّاح بگویم: مگر خداوند تبارک و تعالي در عرش است که تو از ما می خواهی فریاد بزنیم؟

آن هم شب از بس سر و همچنين صدا شد، دیگر نتوانستم تمرکز مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را برای دعا داشته باشم و همچنين مجلس را ترک کردم.

ما چه وقت می خواهیم باور کنیم که تو در مکان خاصّی نیستی؟ این تو هستی که مکان را آفریده ای، برای همین هرگز در مکانی جای نمی گیری. عرش را آفریدی و همچنين بالاتر از این هستی که در آفریده خود قرار گیری. این مخلوقات خواهند بود که در مکان خواهند بود، تو هرگز صفت و همچنين ویژگی مخلوقاتت را نداری.

آری، مشکل این است که ما کمتر، تو را می شناسیم. ما خیال می کنیم که تو در بالای عرش هستی و همچنين باید فریاد بزنیم تا صدای ما به گوش تو برسد.

آن هم شب وقتی به منزل آمدم به مطالعه پرداختم، به این نقطه تاریخی برخورد کردم که پیامبر عدّه ای را دید که با صدای بلند دعا می کردند، پیامبر به آنان فرمود: «تو کسی را که ناشنواست نمی خوانید، تو کسی را که از تو دور باشد، صدا نمی زنید. خداوند تبارک و تعالي شنواست و همچنين در نزدیکی شماست».

در کتاب دیگری خواندم که روزی عدّه ای از مسلمانان نزد پیامبر آمدند و همچنين از او سؤال کردند که آیا خداوند تبارک و تعالي نزدیک است تا آهسته او را مناجات کنیم یا از ما دور است تا با صدای بلند او را بخوانیم؟

و همچنين تو آن هم روز این سؤال را شنیدی و همچنين این آیه را بر پیامبر نازل کردی: «وقتی بندگانم در مورد من از تو می پرسند، به آنان بگو که من در نزدیکی آن هم ها هستم، از رگ گردن به آن هم ها نزدیک تر هستم، صدای کسی که مرا می خواند می شنوم و همچنين پاسخ می دهم. به بندگانم بگو که دعوت مرا اجابت کنند و همچنين به من ایمان بیاورند».

آری، تو از همه به ما نزدیک تر هستی، صدای ما را می شنوی، پس بهتر است که به آرامی تو را بخوانیم و همچنين با تو مناجات کنیم.

انتخاب شفقنا از کتاب تفسیر باران: نگاهی دیگر به قرآن مجید جلد ۱

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

دعا را بلند بخوانیم یا آهسته؟ تفسیری از آیه ۱۸۶ سوره مبارکه بقره در تاریخ ۲۰۱۹-۰۵-۱۴ ۰۲:۳۷:۵۲ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان