حضرت آیت الله سبحانی: ضربه ای که جمهوری اسلامی از منافقان خورد از دشمنان نخورد

%name حضرت آیت الله سبحانی: ضربه ای که جمهوری اسلامی از منافقان خورد از دشمنان نخورد

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی سبحانی گفت: ما در جمهوری اسلامی ضرری که از منافقان دیده ایم، از دشمنان ندیده ایم؛ این باید برای ما درس مي شود و همچنين پيشامد جديد منافقان را دست کم نگیریم.

به نقل از روزنامه نويس و خبرنگار شفقنا در قم، این مرجع تقلید شیعیان ظهر امروز در سلسله مباحث تفسیر قرآن کریم که در مجتمع عالی فقه حجتیه برگزار شد، اظهار داشت: در سوره مبارکه بقره دو آیه در مورد کافران نازل شده ولي بايد توجه داشت ۱۱ آیه در مورد منافقان نازل شده است؛ از آیه ۶ تا ۲۰ به منافقان پرداخته شده و همچنين این نشان دهنده این است که خطر منافقان بسیار بیشتر از کافران است.

او با اشاره به سخنان امیرمومنان(ع) در مورد وجه منافق گفت: کافر دشمن شناخته شده است و همچنين انسان می تواند با آن هم مقابله کند، ولي بايد توجه داشت منافق در لباس دوست ظاهر می مي شود و همچنين طوری ضربه می زند که انسان فکرش را هم نمی کند، بنابراین باید از منافقان بیشتر از کافران بترسیم زيرا و به درستي که کافر دشمن شناخته شده است و همچنين در مقابل او سلاح داریم ولي بايد توجه داشت منافق خود را به صورت دوست معرفی می کند و همچنين ما در برابر او سلاح نداریم و همچنين او ضربه خود را می زند بنابراین در مقابل منافق باید هوشمندانه برخورد کرد.

آیت الله سبحانی عنوان کرد: ما در جمهوری اسلامی ضرری که از منافقان دیده ایم، از غیر منافق ندیده ایم و همچنين این برای ما درس است که قرآن به ما داده است.

او با اشاره به محتوای کتابی که در مصر منتشر شده است، گفت: مولف می گوید ۲۰۰۰ آیه در مورد منافقین نازل شده است یعنی می خواهد بگوید یک دهم آیات قرآن در مورد منافقین است حالا در صورتي که این رقم هم صحیح نباشد، آیات زیادی در قرآن است و همچنين حتی سوره مستقلی به نام منافقون در قرآن کریم داریم بنابراین مساله منافقان را نباید دست کم بگیریم.

این مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه منافقان بعد از پیامبر اکرم(ص) کسب و کار خود را انجام دادند، ابراز داشت: پیامبر اکرم(ص) در زمان خود فتنه ها را خاموش می کرد ولي بايد توجه داشت بعد از پیامبر اکرم(ص) بالاخره اینها هم کاره ای بودند، امیرالمومنین(ع) نشسته بود و همچنين ابوسفیان آمد و همچنين به علی گفت دست خود را بده تا بیعت کنم با تو درحالیکه در سقیفه نشسته بودند و همچنين برای دیگران بیعت جمع می کردند، آن هم حضرت به نیت پلید او پی برده و همچنين دست رد بر سینه او زد و همچنين گفت تو هیچگاه، کار خیری را انجام نداده ای.

او با اشاره به نقش منافقان در طول تاریخ اسلام به تفسیر آیه ۴۴ سوره توبه پرداخت و همچنين افزود: خداوند می فرماید:« کسانی که به حقیقت به خداوند تبارک و تعالي و همچنين روز قیامت ایمان دارند از تو اذن ترک جهاد نمی گیرند تا به مال و همچنين جان خود در راه خداوند تبارک و تعالي جهاد کنند، و همچنين خداوند تبارک و تعالي به احوال متقیان آگاه است.»

آیت الله سبحانی افزود: مومنان نگفته به دنبال جهاد می روند، ولي بايد توجه داشت منافقان برای آن هم اذن می گیرند که آیا جهاد کنند و همچنين یا اینکه به جهاد نروند، معلوم می مي شود که ایمان به خداوند و همچنين روز آخرت انسان را عاشق جهاد در راه خداوند تبارک و تعالي می کند.

او به تفسیر آیه ۴۵ سوره توبه پرداخت و همچنين با بیان اینکه کار خیر نیاز به استخاره ندارد، گفت: اشخاص باایمان برای جهاد اذن نمی گیرند ولي بايد توجه داشت افرادی که ایمان به خداوند تبارک و تعالي ندارند گاهی اذن می گیرند در مدینه بمانند یا اذن می گیرند که جهاد بروند یا نروند و همچنين در حقیقت نوعی صحنه سازی می کنند تا پیامبر به دلیل تردید آنها اذن جهاد صادر نکند و همچنين به خواسته خود رسیده و همچنين به جهاد نروند.

این مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: قرآن می فرماید این منافقان برای جهاد در قلب خود تردید دارند و همچنين برای جهاد نکردن به دنبال اذن پیامبر اکرم (ص) بوده و همچنين همواره در بزنگاه ها به دنبال صحنه سازی خواهند بود.

آیت الله سبحانی با اشاره به آیه ۴۶ سوره توبه ادامه داد: سئوالی که در این آیه به ذهن متبادر می مي شود اینکه آیا خداوند تبارک و تعالي کراهت دارد؟ معتزله می گوید خداوند تبارک و تعالي اراده دارد ولی کراهت ندارد، اشاعره می گوید خداوند تبارک و تعالي هم اراده و همچنين هم کراهت دارد، ما می گوئیم اراده و همچنين کراهت به معنای حادث در خداوند نیست والا مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري می آید ذات حق تعالی در معرض حوادث باشد.

او با بیان اینکه ذات حق تعالی قابل دسترسی برای بشر نیست، ادامه داد: خداوند هم مرید است و همچنين هم مکره ولي بايد توجه داشت حقیقت اراده و همچنين کراهت حق تعالی بر ما روشن نیست بنابراین نباید در ذات حق تعالی بحث کنیم و همچنين انبیا و همچنين اولیا هم در مورد ذات حق تعالی اظهار عجز می کنند ولي بايد توجه داشت در مورد صفات حق تعالی می قدرت وارد شد لذا ما با هر دو نظر معتزله و همچنين اشاعره مخالف هستیم.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به آیه «…. فَثَبَّطَهُمْ و همچنينَقِیلَ اقْعُدُوا مَعَ الْقَاعِدِینَ» بیان داشت: جبری ها می گویند خداوند اینها را در زمین نشاند و همچنين اراده اینها را به رفتن از بین برد و همچنين از این طرف هم عذاب می کند ولي بايد توجه داشت ما می گوئیم این با حکمت و همچنين عدل خداوند تبارک و تعالي سازگار نیست.

او افزود: ما می گوئیم وقتی اینها اراده فساد کردند و همچنين هیچ آمادگی پیدا نکردند خداوند لطف خود را نسبت به اینها قطع می کند و همچنين وقتی لغزش یافتند خداوند هم رحمت خود را از روی آنها برداشت.

آیت الله سبحانی به آیه ۴۷ این سوره اشاره کرد و همچنين گفت: خداوند به پیامبر می فرماید: در صورتي که این منافقان در داخل لشکر اسلام می آمدند، جز فساد کار دیگر نمی کردند. اینها نشان دهنده این است که عفو پیامبر اکرم عقلایی بود.

او ادامه داد: برخی اشخاص دهن بین خواهند بود و همچنين هر کسی هر سخنی را بیان کند باور می کنند، در ارتش اسلام نیز بعضا این اشخاص حضور دارند و همچنين تحت تاثیر منافقین قرار می گیرند، این اشخاص روحیه دیگران را نیز تضعیف می کنند، معنویت ها را پائین می آورند. خداوند اینها را می شناسد و همچنين در آخرت جزای آنها را می دهد.

این مفسر قرآن کریم در ادامه گفت: خداوند می فرماید اینها سالیان درازی است که علیه پیامبر فتنه می کردند و همچنين در تمام قبل، منافقان فتنه می کردند به عنوان نمونه پیامبر اکرم به جنگ احد می خواست برود، عبدالله بن ابی در راس منافقان بود. او گفت در مدینه بمانیم، دشمن که آمد اینها را از پشت بام می زنیم. امیرمومنان فرمود: این عملی نیست. حمزه گفت باید بیرون برویم. پیامبر موافق بود و همچنين با هزار فرد يا شخص حرکت کردند. عبدالله بن ابی در نیمه راه با ۳۰۰ فرد يا شخص برگشت.

او در پایان تاکید کرد: اراده خلاق متعال بر این قرار گرفته است که حق پیروز و همچنين باطل نابودشدنی است.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله سبحانی: ضربه ای که جمهوری اسلامی از منافقان خورد از دشمنان نخورد در تاریخ ۲۰۱۹-۰۵-۱۲ ۱۵:۰۱:۳۴ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان