حضرت آیت الله سبحانی: آبادی مملکت در گرو برخورداری از علم و همچنين دانش است

%name حضرت آیت الله سبحانی: آبادی مملکت در گرو برخورداری از علم و همچنين دانش است

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی سبحانی با اشاره به حدیثی از امام و پيشوا حسن(ع) بر ضرورت فراگیری و همچنين حفظ علم و همچنين دانش تاکید کرده و همچنين گفتند: مملکتی که دارای علم و همچنين دانش باشد آباد است ولي بايد توجه داشت مملکتی که جهل و همچنين نادانی بر آن هم حاکم باشد، عقب افتاده است.

به به گفته روزنامه نويس و خبرنگار شفقنا، این مرجع تقلید شیعیان در دوازدهمین جلسه تفسیر قرآن کریم در ماه تبريک و مبارک رمضان که در مدرسه حجتیه برگزار می مي شود، به تفسیر آیه ۶۲ سوره توبه پرداخته و همچنين اظهار داشتند: شان نزول آیه این است که مرد منافقی در مورد پیامبر اکرم(ص) و همچنين مومنین سخن زشتی بر زبان رانده بود، یکی از مسلمانان این سخن زشت را شنید و همچنين پاسخ متقابل داد. این مسلمان خدمت پیامبر آمد و همچنين گفت: فلان منافق در مورد تو و همچنين مسلمانان سخن زشتی بر زبان راند و همچنين من گفتم تو خود، اهل این سخن زشت هستید. پیامبر(ص) منافق را خواست و همچنين از او پرسید، منافق رد کرد. مرد مسلمان نزد پیامبر بود. سپس فرمود: خدایا آنکه راست می گوید را تائید و همچنين آنکه دروغ می گوید را تکذیب کن. سپس این آیه نازل شد.

ایشان با اشاره به موقعیت الله و همچنين رسول در آیه «یَحْلِفُونَ بِاللَّهِ لَکُمْ لِیُرْضُوکُمْ و همچنينَ اللَّهُ و همچنينَ رَسُولُهُ أَحَقُّ أَنْ یُرْضُوهُ إِنْ کانُوا مُؤْمِنینَ» افزودند: مقام توحید اقتضا می کند رسول را عطف نکنیم و همچنين مقام ربوبی را غیر از مقام رسالت بدانیم. بخاطر حفظ توحید می گوید: «و همچنينَ اللَّهُ و همچنينَ رَسُولُهُ أَحَقُّ أَنْ یُرْضُوهُ…».

آیت الله سبحانی تصریح کردند: خداوند در موارد دیگر، پیامبر را جداگانه ذکر می کند مانند آیه «یوم لا یخذالله النبی و همچنين الذین آمنوا…» بنابراین ادب قرآن این است که احترام مقام اشخاص را در نظر می گیرد و همچنين لذا مقام توحید غیر از مقام رسالت است.

ایشان با اشاره به آیه «أَلَمْ یَعْلَمُوا أَنَّهُ مَنْ یُحَادِدِ اللَّهَ و همچنينَرَسُولَهُ فَأَنَّ لَهُ نَارَ جَهَنَّمَ خَالِدًا فِیهَا ذَلِکَ الْخِزْیُ الْعَظِیمُ» بیان داشتند: لحن این آیه علي رغم آیه قبل، شدید است.

مرجع تقلید شیعیان به تفسیر برخی مفسرین از خالدا فیها پرداخته و همچنين بیان داشتند: این عده از مفسران می گویند که منظور مدت مدید است و همچنين بعد از چندسال عذاب کشیدن رها می شوند درحالیکه این تفسیر صحیح نیست، ما باید برابر قرآن شاگردی کنیم نه اینکه استادی نمائیم.

ایشان با اشاره به حدیثی در کتاب اهل سنت گفتند: روح البیان از تفاسیر اهل سنت ترکیه است که خیلی تفسیر عاطفی دارد و همچنين برای ۳۰۰ سال شمسي قبل است؛ می گوید: هیچ پیامبری مانند پیامبر اسلام اذیت نشد. چرا خداوند کاری نکرد که پیامبر اذیت نشود؟ خود پاسخ می دهد که این رنج ها سبب تصفیه شدن او می مي شود و همچنين فرزندان پیامبر هم همین میزان اذیت شدند.

آیت الله سبحانی بر شناخت و همچنين معرفت مقام انبیا و همچنين اولیا تاکید کرده و همچنين عنوان کردند: اینها که حسن را مسموم و همچنين حسین را ذبح کردند پیامبر را اذیت کردند و همچنين لذا مشمول آیه ۶۳ سوره توبه می شوند عجیب اینکه غزالی لعن قاتل حسین را تجویز نمی کند معلوم می مي شود این فرد سالک واقعی نبوده است.

ایشان لعن را دوری از رحمت حق معنا کرده و همچنين بیان داشتند: مسلما اینها اشخاص ظالم بوده و همچنين دور از رحمت حق خواهند بود.

این مرجع تقلید شیعیان ضمن تبریک میلاد امام و پيشوا حسن(ع) بیان داشتند: در روایت می خوانیم: حسن بن علی(ع) فرزندان خود و همچنين فرزندان برادرش را جمع کرد و همچنين به آنها گفت: چیزی نمی گذرد بزرگان قوم می شوید، لذا به دنبال کسب علم و همچنين دانش بروید و همچنين آن هم را حفظ کنید. معلوم می مي شود دانستن کافی نیست بلکه حفظ هم مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است.

آیت الله سبحانی تصریح کردند: مملکتی که دارای علم است، آباد است ولي بايد توجه داشت مملکتی که جهل و همچنين نادانی بر آن هم حاکم است، عقب افتاده است.

ایشان به بیان حدیث دیگری از ائمه معصومین(ع) پرداختند و همچنين گفتند: پیامبر می فرماید: اسلامی که من آوردم تا غروب ۱۲ خلیفه عزیز است.

مرجع تقلید شیعیان یادآور شدند: تنها جمعیتی که توانسته این حدیث را تحقق بخشد، این امت امامیه است که معتقد است بعد از پیامبر اکرم(ص) دوازده امام و پيشوا آمده اند و همچنين عزت امام و پيشوا با اینها بوده که خلیفه دوازدهم بعدا خواهد آمد.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله سبحانی: آبادی مملکت در گرو برخورداری از علم و همچنين دانش است در تاریخ ۲۰۱۹-۰۵-۲۰ ۱۷:۲۱:۳۸ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان