حضرت آیت الله جوادی آملی: هیچ دشمنی مانند نفس امّاره نیست

%name حضرت آیت الله جوادی آملی: هیچ دشمنی مانند نفس امّاره نیست
حضرت آیت الله جوادی آملی

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به تشریح اقسام شکر نعمت پرداخت و همچنين گفت: شکری که نعمت های الهی را در حدّ متوسط درک کرده باشد به افزونی نعمت می انجامد.

به نقل از شفقنا، این مرجع تقلید شیعیان در برنامه جذاب و جالب و خوب حکمت ربانی که شبهای ماه تبريک و مبارک رمضان از شبکه سوم سیما پخش می مي شود، به نامه امیرالمومنین(ع) به فرزندش اشاره کرده و همچنين بیان داشتند: پیشوای اول شیعیان می فرماید: «در صورتي که بر دشمنت مسلط شدی و همچنين قادرانه او را مقهور کردی، عفو از او را شکر نعمت قرار بده».

ایشان شکر نعمت را واجب دانسته و همچنين ادامه دادند: در صورتي که کسی، شکر نعمت را به جای آورد، خداوند نعمت او را افزون می کند در صورتي که شکراو شکر متوسط باشد، خود او را بالا می برد، در صورتي که شکر او شکر عالی باشد.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به سوره مبارکه ابراهیم عنوان کردند: این آیه، گوهر هستی شاکر را بالا می برد؛ گاهی اوقات انسان در حد ایمان متوسط درک کرده و همچنين شکر می کند، این شکر باعث افزایش نعمت اوست.

ایشان ادامه دادند:وقتی به امام و پيشوا صادق(ع) عرض کردند چگونه خداوند را شکر کنیم؟ آبی نوشیدند و همچنين فرمودند: الحمدلله ربّ العالمین. من تمام شکرها را در این جمله انجام دادم یعنی توحید در شکر، توحید در منعم بودن، توحید در ربوبیت، توحید در الوهیت، همه را در این جمله رعایت کردم.

مرجع تقلید شیعیان بیان داشتند: در صورتي که شکر در این حدّ باشد، گوهر ایمان خود شخص بالا می آید، ولي بايد توجه داشت این شکر مصادیقی دارد، فرمود در صورتي که بر دشمن پیروز شدید، عفو از او را شکر نعمت قرار دهید، این برای آن هم دشمنی است که وقتی بر او پیروز شدید، دست از عداوت و همچنين دشمنی بر می دارد ولي بايد توجه داشت آن هم دشمنی که وقتی بر او پیروز شدید، دست از عداوت و همچنين دشمنی بر نمی دارد نباید مورد عفو قرار گیرد بلکه باید تحت استیلا قرار گیرد.

ایشان عنوان کردند: شیطان دشمنی نیست که در صورتي که کسی نسبت به او مهربانی کند، او صرفنظر کند، حضرت فرمود: هوس از هر دشمنی بدتر است زيرا و به درستي که در صورتي که هرحیوانی به انسان حمله کرد، وقتی یک تکه گوشت جلوی او بیندازی، تو را رها می کند ولي بايد توجه داشت این نفس امّاره، در صورتي که گفت این نگاه نامحرم را بکن یا این حرام را انجام بده، همینکه انجام دادی، این نفس یک قدم جلو می آید و همچنين لذا هیچ دشمنی مانند نفس امّاره نیست.

آیت الله جوادی آملی بیان داشتند: در صورتي که دشمنی که تو او را عفو کنید، دوباره خود را تجهیز کند، این عفو شکر نیست بلکه غفلت است. بنابراین دشمن بیرون دو قسم است و همچنين دشمن درون تنها و فقط یک قسم است.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله جوادی آملی: هیچ دشمنی مانند نفس امّاره نیست در تاریخ ۲۰۱۹-۰۵-۱۸ ۲۲:۰۳:۳۸ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان