۱۶ ویژگی خاص حضرت علی اکبر علیه السلام

%name ۱۶ ویژگی خاص حضرت علی اکبر علیه السلام

شفقنا-امام و پيشوا صادق علیه السلام در زیارت علی اکبر علیه السلام فرمودند:

سپس به طرف قبر علی بن الحسین برو آن هم جناب پائین پای امام و پيشوا حسین علیه السلام می باشد. پس وقتی مقابل قبرش ایستادی بگو:

سلام بر تو ای فرزند رسول خداوند تبارک و تعالي و همچنين رحمت و همچنين برکات خداوند تبارک و تعالي بر تو باد… . درود و همچنين سلام بر تو و همچنين بر روان و همچنين بر بدن تو باد. پدر ومادرم فدایی سر بریده و همچنين کشته ای باد که بدون گناه او را کشتند.
به نقل از شفقنا ، حضرت علی اکبر ویژگی های خاصی داشتند که در متن زیر به ۱۶ مورد اشاره شده است:
امتیازات حضرت علی اکبر علیه السلام

۱- حُسن خُلق، زیبایی چهره و همچنين شیرینی زبان را از رسول خداوند تبارک و تعالي صلی الله علیه و همچنين آله وسلم به ارث برده بود.

 

۲- سخاوتمند و همچنين مهمان نواز بود، به همین دلیل به رسم عرب بر فراز بام خود شعله آتش به آسمان می فرستاد تا مهمان به نشانی دود و همچنين آتش به مهمانسرای او بیاید.

 

۱- در عشق و همچنين عرفان به خداوند تبارک و تعالي بی نظیر بود به حدّی که امام و پيشوا حسین علیه السلام در حق او فرمود: انّه ممسوسٌ فی ذات الله، علی اکبر مستغرق دریای توحید است.

 

۲- او شجاعت را از جدش امیرالمؤمنین علیه السلام به ارث برده بود و همچنين بیش از ۲۰۰ فرد يا شخص از دشمنان را به هلاکت رساند.

 

۳- افتخار داشت که اوّل شهید بنی هاشم باشد.

 

۴- بدن او در حالت شهادت اِرباً اِربا (قطعه قطعه) بود.

 

۵- امام و پيشوا حسین علیه السلام در بالای بدن غرق به خون او بلند بلند گریه کردند و همچنين خون او را به آسمان پاشیدند.

 

۶- علاقه امام و پيشوا حسین علیه السلام به او زیادتر از دیگر شهدا بود و همچنين لذا امام و پيشوا سجاد علیه السلام او را در پائین پای امام و پيشوا حسین علیه السلام دفن کرد و همچنين به این ترتیب ضریح شش گوشه تشکیل داد.

 

۷- بدون تردید منظور شامل «علی بن الحسین» در زیارت عاشورا حضرت علی اکبر علیه السلام می باشد. و همچنين می قدرت گفت دراین جمله سه مرتبه بر علی اکبر سلام و همچنين درود فرستاده شده ۱٫ علی بن الحسین ۲٫ اولاد الحسین ۳٫ اصحاب الحسین و همچنين زيرا و به درستي که در زیارت عاشورا این سلام صد مرتبه تکرار می مي شود پس سیصد مرتبه بر علی اکبر سلام و همچنين درود فرستاده می مي شود.

 

۸- دشمنان نیز به فضائل او اقرار کردند

 

 

روزی معاویه پرسید: خلافت لایق کیست؟ یکی گفت: تو. دیگری گفت: یزید، سومی گفت: حسین بن علی. معاویه جواب هر کدام را داد و همچنين نپذیرفت، گفتند: نظر تو چیست؟ گفت: علی بن الحسین که در او شجاعت بنی هاشم و همچنين سخاوت بنی امیه و همچنين زیبایی بنی ثقیف جمع است.(۳) الفضل ما شَهِدَتْ بِه الاَعداءُ.(۴)

 

۹- شبیه و همچنين مانند حضرت علی اکبر روی کره زمین وجود ندارد.

 

در ادامه ویژگی های حضرت علی اکبر علیه السلام کتاب امام و پيشوا حسین علیه السلام وارث انبیاء مینویسد:امام و پيشوا رضا علیه السلام به پسرشبیب فرمودند:

 

قُتِلَ مَعَهُ مِن اهل بیته ثمانیهَ عَشَرَ رَجُلاً ما لَهُم فی الاْرضِ شَبیهُون

 

و همچنين هیجده فرد يا شخص از خاندانش با او (امام و پيشوا حسین علیه السلام ) کشته شدند که در روی زمین شبیه و همچنين مانند آنها وجود ندارد.

 

۱۰- بنا بر فرمایش امام و پيشوا صادق علیه السلام در زیارت حضرت علی اکبر خداوند عزوجل و همچنين ملائکه مقرّب و همچنين تمام انبیاء مرسل و همچنين جمیع بندگان خداوند تبارک و تعالي بر حضرت علی اکبر سلام می دهند.

 

سلام الله و همچنين سلامٌ ملائکتِهِ المقربین و همچنين انبیائه المرسلین و همچنين عبادهِ الصالحین علیک یا مولایَ وابنَ مَو همچنينْلای و همچنين رحمه الله و همچنين برکاتُه

 

۱۱- امام و پيشوا زمانf اولین سلام خود را در زیارت ناحیه (شهدای کربلا) مخصوص علی اکبر قرار داده و همچنين او را به عنوان سلاله ابراهیم ستایش می کند.

 

السلام علیک یا اَو همچنينَّل قتیلٍ من نَسلِ خَیرِ سلیلٍ مِن سُلالِه ابراهیم الخَلیل…

 

۱۲- امام و پيشوا حسین علیه السلام با خواندن و قرائت آیه إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَی آدَمَ و همچنينَنُوحًا و همچنينَآلَ إِبْرَاهِیمَ و همچنينَآلَ عِمْرَانَ عَلَی الْعَالَمِینَ… مقام عصمت علی اکبر علیه السلام را برای دوست و همچنين دشمن بیان نمود.

 

 

 

که آباء معاویه به سخاوت معروف بوده باشند، زیرا جد آنها که عبدشمس باشد درسایه معیشت هاشم زندگی می کرده، و همچنين هاشم(نامش عمروالعلی است) از جهت کثرت نحر شتران و همچنين ذبح گوسفندان برای اطعام حاجیان، او را هاشم گفته اند. زيرا و به درستي که هشم یعنی درهم شکستن استخوان ها، و همچنين امیه در منزل عبدالمطلب بیست سال شمسي زندگی کرد. و همچنين ابوسفیان چندان بخیل بود که نفقه عیال خود را نمی داد که هند از او دزدی می کرد. من نمی دانم این سخاوت بنی امیه کجا بوده است که معاویه به آن هم افتخار می کند. (فرسان الهیجاء، ص ۵۱۳)

 

۱۳- مقام «عصمت» حضرت علی اکبر علیه السلام در زیارتی که شیخ مفید برای آن هم حضرت ذکر کرده تأیید و همچنين تأکید شده است. کما مَنَّ علیک من قبل و همچنين جعلک مِن اهل البیت الذین اذهب الله عنهم الرجس و همچنين طهّرهم تطهیراً(۱)

 

۱۴- امام و پيشوا حسین علیه السلام در جریان شهادت علی اکبر علیه السلام هشت نفرین به عمر سعد و همچنين لشگر کوفه نمودند.(تفصیل در بحث نوح)

 

۱۵- امام و پيشوا حسین(ع) از لحظه میدان رفتن علی اکبر تا لحظه شهادت او شش مرتبه نام رسول خداوند تبارک و تعالي(ص) را برده اند و همچنين در لحظه جان دادن، رسول الله و همچنين خدیجه کبری امیرالمؤمنین و همچنين فاطمه زهرا سلام الله علیها بالای سر او حاضر شدند و همچنين پیامبر برای آو آب بهشتی آوردند.(تفصیل در بحث رسول الله)

 

۱۶- در قضایای متنوع و گوناگون و مختلف ثابت شده که حضرت زهرا سلام الله علیها علاقه بسیار شدیدی نسبت به حضرت علی اکبر علیه السلام دارند.

 

۱- . معالی السبطین، ص۶۰۱ به نقل از من لا یحضره الفقیه، ج۱، ص۱۸۸٫

۲- . بحارالانوار، ج۱۰۱، ص ۹۷٫

۳- . مقاتل الطالبین، ص۵۱ .

۴- . معاویه می خواهد با این کلام خود سخاوت بنی امیه را ثابت کند با اینکه تاریخ به ما نشان نمی دهد

انتخاب شفقنا از کتاب امام و پيشوا حسین علیه السلام وارث انبیاء (شرح زیارت وارث)

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

۱۶ ویژگی خاص حضرت علی اکبر علیه السلام در تاریخ ۲۰۱۹-۰۴-۱۷ ۰۱:۵۸:۲۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان