چرا ما نباید امام و پيشوا یا پیغمبر شویم؟

%name چرا ما نباید امام و پيشوا یا پیغمبر شویم؟

شفقنا-انسان اشرف مخلوقات است و همچنين امامان وپیغمبران شریفترین مردمان بر روی زمین خواهند بود، حال سوال پیش می آید که چرا  دریچه رسیدن به  جایگاه امام و پيشوا و همچنين پیغمبر شدن، بسته شده است؟چرا ما نمی‌توانیم پیغمبر یا امام و پيشوا باشیم و همچنين این جایگاه برای ما تمام شده و همچنين بسته شده است؟سایت پاسخگویی به شبهات در پاسخ به این شبهه آورده است:
نبوت و همچنين رسالت، با پیامبری خاتم الانبیاء، حضرت محمد مصطفی صلوات الله علیه و همچنين آله، به پایان رسید، چرا که دین کامل گردید و همچنين هر چه باید برای هدایت بشر نازل می‌شد، نازل گردید

ولي بايد توجه داشت، به چند نقطه‌ی بسیار مهم توجه نمایید:

الف – نبی و همچنين امام و پيشوا، مانند پزشک، مهندس، مدیر یا شهردار شدن، یک امر “شدنی = اکتسابی” نیست که پرسیده مي شود: «چرا او توانسته بود بشود و همچنين ما نمی‌توانیم بشویم؟»؛ بلکه انتخاب و همچنين انتصابی است از جانب خداوند علیم و همچنين حکیم. بنابراین اوست که می‌داند رسالتش را کجا قرار دهد، چه کسی را نبی، چه کسی را رسول و همچنين چه کسی را امام و پيشوا گرداند:

«و همچنينَإِذَا جَاءَتْهُمْ آیَهٌ قَالُوا لَنْ نُؤْمِنَ حَتَّى نُؤْتَى مِثْلَ مَا أُوتِیَ رُسُلُ اللَّهِ اللَّهُ أَعْلَمُ حَیْثُ یَجْعَلُ رِسَالَتَهُ سَیُصِیبُ الَّذِینَ أَجْرَمُوا صَغَارٌ عِنْدَ اللَّهِ و همچنينَعَذَابٌ شَدِیدٌ بِمَا کَانُوا یَمْکُرُونَ» (الأنعام، ۱۲۴)

ترجمه: و همچنين هنگامی که آیه‌ای برای آنها بیاید، می‌گویند: «ما هرگز ایمان نمی‌آوریم، مگر اینکه مثل چیزی که به پیامبران خداوند تبارک و تعالي داده شده، به ما هم داده مي شود!» خداوند آگاهتر است که رسالت خویش را کجا قرار دهد! بزودی کسانی که مرتکب گناه شدند، (و همچنين شهروندان و مردم شهر را از راه حق منحرف ساختند،) در مقابل مکر (و همچنين فریب و همچنين نیرنگی) که می‌کردند، گرفتار حقارت در پیشگاه خداوند تبارک و تعالي، و همچنين عذاب شدید خواهند شد.

  • خداوند علیم و همچنين حکیم که منزه از کار (فعل) پوچ، بیهوده و همچنين بازی می‌باشد، هر مخلوقی را با مقدار و اندازه‌ها (قَدر)های معینی، و همچنين مبتنی بر حکمت خود، برای ایفای نقشی خاص در چرخه‌ی خلقت و همچنين هدایت خلق نموده و همچنين در جایگاه خود قرار داده است؛ خواه فرشتگان مقربی زيرا و به درستي که حضرات جبرئیل و همچنين میکائیل علیهماالسلام باشند، خواه انبیا و همچنين رسولان، خواه امامان، خواه مردمان عادی، و همچنين یا گیاهان و همچنين حیوانات و همچنين حشرات و همچنين … .

بنابراین، هیچ منطقی ندارد که پدر بگوید: «من چرا مادر نشدم» – سایر فرشتگان بگویند: «چرا ما جزو چهار فرشته پهناور و بزرگ نشدیم» – ماه بگوید: «من چرا خورشید نشدم» – مورچه بگوید: «من چرا کرگردن نشدم» – یا انسان بگوید: «من چرا پیامبر یا امام و پيشوا نشدم»؟!

«الَّذِی لَهُ مُلْکُ السَّمَاوَاتِ و همچنينَالْأَرْضِ و همچنينَلَمْ یَتَّخِذْ و همچنينَلَدًا و همچنينَلَمْ یَکُنْ لَهُ شَرِیکٌ فِی الْمُلْکِ و همچنينَخَلَقَ کُلَّ شَیْءٍ فَقَدَّرَهُ تَقْدِیرًا» (الفرقان، ۲)

ترجمه: آن هم کس که فرمانروایى آسمانها و همچنين زمین از آن هم اوست و همچنين فرزندى اختیار نکرده و همچنين براى او شریکى در فرمانروایى نبوده است و همچنين هر چیزى را آفریده و همچنين بدان گونه (مقدار و اندازه‌هایی) که درخور آن هم بوده مقدار و اندازه‏ گیرى کرده است!

ب- مگر انسان در مرتبه‌ای نازل می‌باشد؟ مگر تمامی انبیا، رسولان و همچنين امامان علیهم السلام، برای هدایت و همچنين خدمت به شهروندان و مردم شهر گسیل نشده‌اند؟ پس چرا قدر همین مرتبه‌ی والای خود را ندانیم؟!

یک مرتبه بعد از نبوت، رسالت و همچنين امامت، مرتبه‌ی اطاعت و همچنين پیروی می‌باشد که سبب پیوستن همگان به یک دیگر و همچنين قرار گرفتن آنها در یک صف می‌گردد. می‌فرماید: «مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ و همچنينَالَّذِینَ مَعَهُ – محمد رسول خداوند تبارک و تعالي و همچنين کسانی که با او خواهند بود … / فتح، ۲۹» و همچنين سپس همه را یکجا و همچنين یک شکل توصیف می‌نماید. هنگامی که می‌خواهد “نعمت داد شدگان” را نام ببرد، تمامی اطاعت کنندگان را در یک ردیف نام می‌برد:

«و همچنينَمَنْ یُطِعِ اللَّهَ و همچنينَالرَّسُولَ فَأُولَئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ مِنَ النَّبِیِّینَ و همچنينَالصِّدِّیقِینَ و همچنينَالشُّهَدَاءِ و همچنينَالصَّالِحِینَ و همچنينَحَسُنَ أُولَئِکَ رَفِیقًا» (النساء، ۶۹)

ترجمه: و همچنين کسی که خداوند تبارک و تعالي و همچنين پیامبر را اطاعت کند، (در روز رستاخیز،) همنشین کسانی خواهد بود که خداوند تبارک و تعالي، نعمت خود را بر آنان تمام کرده؛ از پیامبران و همچنين صدّیقان و همچنين شهدا و همچنين صالحان؛ و همچنين آنها رفیق‌های خوبی خواهند بود!

حال بیندیشیم که دلمان می‌خواست رسول و همچنين امام و پيشوا شویم که به کجا برسیم؟ وقتی بدون مسئولیت رسالت و همچنين امامت و همچنين به صرف اطاعت، با همانها (مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ) محشور و همچنين هم تيم می‌گردیم، دیگر چه کمبودی احساس می‌کنیم که آرزوی مسئولیت دیگری بنماییم؟!

ج- والاترین ویژگی پیامبران و همچنين امامان علیهم السلام این بود که ضمن معرفت (شناخت والا) و همچنين ایمان و همچنين تقوا، کاملاً عبد، مطیع و همچنين تسلیم بودند و همچنين هیچ گاه در امر الهی زيرا و به درستي که و همچنين چرا نمی‌نمودند. هیچ پیامبری نگفت: چرا وحی به وسیله‌ی ملک بر او ناز شد، ولي بايد توجه داشت بر من در عالم رؤیا نازل شد؟ – چرا او رسول شد و همچنين من تنها و فقط نبی؟ – چرا به او کتاب داده شد و همچنين به من داده نشد؟ – چرا او صاحب شریعت شد و همچنين من نشدم؟ …؛ به حضرت موسی علیه السلام که اولی العزم بودند، امر می‌مي شود که به خدمت حضرت شعیب علیه السلام درآیند و همچنين یا از حضرت خضر علیه السلام [عبد صالح]، علم و همچنين حکمت فرا گیرند! و همچنين هیچ امامی نگفت که «من چرا من رسول و همچنين یا امیرالمؤمنین نشدم»؟!

  • – حال ما در همین مقامی که قرار دادیم و همچنين کارها را بر ما آسان نموده اند، چقدر عبد صالح، عبد خالص و همچنين مطیع امر پروردگار بودیم و همچنين هستیم که غبطه‌ی رسالت و همچنين امامت، با آن هم همه سختی‌ها و همچنين مصیبت‌هایش را بخوریم؟!

هنوز نماز‌های واجب هر روز خدا‌ما، صحیح و همچنين درست و همچنين با اخلاص نیست، چه رسد به نماز شبی که بر پیامبر اکرم صلوات الله علیه و همچنين آله و همچنين بالتبع بر امامان علیهم السلام، واجب بوده است!

هنوز همین وحی نازل شده (قرآن حکیم) را درست و همچنين با حوصله و همچنين تعمق نمی‌خوانیم و همچنين در انجام واجبات و همچنين ترک محرمات درمانده‌ایم! آیا غبطه‌ی رسالت و همچنين امامت بخوریم؟!

می‌خواستی رسول یا امام و پيشوا شوی که چه کنی؟!

ولي بايد توجه داشت دقایقی با خود خلوت کنیم و همچنين از خود بپرسیم: «می‌خواستی رسول و همچنين امام و پيشوا شوی که چه کنی»؟! و همچنين بعد باز هم از خود بپرسیم: «خب، پس چرا نمی‌کنی و همچنين چه چیزی مانع از انجام رسالت و همچنين امامت از جانب تو گردیده است»؟!

  • – در صورتي که می‌خواستی که به خودت وحی به صورت یکجا و همچنين سپس تدریجی نازل مي شود، خب شده است؛ هم قرآن کریم یکجا در اختیار توست و همچنين مخاطبش خودت هستی و همچنين هم به صورت تدریجی، موضوعی و همچنين … مطالعه می‌نمایی.
  • – در صورتي که می‌خواستی که بندگان خداوند متعال را به دوری از کفر، شرک و همچنين نفاق و همچنين نیز خداشناسی و همچنين یکتاپرستی دعوت کنی؛ آنان را به بهشت وعده دهی و همچنين از جهنم انذار نمایی، به مبارزه با ظلم و همچنين فساد فراخوانی؛ خب اکنون نیز نه تنها می‌توانی چنین نمایی، بلکه این دعوت، بشارت و همچنين انذار خود و همچنين دیگران، تکلیف و همچنين وظیفه‌ی عقلی و همچنين شرعی توست.
  • – در صورتي که به ایشان فرمود: «اقْرَأْبِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ»؛ و همچنين فرمود: «قُلْهُو همچنينَ اللَّهُ أَحَدٌ» – «قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ» – «قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ» … خطاب به خودت نیز هست، حتی قصه انبیا و همچنين امم نیز قصه خودت است:

«قُلْ مَنْ رَبُّ السَّمَاوَاتِ و همچنينَالْأَرْضِ قُلِ اللَّهُ قُلْ أَفَاتَّخَذْتُمْ مِنْ دُونِهِ أَو همچنينْلِیَاءَ لَا یَمْلِکُونَ لِأَنْفُسِهِمْ نَفْعًا و همچنينَلَا ضَرًّا قُلْ هَلْ یَسْتَو همچنينِی الْأَعْمَى و همچنينَالْبَصِیرُ أَمْ هَلْ تَسْتَو همچنينِی الظُّلُمَاتُ و همچنينَالنُّورُ أَمْ جَعَلُوا لِلَّهِ شُرَکَاءَ خَلَقُوا کَخَلْقِهِ فَتَشَابَهَ الْخَلْقُ عَلَیْهِمْ قُلِ اللَّهُ خَالِقُ کُلِّ شَیْءٍ و همچنينَهُو همچنينَ الْو همچنينَاحِدُ الْقَهَّارُ» (الرّعد، ۱۶)

ترجمه: بگو پروردگار آسمانها و همچنين زمین کیست بگو خداوند تبارک و تعالي بگو پس آیا جز او سرپرستانى گرفته اید که اختیار سود و همچنين زیان خود را ندارند بگو آیا نابینا و همچنين بینا یکسانند یا تاریکیها و همچنين روشنایى برابرند یا براى خداوند تبارک و تعالي شریکانى پنداشته‏ اند که مانند آفرینش او آفریده‏ اند و همچنين در نتیجه [این دو] آفرینش بر آنان مشتبه شده است بگو خداوند تبارک و تعالي آفریننده هر چیزى است و همچنين اوست‏ یگانه قهار.

برای خداوند تبارک و تعالي تعیین و همچنين تکلیف نکنیم:

انبیای الهی، هیچ کدام برای خداوند تبارک و تعالي تعیین و همچنين تکلیف ننمودند که وحی را چگونه بر آنان نازل نماید؟ برای یکی فرشته‌ای به صورت آدم آمد – دیگری در خواب دید – دیگری صدایی شنید – برای دیگری حضرت جبرئیل علیه السلام نازل شد و همچنين … .

خداوند متعالی که می‌داند وحی را چگونه نازل نماید، آن هم وحی را توسط رسولش صلوات الله علیه و همچنين آله، بر جمیع بندگانش نازل نمود؛ ولي بايد توجه داشت یک عده به جای دریافت وحی، فهم و همچنين باور آن هم و همچنين عمل به وحی، معترضانه بهانه آوردند که «خیر، چرا به او نازل شد – چرا به خود ما نازل نشد»؟! در حالی که وحی به خود آنها نازل شده است، منتهی توسط رسول (ص)؛ ولی کبر آنها اجازه‌ی اطاعت نمی‌دهد و همچنين برای خداوند تبارک و تعالي تعیین و همچنين تکلیف می‌کنند که وحی را چگونه به آنان نازل نماید و همچنين یا معترض می‌شوند که چرا به خودمان نازل ننمودی؟!

«و همچنينَقَالَ الَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ لَو همچنينْلَا یُکَلِّمُنَا اللَّهُ أَو همچنينْ تَأْتِینَا آیَهٌ کَذَلِکَ قَالَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ مِثْلَ قَو همچنينْلِهِمْ تَشَابَهَتْ قُلُوبُهُمْ قَدْ بَیَّنَّا الْآیَاتِ لِقَو همچنينْمٍ یُوقِنُونَ» (البقره، ۱۱۸)

ترجمه: اشخاص نادان گفتند چرا خداوند تبارک و تعالي با ما سخن نمى‏ گوید یا براى ما معجزه‌‏اى نمى‌‏آید؟ کسانى که پیش از اینان بودند [نیز] مثل همین گفته ایشان را مى‌گفتند دلها [و همچنين انظار و افکار]شان به هم مى‌ماند ما نشانه‏‌ها[ى خود] را براى گروهى که یقین دارند نیک روشن گردانیده‏‌ایم.

  • – بنابراین، هر کسی، در جایگاه خودش، مخاطب و همچنين دریافت کننده‌ی “وحی الهی” می‌باشد و همچنين رسالتِ فهم، باور، اطاعت و همچنين ابلاغ آن هم را به دیگران دارد و همچنين می‌تواند برای خودش و همچنين تيم‌های کوچک یا بزرگی از شهروندان و مردم شهر، “امام و پيشوا = جلودار” باشد و همچنين باذن الله آنان را به سوی حق، رهبری و همچنين هدایت نماید؛ ولي بايد توجه داشت در صورتي که پرسید: «نه این قبول نیست، چرا من رسول الله و همچنين امام و پيشوا معصوم علیهم السلام نشدم؟!» دیگر بهانه‌جویی است.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

چرا ما نباید امام و پيشوا یا پیغمبر شویم؟ در تاریخ ۲۰۱۹-۰۴-۱۳ ۱۲:۵۹:۱۴ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان