حضرت آیت الله نوری همدانی: علما و همچنين امامان جماعت تنها به خواندن نماز جماعت اکتفا نکنند

%name حضرت آیت الله نوری همدانی: علما و همچنين امامان جماعت تنها به خواندن نماز جماعت اکتفا نکنند

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با تاکید براینکه علمای و همچنين امامان جماعت تنها به خواندن نماز جماعت اکتفا نکنند، گفت: یکی از مسائلی که به علما مرتبط می مي شود رسیدگی به مسائل شهروندان و مردم شهر است و همچنين خداوند شهروندان و مردم شهر را بعد از پیغمبران و همچنين ائمه(ع) به علما سپرده است.

به به گفته شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در مراسم کانون های فرهنگی هنری مساجد که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار داشت: در میان اقشار متنوع و گوناگون و مختلف شهروندان و مردم شهر در اسلام هیچ قشر و همچنين طایفه ای به مقدار و اندازه علما دارای عظمت نیست و همچنين روایات فراوانی در تکریم وتجلیل از علما وجود دارد تا حدی که بیان شده است نگاه به چهره علما عبادت است.

او با بیان اینکه این تکریم به واسطه خدماتی است که علما برای جامعه به انجام می دهند ادامه داد: ما مفتخر هستیم که کتابی بسیار پرمحتوا به نام نهج البلاغه داریم که بعد از قرآن است و همچنين از نظر محتوا بسیار ارزشمند و همچنين مطالبی سیاسی، اقتصادی و همچنين اجتماعی در آن هم وجود دارد و همچنين مانند دریایی است که مباحث و مطالب فراوان در آن هم وجود دارد.

آیت الله نوری همدانی گفت: حضرت امیرعلیه السلام در کتاب شریف نهج البلاغه در نقش انبیا فرمودند علما وارث انبیا خواهند بود و همچنين برما مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است که به این مهم توجه کنیم و همچنين درس زندگی را از آن هم فراگیریم و همچنين در این مسیر گام برداریم زیرا خدمت به شهروندان و مردم شهر و همچنين توجه به خداوند تبارک و تعالي و همچنين شناخت خداوند تبارک و تعالي در این کتاب بیان شده است.

او بیان کرد: خداوند نعمت های بسیار فراوانی را به بشر اهدا کرده که در دو جای قرآن آمده و همچنين علما به عنوان پیروان انبیا موظف خواهند بود که این نعمت ها را برای شهروندان و مردم شهر بیان کنند تا شهروندان و مردم شهر این نعمت ها را بشناسند و همچنين در مقابل این نعمت ها سپاسگذار باشند.

این مرجع تقلید بیان کرد: پیغمبران خداوند تبارک و تعالي همواره با دلیل و همچنين برهان با شهروندان و مردم شهر سخن می گفتند و همچنين کسانی که پیروان انبیا خواهند بود و همچنين راه آنان را می پیمایند باید با دلیل و همچنين برهان با شهروندان و مردم شهر صحبت کنند زیرا در عقل های شهروندان و مردم شهر گنج های فراوانی وجود دارد و همچنين علما باید این گنج ها را از قوه به فعلیت برسانند زیرا سراسر این جهان آیات پروردگار است و همچنين علما باید آن هم را به جهانیان نشان دهند.

او گفت: در بالای سر شهروندان و مردم شهر سقفی بسیار وسیع برافراشته شده که میلیاردها ستاره در این فضای وسیع در حرکت خواهند بود و همچنين از لحاظ حجم، جرم و جنايت، سرعت سیر و همچنين مسیرها متغاير و متفاوت است ولي بايد توجه داشت به گونه ای مقدر شده که هرگز با هم اصطکاک و همچنين تصادف ندارند و همچنين در نهج البلاغه در مورد آسمان ها مباحث و مطالب مهمی بیان شده است.

آیت الله نوری همدانی اظهار کرد: افرادی مانند ابن ابی الحدید پیش از امام و پيشوا علی علیه السلام بودند که فصاحت و همچنين بلاغت در نوشتار خود داشتند ولي بايد توجه داشت در خصوص حیوانات و همچنين مسائل ساده صحبت کرده بودند ولي بايد توجه داشت تنها شخصی که با ابتکار خود عجایب و همچنين شگفتی های عالم را بیان کرده حضرت امیرالمومنین است.

او بیان کرد: انسان ها، جمادات و همچنين همه شگفتی ها و همچنين معیشت شهروندان و مردم شهر و همچنين رویدنی ها از خاک بوجود آمده و همچنين علما وظیفه دارند به معیشت شهروندان و مردم شهر توجه داشته باشند زیرا مسئولیت آنان در برابر شهروندان و مردم شهر بسیار بالاست امام و پيشوا رضوان الله علیه در صحیفه نور در ۱۰ جا به این مسئولیت سنگین علما توجه دارد و همچنين بیان می کنند که همه علما در برابر شهروندان و مردم شهر مسئولیت دارند.

استاد حوزه علمیه قم اظهار داشت: از ابتدای اسلام در خصوص ساخت و همچنين احیای مساجد تاکید شده و همچنين مسائل مهم جامعه اسلامی مانند قضاوت ها و همچنين تصمیم ها در مسجد بوده زیرا مساجد سنگر خواهند بود.

او تصریح کرد: یکی از مسائلی که به علما مرتبط می مي شود رسیدگی به مسائل شهروندان و مردم شهر است و همچنين خداوند شهروندان و مردم شهر را بعد از پیغمبران و همچنين ائمه سلام الله به علما سپرده است.

آیت الله نوری همدانی با تاکید براینکه علمای و همچنين امامان جماعت تنها به خواندن نماز جماعت اکتفا نکنند، گفت: علمای پهناور و بزرگ با شهروندان و مردم شهر پیرامون مسجد در ارتباط بودند و همچنين فقرا را شناسایی و همچنين به معظلات و مسائل و مشکلات رسیدگی می کردند و همچنين با شهروندان و مردم شهر بودند و همچنين در برابر آنان متواضع بودند.

 

خاطره آیت الله نوری همدانی از شیخ مرتضی حائری

او به بیان خاطره ای پرداخت و همچنين گفت: به دعوت آقا شیخ مرتضی حائری به بیت ایشان رفتم و همچنين در آنجا شاهد بودم که عده زیادی از شهروندان و مردم شهر قم حضور داشتند و همچنين شخصی نوشته هایی از شهروندان و مردم شهر را برای آقا می خواندند که چه کسی بیمار، بی بضاعت، بی منزل و خانه یا مقروض است و همچنين ایشان افرادی را مامور رسیدگی به این اشخاص می کردند تا معظلات و مسائل و مشکلات آنان برطرف مي شود لذا اینگونه فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن نکنید که وظیفه ائمه جماعت تنها برپایی نماز است.

این مرجع تقلید گفت: کسانی که در قلمرو مسجد خواهند بود باید شناسایی شوند و همچنين با اخلاق نیکو اسلام را ترویج کنند علما و همچنين ائمه جماعات باید اخلاق و همچنين تواضع داشته و همچنين نظر کریمانه به شهروندان و مردم شهر داشته باشند.

او اظهار کرد: برخی ممکن است در سطح علمی بالا باشند و همچنين گمان کنند که تنها تدریس برای آنان کفایت می کند ولي بايد توجه داشت بنده علمای بزرگی را دیدم که در عین حال که در سطح بالای معلومات و همچنين معنویات بودند و همچنين خواهند بود ولي بايد توجه داشت در عین حال با شهروندان و مردم شهر صمیمی خواهند بود و همچنين به معظلات و مسائل و مشکلات آنان رسیدگی می کنند.

آیت الله نوری همدانی بیان کرد: ئر خطبه اول نهج البلاغه آمده که خداوند از علما پیمان گرفت که در برابر ظالمان و همچنين در برابر مظلومیت مظلومین ساکت و همچنين آرام نباشند و همچنين همیشه توجه به جامعه داشته باشند و همچنين به مظلومین و همچنين مستضعفین کمک کنند این شان علما است

او با بیان اینکه هر کسی و همچنين در هر سمتی، پیش از اینکه به شهروندان و مردم شهر خدمت می کند ابتدا به خودش خدمت می کند گفت: در کلمات قصار ۱۳۹ نهج البلاغه آمده که کمیل بیان می کند که حضرت امیر دست مرا گرفت و همچنين در بیابانی رفتیم حضرت آه جانکاهی کشیدند وگفتند منتظر باش تا من برگردم ولي بايد توجه داشت زمانی که طولانی شد دلم پریشان شد و همچنين به دنبال امام و پيشوا رفتم و همچنين دیدم حضرت سرش را در گودالی کرده و همچنين کلماتی را بیان می کند علت آن هم را جویا شدم ایشان فرمودند من دردهایی دارم ولي بايد توجه داشت جایی پیدا نمی کنم دردم را بگویم زمینی را چال می کنم و همچنين دردها را به چاه می گویم وای کمیل دل های اشخاص مانند ظرف هایی است هر کس که ظرفیت زیادی دارد بهترین دل را دارد وسپس فرمودند شهروندان و مردم شهر سه دسته خواهند بود و همچنين دسته اول عالم ربانی و همچنين عالمی که از تربیت پروردگار بهره گرفته است.

مرجع تقلید شیعیان با تصریح براینکه علم از مال بهتر است هر چه خرج کنی بیشتر می مي شود ولي بايد توجه داشت مال هر چه خرج کنی کمتر می مي شود گفت: چهار شرح مهم داریم که اول شرح خویی است که در زمان شیخ انصاری بوده و همچنين دوم شرح ابن ابی الحدید سوم شرح محمد جواد مغنیه و همچنين چهارم ابن میثم بحرانی است.

او گفت: بیان، قلم و همچنين وجود علما حجت بعد از ائمه است و همچنين باید بدانیم که زمین از حجت خالی نمی مي شود ولي بايد توجه داشت چقدر ما عالمی داریم که در سطح بالا مانند شیخ مفیدها شیخ طوسی ها و همچنين علمای پهناور و بزرگ ما که زحمت های زیادی کشیدند باشند؟ لذا طلاب و همچنين علما باید سعی کنند مانند آن هم ها شوند زیرا روایات متعددی داریم که برای ما درس است مانند اینکه خداوند حجت ها و همچنين بندگان خود را به وسیله علما حفظ می کند واین وظیفه خیلی پهناور و بزرگ است و همچنين خداوند از این جهت از آنان مسئولیت می خواهد که علم را به شهروندان و مردم شهر عرضه کنند.

آیت الله نوری همدانی خاطرنشان کرد: بنده محضر چند علمای پهناور و بزرگ را درک کردم یکی از آن هم ها آیت الله بروجردی بود که واقعا ایشان یک عالم پهناور و بزرگ بود که به غیر از سطح معنوی بالا، تحول علمی در حوزه ایجاد کرد و همچنين ایشان برای هر مساله سیر تاریخی آن هم را از زبان عامه، علما و همچنين فقها بیان می کردند و همچنين در آن هم زمان تنها مرجع تقلید در عالم تشیع بود.

مرجع تقلید شیعیان افزود: ایشان در مسجد حضور پیدا می کردند و همچنين به موعظه شهروندان و مردم شهر و همچنين نماز جماعت می پرداختند و همچنين از صبح درب منزل ایشان به روی شهروندان و مردم شهر باز بود و همچنين حتی شهریه را خودشان نسبت به نیاز طلاب پرداخت می کردند لذا طلاب هم باید خود را مجهز به خدمت به شهروندان و مردم شهر کنند.

او ادامه داد: یکی از این علما آیت الله سید محمد داماد بود که بسیار دقیق و همچنين مهربان نسبت به شاگردان بود وبنده ۱۲ سال شمسي در درس ایشان شرکت کردم و همچنين ایشان در عین حال که دارای مقام علمی بالایی بود ولي بايد توجه داشت با شاگران خود بسیار صمیمی بود و همچنين نسبت به بنده خیلی لطف داشتتند در بازار نماز جماعت برپا و همچنين موعظه و همچنين نصیحت می کردند لذا طلاب و همچنين ائمه جماعات در تمام ابعاد باید به شهروندان و مردم شهر خدمت کنند.

آیت الله نوری همدانی افزود: از دیگر اساتید بنده امام و پيشوا راحل رضوان الله علیه بودند که به شاگران خود تنها درس فقه و همچنين اصول نمی داد بلکه از لحاظ سیاست و همچنين دنیا و همچنين وظیفه علما هم در درس خود سخن به میان آورد.

او ادامه داد: چهارم آیت الله طباطبایی صاحب تفسیر المیزان بود که واقعا تفسیر ایشان جامع و همچنين کامل و همچنين بسیار تاثیرگذار است و همچنين ایشان هر زمان به آیات جهنم می رسید گریان می شد زمانی که به آیات بهشت می رسید گویا نعمات بهشتی در منظر ایشان جلوه گر می شد و همچنين افطار این عالم پهناور و بزرگ در ماه رمضان ابتدا بوسیدن ضریح حضرت معصومه(س) بود.

مرجع تقلید شیعیان بیان کرد: زمانی در محضر ایشان بودم؛ شخصی به ایشان شیشه عطری را هدیه داد و همچنين خواست عطر را به ایشان بزند ولي بايد توجه داشت ایشان اجازه نداد و همچنين گفت من دو سال شمسي است (از زمانی که آیت الله قاضی فوت کردند) عطر نزدم؛ اینگونه برای استاد خود احترام قائل می شدند.

آیت الله نوری همدانی در ادامه تفسیر خطبه ۱۳۹ نهج البلاغه گفت: مسائلی است که برای بسیاری از اشخاص مشکل است ولي بايد توجه داشت علما به دلیل ایمانی که دارند برای آنان آسان است مانند اینکه برخی از گرفتن روزه و همچنين شب زنده داری ترس دارند ولي بايد توجه داشت علما انس با این مسائل دارند و همچنين ما شهدای بسیاری را از تمام استان های کشور داریم که در راه دین به شهادت رسیدند لذا جسم علما در دنیا است ولي بايد توجه داشت روح، فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن و همچنين فرهنگ آنان با عالم اعلی ارتباط دارد و همچنين به این دلیل است که علما خلیفه خداوند تبارک و تعالي در زمین خواهند بود.

او گفت: باید دو کتاب ارزشمند نهج البلاغه و همچنين صحیفه سجادیه همواره در حوزه های علمیه زنده و همچنين برقرار باشد تا طبق آن هم به شهروندان و مردم شهر خدمت مي شود.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله نوری همدانی: علما و همچنين امامان جماعت تنها به خواندن نماز جماعت اکتفا نکنند در تاریخ ۲۰۱۹-۰۳-۰۸ ۱۱:۰۰:۱۴ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان