حضرت آیت الله شبیری زنجانی: عده ای درمقابل سیره معصومین(ع) و همچنين روش علمای قبل،برای خود دکان تدارک می‌بینند/ برخی حتی با علومی که نیاز حوزه و همچنين ملا شدن طلبه است مبارزه می کنند

%name حضرت آیت الله شبیری زنجانی: عده ای درمقابل سیره معصومین(ع) و همچنين روش علمای قبل،برای خود دکان تدارک می‌بینند/ برخی حتی با علومی که نیاز حوزه و همچنين ملا شدن طلبه است مبارزه می کنند

شفقنا -حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی با ابراز تأسف از افزایش غیبت در جامعه دینی، خاطرنشان کرد: ترک غیبت از أهم مسائل است ولي بايد توجه داشت متأسفانه به آن هم توجه نمی مي شود.

به نقل از شفقنا،این مرجع تقلید شیعیان شب قبل در دیدار اعضای بیت مرحوم آیت الله مومن با ایشان، با اشاره به شخصیت علمی آن هم عالم فقید، اظهار داشت: متاسفانه در این دوره‌های اخیر آن هم مرتبه‌ای از عشق به علم، زهد و همچنين تقوایی که قدمای ما داشتند باقی نمانده است و همچنين در این شرایط اشخاص استثناء، نمونه‌های الهی خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: مکرر در مورد وضعیت علمی حوزه گفته‌ام؛ ولي بايد توجه داشت متاسفانه برخی حتی با علومی که نیاز حوزه و همچنين ملا شدن طلبه است مبارزه کرده و همچنين طلبه را نسبت به آن هم علوم سست می کنند.

وی با نقل حکایتی از عشق و همچنين علاقه وافر علمای قبل به مباحث علمی افزود:مرحوم شیخ علی محمد نجف آبادی که استاد مرحوم آسیدجمال گلپایگانی بوده در نجف به سلوک و همچنين عرفان شناخته می شد و همچنين عاشق علمیات و همچنين کتابخانه‌اش بود. در حال حاظر کتابخانه را به حسینیه شوشتری‌ها هدیه نموده اند.
مرحوم سیدمحمد صادق لواسانی از پدرش آقا سیدابوالقاسم که از شاگردان مرحوم آخوند بوده، این داستان را نقل می‌کرد. شیخ علی محمد بیمار می مي شود. آقا سیدابوالقاسم لواسانی برای عیادتش می رود. شیخ علی محمد به او می گوید من امروز را به پایان نمی رسانم ولي بايد توجه داشت شنیده‌ام که آخوند خراسانی، کتاب “کفایه الأصول” نوشته است. مقداری از آن هم را برای من بگو تا قبل از فوتم آن هم را شنیده باشم. مقداری از کفایه را برایش می‌گویند و همچنين او در آن هم روز فوت می کند.
حضرت آیت الله شبیری زنجانی ادامه داد: علمای ما اینگونه به علم عشق می ورزیدند ولي بايد توجه داشت در حال حاظر یک عده ای با این آثار مبارزه می کنند و همچنين عده ای بی‌اطلاع هم تحت تاثیر این سخنان و همچنين تبلیغاتشان قرار می‌گیرند.

وی با انتقاد از رواج برخی روشهای تصنعی و همچنين انحرافی به عنوان سیر و همچنين سلوک -که از فقاهت و همچنين روش علمای سلف فاصله دارند- افزود: در طول تاریخ حوزه همیشه علمای اهل سلوکی بودند که در حوزه درس اخلاق می‌گفتند.در دوره ای چهار فرد يا شخص از بزرگان متکفل تربیت و همچنين رشد معنوی طلاب بودند:آخوند ملافتحعلی، ملاحسین قلی همدانی، شیخ اسماعیل قره باغی و همچنين سیدمرتضی کشمیری. در دوره ای دیگر آقا سید احمد کربلایی و همچنين بعد شاگردانشان آسید علی قاضی و همچنين آسید عبدالغفار مازندرانی، اکثر این اشخاص ملا و همچنين مجتهد بودند. نقل است که مرحوم میرزا محمد تقی شیرازی، تقلید از آسیداحمد کربلایی را جایز می دانسته ولي بايد توجه داشت ایشان نمی پذیرفته است. خب اینها هم اهل علم بودند و همچنين هم اهل اخلاق. در حوزه درس اخلاق می گفتند و همچنين طلبه‌ها تحت تربیت آنها بودند ولي بايد توجه داشت این نسل گویا منقرض شده و همچنين دیگر از این اشخاص در حوزه خبری نیست.
به نقل از شفقنا،این مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: وجه مشترک تعالیم این بزرگان اخلاق این بوده که کسی که می خواهد در اخلاق کار کند باید واجبات را درست انجام بدهد و همچنين محرمات را ترک کند. پایه اخلاق و همچنين سلوک معنوی، مراقبت در عمل به واجبات و همچنين ترک محرماتی است که در شریعت آمده است. انسان مراقب باشد غیبت نکند. این کار سنگینی است. ماها به این مساله اهمیت نمی دهیم. همه می‌گوییم غیبت گناه کبیره است ولي بايد توجه داشت انجام می دهیم. ترک غیبت جزء اهم مسائل است ولي بايد توجه داشت به آن هم توجه نمی کنیم.البته گاهی هم کج سلیقگی‌هایی ایجاد می مي شود و همچنين در مقابل سیره معصومین علیهم السلام و همچنين روش علمای قبل، عده‌ای برای خود دکان و همچنين دستگاهی تدارک می‌بینند ولي بايد توجه داشت آنچه برای ما باید مهم باشد سخنان معصومین علیهم السلام و همچنين اجرای آن هم در جامعه است.

وی با تقدیر از تلاشهای علمی و همچنين ساده زیستی آیت الله مومن افزود: ایشان استعداد مطلوبی داشت و همچنين از این نعمت بهره بري و استفاده کردند. عمر محدود است و همچنين انسان نمی تواند انتظار زندگی ابدی داشته باشد ولي بايد توجه داشت آنچه که می ماند خدمت به علم و همچنين دین است. ساده زیستی و همچنين زهد ایشان تعلیمی برای طلاب است. در صورتي که عالم اهل تشریفات باشد جامعه از او الگو می گیرد.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله شبیری زنجانی: عده ای درمقابل سیره معصومین(ع) و همچنين روش علمای قبل،برای خود دکان تدارک می‌بینند/ برخی حتی با علومی که نیاز حوزه و همچنين ملا شدن طلبه است مبارزه می کنند در تاریخ ۲۰۱۹-۰۳-۱۰ ۱۰:۰۵:۳۲ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان