ایام منزل و خانه تکانی و همچنين روایات مرتبط به تمیز کردن منزل و خانه

%name ایام منزل و خانه تکانی و همچنين روایات مرتبط به تمیز کردن منزل و خانه

شفقنا -یکی از برنامه جذاب و جالب و خوب های عید نوروز، منزل و خانه تکانی و همچنين نظافت محیط زندگی و همچنين نیز پوشیدن لباس تمیز است. اسلام سفارش بسیاری در مورد نظافت و همچنين دوری از آلودگیهای ظاهری بدن و همچنين محل زندگی کرده است و همچنين این مخصوص به عید نوروز نیست.

 

امام و پيشوا باقر علیه السلام می فرماید: کَنْسُ البیوت یُنْفیِ الفَقْر؛(۱) پاکیزه کردن منزل و خانه ها، فقر و همچنين بیچارگی را از بین می برد.»

 

۱- وسائل الشیعه، ج ۵، ص ۳۱۷٫
_____________________________

یکی از برنامه جذاب و جالب و خوب های عید نوروز، منزل و خانه تکانی و همچنين نظافت محیط زندگی و همچنين نیز پوشیدن لباس تمیز است. اسلام سفارش بسیاری در مورد نظافت و همچنين دوری از آلودگیهای ظاهری بدن و همچنين محل زندگی کرده است و همچنين این مخصوص به عید نوروز نیست.

 

امام و پيشوا باقر علیه السلام می فرماید: کَنْسُ البیوت یُنْفیِ الفَقْر؛(۳) پاکیزه کردن منزل و خانه ها، فقر و همچنين بیچارگی را از بین می برد.»

۱- ۱- مستدرک الوسائل، ج ۶، ص ۳۵۲٫

۲- ۲- برای بررسی روایت معلی بن خنیس و همچنين نظرات علما در مورد آن هم می قدرت به کتاب آداب و همچنين رسوم نوروز صفحه ۱۷۸-۱۶۲ رجوع نمود.

۳- ۳- وسائل الشیعه، ج ۵، ص ۳۱۷٫
_______________________________

سازد، یکی از ره آوردهای مکتب نبوت و همچنين امامت این است که گناه سم است و همچنين تدریجاً انسان گنه کار به آن هم مسموم می مي شود، چنانکه علی علیه السلام فرمود:

«فَاِنّما مَثَلُ الدُنیا مَثلِ الحَیَّه لینٌ مَسُّها قاتل سمّها؛(۱) دنیا با زرق و همچنين برق فریبایی که دارد مانند ماری است که ظاهری خوش خط و همچنين خال دارد و همچنين درونش سم است.»
%name ایام منزل و خانه تکانی و همچنين روایات مرتبط به تمیز کردن منزل و خانه

به به گفته شفقنا، کتاب فرصت های طلایی نوروز در ادامه مینویسد: اگرچه شستن و همچنين تمیز کردن باعث محو آلودگی های ظاهری می مي شود و همچنين وضو و همچنين غسل، طهارت باطنی از حَدَث و همچنين خَبَث ایجاد می کند، ولی آلودگی گناه با شستن و همچنين تمیز کردن و همچنين با وضو و همچنين غسل برطرف نشده و همچنين تنها و فقط با توبه واقعی و همچنين کفّاره تطهیر می گردد. پس پاکیزه کردن دل از سموم و همچنين آفات اخلاقی، به آن هم مقدار و اندازه زندگی را لذت قسمت و بخش و همچنين زیبا می کند که بر طرف کردن کثافات و همچنين سموم از جسم و همچنين منزل.

 

 

۱- ۱- بحارالانوار، ج ۳۳، ص ۴۸۴٫

____________________________
چنانکه حضرت علی علیه السلام می فرماید: «تَعَطَّروا بالاستغفار لاتَفْضَحَنّکم روائحَ الذُّنوب؛(۱) خودتان را با استغفار و همچنين توبه معطر کنید تا بوی گناه تو را رسوا نکند.»

قرآن کریم راه دور شدن از آلودگی های باطنی را این گونه معرفی می کند:

«انّ الحسنات یُذهبنَ السیئات؛(۲) کارهای خیر، بدیها را از بین می برد.»

و همچنين در جایی دیگر ایمان و همچنين نظر را طهارت دانسته و همچنين شرک را آلودگی می داند:

«کذلک یَجْعلُ اللّه الرجس علی الّذین لایؤمنون؛(۳) آن هم کس را که خداوند تبارک و تعالي بخواهد هدایت کند، سینه اش را برای اسلام گشاده می سازد، و همچنين آن هم کس را که (بخاطر اعمال خلافش) بخواهد گمراه سازد، سینه اش را آنچنان تنگ می کند که گویا می خواهد به آسمان بالا برود، این گونه خداوند پلیدی را بر افرادی که ایمان نمی آورند قرار می دهد.»

۱- ۱- وسایل الشیعه، ج ۱۶، ص۷۰٫

۲- ۲-هود / ۱۱۴

۳- ۳-انعام / ۱۲۵(پذیرش)

انتخاب شفقنا از کتاب  فرصت های طلایی نوروز

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

ایام منزل و خانه تکانی و همچنين روایات مرتبط به تمیز کردن منزل و خانه در تاریخ ۲۰۱۹-۰۳-۱۵ ۰۰:۲۸:۴۳ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان