حضرت آیت الله مکارم شیرازی: قواعد اسلامی پاسخگوی تمام مسائل مستحدثه است

%name حضرت آیت الله مکارم شیرازی: قواعد اسلامی پاسخگوی تمام مسائل مستحدثه است

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: قواعد اسلامی به حدی است که با آنها می قدرت به تمام مسائل مستحدثه پاسخ داد بنابراین باید تلاش بیشتری در زمینه حل مسائل مستحدثه فقهی و همچنين علوم انسانی و همچنين سیاسی و همچنين اقتصادی انجام مي شود.

به به گفته روزنامه نويس و خبرنگار شفقنا در قم، مرجع تقلید شیعیان امروز در همایش بیستم کتاب سال شمسي حوزه و همچنين دومین جشنواره مقالات علمی حوزه در مدرسه عالی دارالشفا ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س) به آیات ابتدایی سوره قلم اشاره و همچنين ابراز داشت: خداوند در این سوره به قلم، قسم یاد کرده است؛ قرآن کریم به قدری برای این قطعه چوب ارزش قائل شده است که به آن هم قسم یاد کرده است.

او افزود: برخی مفسران در تفسیر «و همچنين ما یسطرون» بیان کرده اند که قسم به چیزی خورده است که قلم ها، آن هم را می نویسند و همچنين تعجب است که جمع مذکر را برای قلم ها به کار می برند؛ این مساله نیز بیانگر اهمیت خاص قلم است.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: همیشه سخنان را باید در ظرف زمانی که وارد شده است نگریست؛ معتقدم که این آیه از معجزات پیامبر اکرم(ص) است؛ زیرا در آن هم زمان نه باسوادی وجود داشت و همچنين نه شرایطی بود که در عصر جاهلی کسی به قلم و همچنين مایسطرون، قسم بخورد لذا معجزه را با ظرف آن هم باید نگاه کرد.

او اظهار کرد: معراج پیامبر اکرم(ص) به آسمان در آن هم زمان معجزه بود؛ ممکن است که امروز بتوان با سفینه ها و همچنين هواپیماهای سریع السیر حرکت کرد، این ضرری به معجزه نمی زند. معجزه در شرایط خاص خود، خارق العاده و همچنين مافوق اقتدار و قدرت همه انسان هاست و همچنين اینکه کسی این همه اهمیت برای قلم قائل مي شود، در آن هم عصر و همچنين زمان و همچنين محیط خارق العاده است.

این مرجع تقلید با اشاره به روایت «مداد العلماء افضل من دماء الشهداء» گفت: جاودانگی خون شهدا به وسیله مداد علماست، در صورتي که آثار و همچنين کتبی که در خصوص حادثه کربلاست وجود نداشت، ممکن بود این حادثه فراموش مي شود؛ ولی این کتب، خون های پاک شهدا و همچنين خطبه های حضرات را ماندگار کرد.

او بیان کرد: آمار همایش کتاب سال شمسي حوزه، آمار دندان شکنی برای افرادی است که می گویند، حوزه علمیه در این سالها چه کرده است؟ این ۱۷ هزار کتاب در رشته های متنوع و گوناگون و مختلف تولید شده است که پاسخ دندان شکنی به منفی بافان است؛ امروز روز جشن کتاب سال شمسي حوزه است که بیش از هزار کتاب حوزوی در آن هم عرضه شده است.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه خوشبختانه این آمار، سال شمسي به سال شمسي ارتقا یافته است، این آمار را نشان دهنده زنده بودن، بالندگی و همچنين حرکت رو به جلوی حوزه های علمیه دانست و همچنين افزود: این انقلاب دارای متن و همچنين حواشی است؛ متن این حرکت، تغییر سیاست کشور ما بود ولی حواشی آن هم دارای آثار و همچنين برکات فراوانی است که از متن هم بیشتر است که یکی از برکات این حوزه، برگزاری کتاب سال شمسي است.

او با مقایسه حوزه علمیه در قبل و همچنين اکنون گفت: در زمان مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، حوزه علمیه تنها چهار هزار فرد يا شخص طلبه داشت و همچنين در سال شمسي نیز چند ده کتاب نوشته می شد؛ ولی امسال در حوزه ما بیش از هزار کتاب نوشته شده است.

این استاد حوزه علمیه قم اظهار کرد: طلاب سعی کنند مسائلی را برای نگارش کتاب انتخاب کنند که مورد نیاز جامعه است؛ ما معتقدیم اسلام دینی جهانی و همچنين جاودانی است؛ روزگاری در روزنامه ها نوشته بودند که آفتاب نیمه شب فنلاند اسلام را به خطر انداخت زیرا در فنلاند آفتاب در چند هفته از سال شمسي غروب نمی کند و همچنين ما کتابی نوشتیم قبل از اینکه تو ایراد بگیرید، اسلام پاسخ داده است.

آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: متاسفانه کسانی که اسلام را نشناختند اصرار دارند بگویند که احکام اسلام مرتبط به زمان خاص است و همچنين باید اسلام را عرفی کنیم و همچنين در احکام آن هم تجدیدنظر کنیم ولي بايد توجه داشت ما معتقد هستیم قواعد اسلامی به حدی است که با آنها می قدرت به تمام مسائل مستحدثه پاسخ داد ولي بايد توجه داشت باید تلاش بیشتری در زمینه حل مسائل مستحدثه فقهی، علوم انسانی، سیاسی و همچنين اقتصادی انجام مي شود.

او افزود: حوزه ما استعدادهای فراوانی دارد و همچنين می تواند کارهای بسیار خوب و همچنين ارزنده ای انجام دهد و همچنين انقلاب را حفظ کند؛ انقلاب از حوزه برخاسته و همچنين حافظ انقلاب نیز حوزه های علمیه خواهند بود؛ علي رغم گمان کسانی که روش دیگری فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می کنند.

صاحب تفسیر نمونه تصریح کرد: باید سعی مي شود این آثار در فضاهای مجازی پخش مي شود؛ هرچه این آثار خواننده و همچنين بهره بري و استفاده کننده داشته باشند، قطعا سودمندتر خواهد بود.

او گفت: پیروان اهل بیت(ع) در نشر مکتوب مسائل اسلامی پیشتاز خواهند بود؛ روزگاری نوشتن حدیث در بلاد اسلامی ممنوع شد؛ در آن هم زمان، پیروان اهل بیت(ع) کتب مختلفی نوشتند؛ دلیل ممنوعیت نیز کاملا سیاسی بود زیرا بنی امیه نمی خواستند فضایل ائمه بیان مي شود.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به درخشش مسائل شیعه اظهار کرد: برادران غیر شیعه خواهند بود که عقل را حجت نمی دانند و همچنين با صراحت نیز این بحث را بیان می کنند ولی اولین باب کتاب کافی، باب حجیت عقل است؛ امام و پيشوا کاظم(ع) در حدیث شامیه که ۳۰ بند است به بحث عقل می پردازد.

او خاطرنشان کرد: امروز دنیا، دین عقلانی می خواهد و همچنين مکتب اهل بیت(ع) دین عقلانی است؛ افتخار می کنیم که دارای چنین مکتبی هستیم و همچنين با تمام قوا از آن هم پاسداری می کنیم.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: قواعد اسلامی پاسخگوی تمام مسائل مستحدثه است در تاریخ ۲۰۱۹-۰۱-۲۴ ۱۲:۳۳:۵۷ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان