حضرت آیت الله مکارم شیرازی: خطبه حضرت زهرا اسلام را در طول تاریخ حفظ کرد

%name حضرت آیت الله مکارم شیرازی: خطبه حضرت زهرا اسلام را در طول تاریخ حفظ کرد

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی شهروندان و مردم شهر را به همدلی و همچنين رافت در حق یکدیگر فراخواند و همچنين گفت: باید به فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن هم نوعان بود و همچنين نباید ازکنار رسیدگی به معظلات و مسائل و مشکلات شهروندان و مردم شهر به سادگی عبور کرد وبی تفاوت بود.

به نقل از شفقنا، مرجع تقلید شیعیان پیش از ظهر امروز در مراسم سالروز شهادت حضرت زهرا(س) که با حضور حضرت آیت الله العظمی سبحانی از مراجع تقلید و همچنين اقشار متنوع و گوناگون و مختلف شهروندان و مردم شهر در مدرسه امیرالمؤمنین(ع) در قم برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت دخت نبی مکرم اسلام(ص) زهرای مرضیه(س) گفت: در آستانه روز ۲۲ بهمن ماه و همچنين روز استکبار ستیزی قرار داریم. آمریکا می گوید ما آخرین تحریمها را کردیم. ببینم شهروندان و مردم شهر در مقابل انقلاب می ایستند یا نه. در صورتي که تحریم جواب داد، تحریمها  را بیشتر می کنیم، بنابراین باید در روز ۲۲ بهمن با شکوه تر از همه و همچنين با وجود همه سختیها و همچنين تحریها  بیایم تا به دشمن بگویم ما لحظه ای از انقلاب و همچنين نظام و همچنين آرمانهای امام و پيشوا راحل جدانمی شویم.

او ادامه داد: نمی توانیم درمقابل دشمن تسلیم شویم و همچنين نمی توانیم معظلات و مسائل و مشکلات  را تحمل نکنیم. نمی گویم نمی مي شود معظلات و مسائل و مشکلات را حل کرد، یکی از معظلات و مسائل و مشکلات بانک ها خواهند بود. جریمه پشت جریمه و همچنين سود ها باعث بیچارگی شهروندان و مردم شهر شده است.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: گفتیم حداکثر ۴ قسمت و بخش به عنوان کار مزد  و همچنين هزینه کارکنان و همچنين برای همه سود بگیرند. اینها گفتند ۴درصد در هر سالی. چه کار عجیب می کنند و همچنين شهروندان و مردم شهر را به خاک و همچنين سیاه کشاندند.

او اظهار داشت: بیایم بگویم ما نسبت به معظلات و مسائل و مشکلات کشور و همچنين گرانی اعتراض داریم و همچنين داد و همچنين فریاد هم می زنیم، ولی این دلیل نمی مي شود از انقلاب مان لحظه ای جدا شویم.

این مرجع تقلید شیعه در ادامه افزود: معمولا برای شهادت حضرت زهرا(س) ۶ روز و همچنين در دو زمان مراسم گرفته می مي شود، زيرا و به درستي که دلیل این هم مانند قبرش مخفی است  و همچنين دلیل دیگر این است که اهل فضل در مورد عظمت ایشان بیشتر صحبت کنند و همچنين شهروندان و مردم شهر از فضائل ایشان بهتر بدانند ومطلع شوند.

او بیان کرد: زهرای مرضیه فضایل زیادی دارند و همچنين روایات فراوانی است که درکتاب اهل سنت از فضائل ایشان آمده و همچنين حتی در کتابهای کسانی که به ایشان علاقه نداشتند باز فضائل ایشان نقل شده است.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: از عایشه نقل شده است که وقتی زهرای مرضیه بی تابی می کردند پیامبر(ص) فرمودند، آیا راضی نیستی که از بهترین زنان اهل بهشت و همچنين زنان دنیا باشید. در روایت دیگر از مهمترین کتابهای اهل سنت آمده که پیامبر(ص) فرمودند« آیا راضی نسیتی که در خداوند تبارک و تعالي در برابر معظلات و مسائل و مشکلات تو را بانوی بانوان عالمین و همچنين بانوی بانوان مؤمنان و همچنين امت قرار دهد».

او گفت: مرحوم مجلسی از پیامبر(ص) نقل کردند که ایشان فرمودند« زهرا سه روز غذا نخورده است و همچنين حتی زهرا مرضیه فرمودند، من و همچنين فرزندانم هم سه روز غذای نخوردیم، این ها نشان می دهد اسلام به سادگی به اینجا نرسیده است و همچنين پیامبر(ص) و همچنين اهل بیت(ع) با سختیهای زیادی دین را حفظ کردند و همچنين به اینجا رساندند.

این مرجع تقلید شیعه ادامه داد: بعد غذای آسمانی آمد و همچنين از این غذا افرادی که گرسنه بودند سیراب شدند و همچنين به وسیله این پيشامد جديد ۴ هزار فرد يا شخص مسلمان شدند.

او افزود: نمی گویم شهروندان و مردم شهر در محدودیت باشند و همچنين در رفاه نباشد، ولی در برابر این گرانی و همچنين تحریمها که از سوی دشمنان ایجاد شده، باید صبر و همچنين تحمل کرد و همچنين این صبر از رموز موفقیت است.

آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: ای شهروندان و مردم شهر فرزندان خود را به قرآن آشنا کنید. در صورتي که به قرآن آشنا شویم بسیاری از معظلات و مسائل و مشکلات از بین خواهد رفت.

 او افزود: درمیان فضائل حضرت زهرا(س) همین خطبه های ایشان که یکی خطبه فدک بسیار مهم است. در این خطبه مسائل زیادی مطرح شده است. فصیح ترین و همچنين بلیغ ترین عبارات ایشان بکار برده و همچنين این خطبه بسیار پربرکت است. در صورتي که شرح های متعددی در مورد این کتاب نوشته مي شود، بسیار بجا است.

مرجع تقلید شیعیان اظهار داشت: در طول تاریخ این خطبه بود که اسلام را حفظ کرد. در بخشی از خطبه فلسفه احکام است. ما احکام را تابع مصالح و همچنين مفسده می دانیم و همچنين این فرق بین دو مذهب شیعه و همچنين اهل سنت است. غالب اهل تسنن اعتقادی به مصالح و همچنين مفسده نمی دادند و همچنين محال است، خداوند تبارک و تعالي بدون مصالح و همچنين مفاسد احکامی را بیان کرده باشد. حضرت زهرا(س) درهمین خطبه براساس مصالح و همچنين مفاسد احکامی را بیان کرده است.

او ابراز داشت: در این خطبه آمده است« خداوند تبارک و تعالي ایمان برای تو را واجب کرده است که شرک از تو برطرف مي شود، نماز را واجب کرده است تا از تکبر دور شوید و همچنين زکات را واجب کرده که روح تو پاک و همچنين روزی فراوان مي شود.

آیت الله مکارم شیرازی عنوان کرد: اولین فائده انفاق این است که روح انسان پاک می مي شود. بخل، حرص و همچنين وابستگی به دنیا به وسیله انفاق از انسان دور می مي شود.

او بیان داشت:  قرآن می فرماید«مَثَلَ الذِین ینفِقُونَ أَموَالَهُمْ فی سبیل اللّهِ کمَثَلِ حَبّهٍ أنْبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِی کلِّ سُنْبُلَهٍ مِائهُ حَبَّهٍ واللّهُ یضاعِفُ لِمَنْ یشَاءُ واللّهُ واسعٌ علیمٌ»، انسان با انفاق پرورش پیدا می کند وحتی درمورد انفاق بیان شده که قبل از اینکه انفاق بدست شهروندان و مردم شهر برسد به دست خداوند تبارک و تعالي می رسد و همچنين خود بهره مند می مي شود. این نگاه اسلام به انفاق فی سبیل الله است.

این مرجع تقلید شیعه گفت: در روایات آمده وقتی که دست تو تنگ است انفاق کنید. هم اکنون در شرایط سختی هستیم عده ای تحت فشار خواهند بود و همچنين ایام عید است خانواده هایی محروم نه لباسی ونه غذایی دارند. اوضاع بسیار سختی است آیا این معظلات و مسائل و مشکلات به دلیل تحریم خارجی است؟. آیا بی انصافی بعضی تجار و همچنين کسبه نیست؟ آیا بی تدبیر و همچنين عدم مدیریت بعضی مسئولین نیست،  بدون شک این گونه است

او افزود: در دهه چهارم از پیروزی انقلاب و همچنين در حساس ترین شرایط انقلاب هستیم. در صورتي که آحاد شهروندان و مردم شهر باهم نباشند و همچنين در مقابل تحریمها درست عمل نکنند و همچنين شهروندان و مردم شهر در سختیها مقاومت نکند، کار به جایی سخت تری می رسد.

آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشت: به همه شهروندان و مردم شهر می گویم، در این شرایط سخت و همچنين گرانی به فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن نیازمندان و همچنين هم نوع خود باشید. کسی برای ۳ میلیون تومان زندانی بود و همچنين پول نداشت به زندان رفت. آیا برای این نوع مسائل نباید فکری مي شود. درگوشه و همچنين کنار معظلات و مسائل و مشکلات فراوان است در صورتي که دست به دست هم بدهند، خیری پیدا مي شود، معظلات و مسائل و مشکلات حل می مي شود. باید به فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن هم نوعان بود و همچنين نباید ازکنار رسیدگی به معظلات و مسائل و مشکلات شهروندان و مردم شهر به سادگی عبور کرد وبی تفاوت بود.

او با اشاره به حفظ اسرار اسلام و همچنين اقامه نماز اول وقت افزود: شهروندان و مردم شهر به نماز اول وقت اهمیت دهند، در روایت است شیعیان به وسیله  حضرت زهرا(س) نجات پیدامی کنند ولي بايد توجه داشت کدام شیعه؟ شیعه ای که به نماز اول وقت و همچنين به انفاق اهمیت دهد.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: خطبه حضرت زهرا اسلام را در طول تاریخ حفظ کرد در تاریخ ۲۰۱۹-۰۲-۰۹ ۱۳:۱۰:۰۲ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان