حضرت آیت الله جوادی آملی: مدیران حوزه در مدیریت حوزه های علمیه راه سید مرتضی را طی کنند

%name حضرت آیت الله جوادی آملی: مدیران حوزه در مدیریت حوزه های علمیه راه سید مرتضی را طی کنند
حضرت آیت الله جوادی آملی

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: مدیران حوزه در مدیریت حوزه های علمیه راه سید مرتضی را طی کنند؛ او هم وقف را احیاء کرد و همچنين با وقف مال خود در راه علم، طلبه های با استعداد را حمایت کرد و همچنين هم جلوی نهال فروشی در حوزه را گرفت و همچنين نگذاشت که طلبه های با استعداد به کاری جز تحقیق و همچنين پژوهش مشغول شوند.

به نقل از شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در دیدار اعضای شورای طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی بیان داشت: توقعی که نظام اسلامی و همچنين خونهای پاک شهداء از حوزه علمیه دارند توقعی جهانی است؛ لذا  باید جهانی فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کنید چراکه مکتب ما هم مکتبی جهانی است و همچنين راه هم در این زمینه باز است؛ در این مسیر مطلب و همچنين زبان مشترک بین همه انسانها وجود دارد لذا خواه یا ناخواه سخنان تو اثر قسمت و بخش خواهد بود.

او تصریح کرد: واژه هایی مانند عدل مفاهیمی نیستند که بتوان گفتمان جهانی را در وهله اول بر مبنای آنها بنا کرد؛ گرچه همه جهان، عدل را دوست دارند و همچنين همه می دانند که عدل یعنی هر چیز را در جای خود قرار دادن، ولي بايد توجه داشت بشر در باطن این مفاهیم با یکدیگر اختلاف دارند، آنکه سکولار می اندیشد جای اشخاص و همچنين اشیاء را خود تعیین می کند و همچنين کسی که الهی می اندیشد معتقد است که جای اشخاص و همچنين اشیاء را خداوند معین می کند، لذا حرف اولِ ما در گفتمان جهانی باید «توحید» باشد.

آیت الله جوادی آملی ابراز داشت: باید حرف جهانی را شناخت و همچنين بعد به درستی آن هم را ارائه کرد و همچنين امروز به برکت انقلاب اسلامی فرصت و همچنين امکانات برای این مهم، فراهم است.

او ادامه داد: آلودگی استکبار، استعمار و همچنين استثمار را تنها خون شهید از جامعه پاک می کند و همچنين دیگر مطهرات این اقتدار و قدرت را ندارند که این آلودگی ها را پاک کنند، ما این کار را کرده ایم و همچنين هم اکنون در کشور طیب و همچنين طاهر زندگی می کنیم چرا که در روایت داریم «طِبْتُمْ و همچنينَ طَابَتِ الْأَرْضُ الَّتِی فِیهَا دُفِنْتُمْ» و همچنين خون شهید در این سرزمین ریخته شده است. از سوی دیگر قرآن کریم می فرماید سرزمین طیب و همچنين طاهر باید میوه طیب و همچنين طاهر بدهد، این جمله به داعیه انشاء بیان شده است یعنی بکوشید از این سرزمینی که به واسطه خون شهدا پاک و همچنين منزه شهده است ثمره پاک به دست بیاورید.

مرجع تقلید شیعیان اذعان داشت: در صورتي که فرمود «العلماء ورثه الأنبیاء» یعنی بکوشید که از انبیاء ارث ببرید، بر خلاف ارث مادی که تا مورث نمیرد چیزی به وارث نمی رسد در اینجا تا وارث نمیرد ارث نمی برد که فرمود «موتوا قبل ان تموتوا».

آیت الله جوادی آملی در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: زبان گفتگو با جهان باید زبان عقل باشد، مرحوم کلینی در مقدمه کافی می نویسد قطب فرهنگی هر ملتی، عقل آن هم ملت است و همچنين جایگاه عقل را خود قرآن کریم نیز برای ما مشخص و همچنين تبیین کرده است. می فرماید عقل این اقتدار و قدرت را دارد که در برابر خداوند قرار بگیرد، خداوند تبارک و تعالي با عقل به گفتگو می نشیند و همچنين عقل در مقابل خداوند احتجاج می کند، بیان قرآن این است که ما در صورتي که انبیاء را نمی فرستادیم عقل اعتراض می کرد تو که از دشواری مسیر پیش روی من آگاه بودی چرا برای من راهنما نفرستادی؟! این جایگاه بلند عقل است و همچنين ما باید جایگاه رفیع عقل را حفظ کنیم.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله جوادی آملی: مدیران حوزه در مدیریت حوزه های علمیه راه سید مرتضی را طی کنند در تاریخ ۲۰۱۹-۰۲-۰۳ ۱۹:۵۴:۳۵ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان