حضرت آیت الله جوادی آملی: خطبه فدک در حوزه‌ و همچنين دانشگاه‌ واحد درسی قرار بگیرد

%name حضرت آیت الله جوادی آملی: خطبه فدک در حوزه‌ و همچنين دانشگاه‌ واحد درسی قرار بگیرد

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: شایسته است خطبه نورانی فدک در حوزه‌ها و همچنين دانشگاه‌ها واحد درسی قرار بگیرد تا روی آن هم کار و همچنين تحقیق صورت بگیرد و همچنين نخبگان در این زمینه آرا و همچنين نظرات خود را ارائه کنند.

به نقل از شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در جلسه درس اخلاق خود در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بیان داشت: وجود تبريک و مبارک حضرت زهرا(س) بعد از غصب فدک وقتی وارد مسجد شدند این خطبه نورانی را ارائه کردند؛ این خطبه یک قسمت و بخش علمی عمیق دارد که آن هم چند سطر اوّل است؛ بعد معارف توحیدی را تشریح و همچنين اوصاف الهی را تبیین می‌کنند، بعد وحی و همچنين نبوت، عظمت و همچنين رهآورد قرآن کریم را بازگو می‌کنند؛ بعد نتیجه انقلاب اسلامی که به وسیله پدر بزرگوارش(ص) صورت پذیرفت را شرح می‌دهد؛ بعد جریان فدک را مطرح می‌کنند و همچنين با این کار هم خلیفه وقت را استیضاح می‌کنند و همچنين هم از شهروندان و مردم شهر مهاجر و همچنين انصار گِله می‌کنند ضمن اینکه گفتمانی هم با وجود تبريک و مبارک امیرالمؤمنین(ع) دارند. این خطبه از بابرکت‌ترین و همچنين ذخیره‌مندترین معارف دینی ماست.

او خاطرنشان کرد: در آغاز این خطبه حضرت به یک شبهه علمی پاسخ می دهند و همچنين آن هم شبهه این است که از دیرزمان ثنوی‌ها و همچنين غیر ثنوی‌ها و همچنين مادیین مطرح می کردند که در صورتي که خدایی هست و همچنين خالقی هست جهان را از چه چیزی خلق کرد؟! در صورتي که جهان را از «من شیء» خلق کرد، پس معلوم می‌مي شود قبلاً اشیایی بود و همچنين احتیاجی به خداوند تبارک و تعالي نداشت و همچنين خداوند تبارک و تعالي این اشیا را جمع کرد و همچنين از اینها آسمان و همچنين زمین و همچنين انسان و همچنين غیر انسان ساخت و همچنين در صورتي که «من لا شیء» خلق کرد، «لا شیء» که عدم است و همچنين نمی‌مي شود عدم را جمع کرد و همچنين با آن هم آسمان ساخت زمین ساخت. شیء هم که از دو طرف نقیض بیرون نیست؛ یا شیء است یا «لا شیء». وجود تبريک و مبارک فاطمه زهرا(سلام الله علیها) به این شبهه پاسخ داد. در آغاز این خطبه آمده است که خدای سبحان «خلق الأشیاء لا من شیء»؛ حضرت می‌فرماید نقیض «من شیء»، «من لا شیء» نیست، نقیض «من شیء»، «لا من شیء» است. این بحث‌های عمیق فلسفی در خطبه چند سطری آن هم حضرت است.

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: حضرت در ادامه خطبه وقتی که نوبت به خودش رسید وارد بحث فدک شد؛ وجود تبريک و مبارک حضرت خودش را چگونه معرفی می‌کند که من چه کسی هستم و همچنين اوصاف من چیست و همچنين حرف من چیست! فرمود: شهروندان و مردم شهر! من فاطمه هستم. این یعنی چه؟ فرمود: «ثُمَّ قَالَتْ أَیهَا النَّاسُ اعْلَمُوا أَنِّی فَاطِمَهُ»؛ مثل اینکه وجود تبريک و مبارک ابی عبدالله روز عاشورا خودش را معرفی کرد که «أنا حسین بن علی»، من پسر پیغمبر هستم. حضرت فرمود این همه فضایلی که پیغمبر در مورد فاطمه گفت و همچنين همه تو شنیدید، آن هم فاطمه من هستم. در صورتي که شنیدید پیغمبر فرمود فاطمه بضعه من است، من هستم؛ در صورتي که فرمود رضای فاطمه رضای من است، آن هم فاطمه من هستم! غضب فاطمه غضب من است، آن هم فاطمه من هستم! «مَنْ آذَاهَا فَقَدْ آذَانِی‏» من هستم! تو هم که مرا می شناسید. تو شنیدید که فاطمه صدیقه است، عابده است، زاهده است، «خیر نساء العالمین» است، «أَقُولُ عَو همچنينْداً و همچنينَ بَدْواً و همچنينَ لَا أَقُولُ مَا أَقُولُ غَلَطاً و همچنينَ لَا أَفْعَلُ مَا أَفْعَلُ شَطَطاً»؛ این چهار مطلب را همه تو گوش بدهید، حرف اوّل و همچنين آخر من این است: نه در گفتار من قصور و همچنين تقصیر است، نه در رفتار من قصور و همچنين تقصیر است و همچنين هر چه می‌گویم معصومانه می‌گویم و همچنين هیچ اشتباه نمی‌کنم. این به معنی عصمت است.

او ابراز داشت: وقتی زن‌های مدینه آمدند خدمت حضرت، حضرت فرمود من از دنیای تو بیزار هستم، از شوهران تو بیزار هستم، از تو بیزار هستم، دین را، قرآن را، عترت را، سفارش پیغمبر را، همه را تو تنها گذاشتید!

مرجع تقلید شیعیان در قسمت و بخش پایانی فرمایشات خود به ذکر مصیبت حضرت فاطمه زهرا(س) پرداخت و همچنين بیان داشت: حالا چگونه حضرت از مسجد آمده؟ آن هم دومی چه وقت با حضرت برخورد کرده؟ گفتند چرا حسن(ع) زیاد گریه می‌کند؟ فرمود در آن هم کوچه تنها حسن(ع) نزد من بود، آنجا که سیلی خوردم! حسن(ع) را نمی‌مي شود آرام کرد! این پسر هر وقت یادش می آید که من سیلی خوردم گریه می کند! اینکه می‌بینید بچه‌های دیگر این قدر شیون نمی‌کنند برای اینکه در آن هم کوچه نبودند تا وضع مرا ببینند! در جریان در و همچنين دیوار گفت: «سل صدرها خزانه الأسرار» از میخ دَر بپرس، آن هم صحنه‌ای بود که همه باخبر بودند.

او ادامه داد: حضرت یک وصیت شفاهی و همچنين قولی دارد و همچنين یک وصیت کتبی. تمام این بیاناتی را که به امیرالمؤمنین(ع) فرمود؛ یک وصیت‌نامه کتبی هم حضرت زیر بالشت او دید، بعد آن هم را مطالعه کرد، دید باز آن هم حرف‌هایی که زبانی فرمود آن هم حرف‌ها را نوشته؛ یا علی شب مرا غسل بده! شب کفن کن! شب دفن کن! راضی نیستم آنهایی که آسیبی به دین رساندند در مراسم من شرکت کنند. این وصیت آن هم حضرت بود. این را هم گفت و همچنين هم نوشت. وقتی به آن هم وضع رسید، فرشته‌ها صدا دادند یا علی! حسنین را از روی سینه مادر بردار! آن هم ندای ملکوتی آمد: «إرفعهما عن صدرها فإنهما ابکیا و همچنين الله ملائکه السماء»؛ حسنین را آرام از روی سینه مادر بردار! اینها فرشته آسمان را به گریه درآوردند. «السلام علیک یا أبا عبدالله»! هیچ اجازه ندادند دختر حسین(ع) روی سینه پدرش قرار بگیرد. خود حضرت فرمود خون چشمم را گرفته، من که تو را نمی‌شناسم هر کس هستی بدان «لَقَدِ ارْتَقَیتَ مُرْتَقًی‏ عَظِیماً»؛ جای بسیار بلندی نشستی، «طَالَمَا قَبَّلَهُ رَسُولُ الله»؛ اینجا را پیغمبر مکرّر می‌بوسید.

«السَّلَامُ عَلَی الْحُسَینِ و همچنينَ عَلَی عَلِی بْنِ الْحُسَینِ و همچنينَ عَلَی أَو همچنينْلَادِ الْحُسَینِ و همچنينَ عَلَی أَصْحَابِ الْحُسَین»! «السلام علیکِ یا فاطمه الزهراء یا بنت رسول الله صلوات الله علی اوّلکم و همچنين علی آخرکم و همچنين علی ظاهرکم و همچنين علی باطنکم و همچنين علی شاهدکم و همچنين علی غائبکم و همچنين رحمه الله و همچنين برکاته».

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله جوادی آملی: خطبه فدک در حوزه‌ و همچنين دانشگاه‌ واحد درسی قرار بگیرد در تاریخ ۲۰۱۹-۰۲-۰۹ ۱۲:۱۰:۵۲ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان