اسناد معتبر در مورد شکسته شدن پهلوی حضرت زهرای مرضیه

%name اسناد معتبر در مورد شکسته شدن پهلوی حضرت زهرای مرضیه

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -حضرت آیت‌الله العظمی سیّد صادق روحانی به پرسشی در مورد شکسته شدن پهلوی حضرت فاطمه (س) پاسخ گفته است.

به به گفته شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

استفتاء:
از تو تشکر مى ‏کنیم که ما را به نصوصى معتبر در مورد شکستن دنده و همچنين پهلوى فاطمه علیها السلام راهنمایى فرمایید.

جواب:
باسمه جلت اسمائه; کسى که سخنان تاریخ نگاران مسلمان و همچنين روایات رسیده در مورد رویدادهاى تلخ بعد از وفات پیامبر را پى ‏گیرى کند، فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن نمى‏ کنم در این مورد دستخوش تردید گردد. اینک به برخى از آنچه در این مورد آمده است مى‏ نگریم:
۱. مرحوم «کلینى» (۱) به سند صحیح از امام و پيشوا کاظم در باب مولد فاطمه علیها السلام حدیث دوّم، چنین آورده است: «إنَّ فاطمه صِدِّیْقَهٌ شَهِیدهٍ»؛ فاطمه علیها السلام صدیقه شهید است. و همچنين مرحوم مجلسى در «مرآه العقول» بعد از توصیف خبر فوق به درستى و همچنين صحیح بودن، در شرح اصول کافى چنین مى ‏نویسد: بى ‏تردید این خبر دلالت بر این دارد که فاطمه علیها السلام، شهید راه حق است؛ و همچنين این از خبرهاي جديدِ متواتر است، و همچنين سبب آن هم هم این است که بعد از غصب خلافت و همچنين انحصار اقتدار و قدرت از سوى جریان سقیفه، قنفذ درب منزل و خانه فاطمه علیها السلام را چنان بر شکم آن هم بانوى پهناور و بزرگ زد که پهلوى آن هم حضرت شکست و همچنين بر اثر آن هم، فرزندش را که پیامبر محسن نامیده بود، ناخواسته از دست داد و همچنين دستخوش بیمارى گردید و همچنين سرانجام به شهادت رسید. (۲)
آن هم‏گاه مرحوم مجلسى به بیان روایاتى از علماى شیعه و همچنين اهل سنّت مى ‏پردازد که این موضوع را تأیید مى‏ کند. از آن هم جمله روایتى است طولانى از «سلیم بن قیس هلالى» که فرازى از آن هم چنین است: فاطمه علیها السلام شهید راه خداست، و همچنين سبب آن هم هم این است که بعد از غصب خلافت به وسیله جریان سقیفه، قنفذ برده عمر فاطمه علیها السلام را زد و همچنين به شدت هُل داد و همچنين در نتیجه آن هم جنایت، دنده ‏اى از پهلوى آن هم حضرت شکست و همچنين بر اثر آن هم، جنین خود را افکند، و همچنين دستخوش بیمارى گردید و همچنين به شهادت رسید. (۳)
۲. و همچنين نیز شامل آن هم روایات بسیار، این روایت طولانى است که مرحوم صدوق، از ابن ‏عبّاس و همچنين او از پیامبر خداوند تبارک و تعالي صلى ‏الله‏ علیه‏ و همچنين‏آله آورده است که فرازى از آن هم چنین است: … و همچنين هنگامى ‏که فاطمه‏ ام را مى ‏بینم، به‏ یاد مى ‏آورم آن هم ظلم و همچنين بیدادى را که بعد از وفات من در حق او انجام مى مي شود، گویى مى ‏نگرم که زور و همچنين ذلّت از سوى ظالمان بر منزل و خانه او وارد شده، حرمت او در هم‏ شکسته، حقوق او غصب گردیده، از ارث خود بازداشته شده، و همچنين پهلویش را مى ‏شکنند و همچنين فرزندش را به دنیا نیامده، مى ‏کشند! و همچنين او نداى دادخواهى سر مى ‏دهد و همچنين مى ‏گوید: وا محمّدا ! امّا کسى به دادخواهى و همچنين نداى مظلومیت او پاسخ مثبت نمى ‏دهد! و همچنين او از ظلم و همچنين شرارت استبداد پناه و همچنين دادرس مى ‏جوید، ولي بايد توجه داشت کسى به او پناه نمى ‏دهد و همچنين دادش را از بیدادگران نمى ‏ستاند. (۴)
۳. و همچنين نیز شامل آن هم روایات بسیار، زیارت نامه فاطمه علیها السلام است که مرحوم سیّد بن طاووس در کتاب «اقبال الْأعمال» آن هم را آورده است، که فرازى از آن هم چنین است: و همچنينَ صَلِّ عَلىَ الْبَتُولِ الطّاهِرَه… تا مى ‏فرماید: الْمَغْصُوبِ حقُّها، و همچنين الْمَمْنُوعِ إرْثُها أَلْمَکْسُور ضِلْعُها… ؛ (۵) و همچنين درود بفرست بر فاطمه بتول، آن هم بانوى پاک و همچنين پاک‏ منش و همچنين پاک ‏روش…، آن هم بانویى که حقوق او غصب شد، و همچنين از میراث پدرى بازداشته شد، و همچنين در فشار بیدادگران دنده ‏اش شکست…
ولي بايد توجه داشت روایات بیانگر برافروختن آتش بر درب منزل و خانه فاطمه علیها السلام، فشردن آن هم حضرت میان در و همچنين دیوار، اسقاط جنین او – که ملازم با شکسته شدن دنده و همچنين پهلوى اوست – بسى فراوان است. این روایات را علماى شیعه و همچنين اهل سنّت آورده ‏اند. در این ارتباط و رابطه به کتاب مرحوم شیخ الطّائفه ابوجعفر طوسى در تلخیص شافى بنگرید که چنین مى‏ نویسد: شیعه و همچنين علماى شیعه بر این رویداد غمبار اتفاق نظر دارند که فاطمه علیها السلام، هدف بیداد «عمر» قرار گرفت و همچنين او چنان ظالمانه بر شکم دختر پیامبر صلى ‏الله‏ علیه ‏و همچنين‏آله زد که جنین او را – که محسن نامیده شده بود – ساقط نمود و همچنين به شهادت رساند.
آرى، روایت بیانگر این واقعت تلخ، و همچنين آوردن هیزم براى به آتش‏ کشیدن منزل و خانه فاطمه علیها السلام که گروهى از دوستداران اهل بیت در آن هم پناه جسته بودند، در میان رهروان مذهب اهل‏ بیت علیهم ‏السلام مشهور و همچنين معروف است… تا مى ‏نویسد: البته ما این روایت را از طریق علماى اهل سنّت شامل «بلاذرى» آوردیم، و همچنين روایات علماى شیعه در این مورد بسیار است و همچنين هیچ اختلافى هم در میان آنان در این مورد نیست. (۶)

مسعودى، مؤلف کتاب معروف «مروج الذّهب» در کتاب دیگر خودش، به نام «اثبات الوصیّه» چنین مى نویسد: پس، طرفداران خلیفه به سوى منزل امیرمؤمنان علیه ‏السلام روى آوردند و همچنين بر آن هم منزل و خانه یورش بردند و همچنين با به آتش کشیدن درب منزل و خانه، آن هم حضرت را زورمدارانه از منزل و خانه‏ اش بیرون آوردند، و همچنين سرور بانوان بهشت، فاطمه علیها السلام را میان در و همچنين دیوار فشردند تا فرزندش محسن را سقط نمود… (۷)، (۸).

———————————————————————
۱ ـ مرحوم «محمّد بن یعقوب رازى»، مشهور به «ثقه الْإسلام کلینى»، صاحب کتاب کافى از دانشمندان نامدار مذهب اهل بیت است، که در سال شمسي ۳۲۹ از هجرت در بغداد جهان را بدرود گفت و همچنين اینک قبرش در بازار بغداد است.
۲ ـ اصول کافى/ ج ۵/ ص ۳۱۵.
۳ ـ اصول کافى/ ج ۵/ ص ۳۱۵.
۴ ـ صدوق/ متوفى ۳۸۱ هجرى/ أمالى/ ج مجلس ۲۴/ ص ۱۰۰ – ۹۹.
۵ ـ … و همچنين نیز چنین آمده است: «السَّلامُ عَلَیْکِ یا سَیِّدَهَ نِساءِ الْعالَمِیْنَ! السَّلامُ عَلَیْکِ یا والِدَهَ الْحُجَجِ عَلَى النّاسِ أَجْمَعینَ! السَّلامُ عَلَیْکِ أَیَّتُهَا الْمَظْلُومَهُ، الْمَمْنُوعَهُ حَقُّها! أَللّهُمَّ صِلِّ عَلى أَمَتِکَ و همچنينَ ابْنَهِ نَبِیِّکَ و همچنينَ زَو همچنينْجَهِ و همچنينَصِىِّ نَبِیِّکَ، صَلاهً تَزْلِفُها فَو همچنينْقَ زُلْفى عِبادِکَ الْمُکَرَّمِیْنَ مِنْ أَهْلِ السَّماواتِ و همچنينَ الْأَرَضِیْنَ.» اقبال/ ص ۱۵۲. براى او چند زیارت نامه دیگر از امامان نور رسیده که در کتاب‏ هاى دعا و همچنين زیارات آمده است.
۶ ـ تلخیص شافى/ ج ۳/ ص ۷۶.
۷ ـ اثبات الوصیّه/ ص ۱۲۲.
۸ ـ عباس عموى پیامبر از امیرمؤمنان پرسید: چرا عمر از حقوق کارگزارانش، به عنوان مالیات کاست، امّا از حقوق و همچنين مزایاى «قُنفذ» چیزى نکاست و همچنين آن هم را به‏ روش کامل پرداخت، آن هم حضرت برگرد خویش نظاره کرد، و همچنين در حالى که جام دیدگانش لبریز از اشک گردید و همچنين فرو بارید، در پاسخ او فرمود: «شَکَّرَ لَهُ ضَرْبَهً ضَرَبَها فاطِمَهَ بِالسَّوطِ، فَماتَتْ و همچنينَ فِى عَضُدِها أَثَرُهُ کَأَنَّهُ الدُّمْلُج» پرداخت کامل حقوق «قنفذ» براى قدرشناسى از او به‏ خاطر تازیانه‏ هاى بیدادى بود که بر پیکر فاطمه نواخت؛ به‏ گونه‏ اى که وقتى دخت محبوب پیامبر جهان را بدرود گفت، اثر آن هم تازیانه بیداد در بازوى او بسان بازوبند نمایان بود. کتاب سُلیم بن قیس/ ص ۱۳۴.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

اسناد معتبر در مورد شکسته شدن پهلوی حضرت زهرای مرضیه در تاریخ ۲۰۱۹-۰۱-۲۰ ۲۳:۲۷:۱۱ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان