آیا شبیه سازی حیوانات با آیه قرآنی ” إِنَّ الَّذِینَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَنْ یَخْلُقُوا ذُبَابًا” در تضاد است؟

%name آیا شبیه سازی حیوانات با آیه قرآنی ” إِنَّ الَّذِینَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَنْ یَخْلُقُوا ذُبَابًا” در تضاد است؟

شفقنا-موضوع خلقت، و همچنين اسم خالق، به ویژه در عرصه‌ی خداشناسی، بسیار خاص می‌باشد؛ چرا که ممکن است دیگران – هر چند به صورت دروغ و همچنين نادرست – ادعای اولوهیت، ربوبیت، رزاقیت و همچنين … نمایند، ولي بايد توجه داشت کسی نمی‌تواند ادعای خلقت کند، چرا که فوری به او گفته می‌مي شود که “خب، چیزی خلق کن، یا نشان بده که تا کنون چه خلق کرده‌ای»؟!

به نقل از شفقنا، یک آیه از قرآن است که می‌فرماید: کسانی که غیر از خداوند تبارک و تعالي می‌خوانید، نمی‌توانند یک مگس خلق کنند.حال سوال پیش می آید که آیا این آیه با علم امروزی بشر مثل شبیه سازی حیوانات یا انتقال ژن به جانداران دیگر، تضادی ندارد؟

پایگاه پاسخگویی به سؤالات و همچنين شبهات این پرسش را اینگونه پاسخ می دهد: این بشر نادان و همچنين ناتوانی که خودش نیز مخلوق است، چه اصرار و همچنين لجاجی دارد که خالق را نفی کند و همچنين دیگران و همچنين حتی خودش را خالق بنامد؟! پس مشکل او در جایی دیگر است، نه در کشف علوم و همچنين یا ساخت و همچنين ساز!

علم بشر) بشر به علم خودش بسیار می‌نازد و همچنين چنان دم از “علم امروزی بشر” می‌زند که گویی در قبل هیچ علمی، برای هیچ عالمی، معلوم نگردیده است! و همچنين حال آن هم که او کاملاً وارث علم گذشتگان است و همچنين البته آنها را وسیله قرار می‌دهد، تا علوم جدیدی را نیز کشف نماید.

بنابراین، گذشتگان نیز علوم بسیاری را کشف کردند و همچنين چیزهای بسیاری را ساخته‌اند، که شاید در دوره‌ی خودشان، به همین اهمیت شناخت و همچنين دستکاری ژن‌ها و همچنين یا فضاپیمایی امروز بوده است.

ولي بايد توجه داشت، پيشامد جديد اینجا پیشرفت و همچنين رشد علمی بشر، به ویژه در علوم طبیعی و همچنين ابزاری نیست، بلکه “موضع‌گیری منفی” او، در مقابل خداوند سبحان می‌باشد! تا چیزی از آن هم چه خودش خلق نکرده را می‌بیند و همچنين به برخی از علوم و همچنين نظم حاکم بر آن هم واقف می‌گردد، پیش و همچنين بیش از هر گونه خرسندی از کشفی جدید، خوشحال می‌مي شود که چیزی دانسته، پس می‌تواند خالق علیم را ناديده گرفتن کند و همچنين یا پیش از بهره‌برداری مفید، به ناديده گرفتن حق می‌پردازد و همچنين به جنگ خداوند تبارک و تعالي می‌رود! لذا، این کفر، لجاج و همچنين عناد جاهلانه و همچنين متعصبانه، هیچ ربطی به “علم امروز یا دیروز بشر” ندارد، اینها تنها و فقط بهانه خواهند بود:

«فَلَمَّا جَاءَتْهُمْ رُسُلُهُمْ بِالْبَیِّنَاتِ فَرِحُوا بِمَا عِنْدَهُمْ مِنَ الْعِلْمِ و همچنينَحَاقَ بِهِمْ مَا کَانُوا بِهِ یَسْتَهْزِئُونَ» (غافر، ۸۳)

ترجمه: و همچنين زيرا و به درستي که پیامبرانشان دلایل آشکار برایشان آوردند، به آن هم چیز [مختصرى‌] از دانش که نزدشان بود خرسند شدند، و همچنين [سرانجام‌] آنچه به ریشخند مى‌گرفتند آنان را فروگرفت.

قرآن مجید) یکی از ابتلائاتی که دامنگیر بسیاری می‌مي شود، تلاش برای یافتن خطا و همچنين ضد و همچنين نقیض در کلام خداوند متعال می‌باشد! البته علت اصلی این است که نه خداوند سبحان را شناخته و همچنين نه به او ایمان آورده‌اند، و همچنين نه قرآن مجید را کتاب خداوند تبارک و تعالي و همچنين آیاتش را “کلام‌ الله” می‌دانند! و همچنين البته شیاطین جنّ و همچنين انس نیز با ابزاری زيرا و به درستي که فضای مجازی، از همین روزنه نفوذ می‌کنند و همچنين با شبهه افکنی، تردید ایجاد می‌کنند! و همچنين گرنه انسان عاقل، کتاب‌ و همچنين آیات خداوند علیم و همچنين حکیم را می‌خواند که نقاط نيرو و همچنين ضعف خود را بشناسد و همچنين بر اساس هدفگذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های الهی، ضعف‌هایش را بر طرف نموده، استعدادهایش را شکوفا نماید و همچنين به سوی کمال رشد یابد. قرآن کریم، کتاب تعریف “انسان”، از مبدأ تا معاد است. چنان که فرمود:

«لَقَدْ أَنْزَلْنَا إِلَیْکُمْ کِتَابًا فِیهِ ذِکْرُکُمْ أَفَلَا تَعْقِلُونَ» (الأنبیاء، ۱۰)

ترجمه: در حقیقت ما کتابى به سوى تو نازل کردیم که یاد تو در آن هم است، آیا نمى‏‌اندیشید؟

بدیهی است که این نوع برخورد ظالمانه با قرآن کریم، نه تنها سبب کسب علم، بصیرت، درک حقایق و همچنين هدایت نمی‌گردد، بلکه سبب گمراهی بیشتر و همچنين خسران می‌گردد: «و همچنينَلَا یَزِیدُ الظَّالِمِینَ إِلَّا خَسَارًا – ستمگران را جز زیان نمى‏ افزاید / الإسراء، ۸۲»

●- البته هیچ اشکالی ندارد که انسان، از موضع تحقیق و همچنين نه عناد، بگوید: «می‌خواهم قرآن حکیم را مطالعه کنم، تا ببینم آیا آن هم روش که می‌گویند، در آن هم خلاء، اعوجاج، نقص و همچنين ضد و همچنين نقیضی نیست»؟!

چنین محققی با این نیت غیر ظالمانه، وقتی دید نقصی نیست یا آن هم چه که گمان می‌نمود تضاد و همچنين تناقض دارد، صحیح نبود، تصدیق می‌نماید. ولي بايد توجه داشت ظالم، در صورتي که مجبور به قبول مي شود نیز، باز به دنبال نقص و همچنين نقضی دیگر می‌گردد، زيرا و به درستي که قبل از مطالعه، تصمیمش را گرفته و همچنين نمی‌خواهد تصدیق کند!

آیه‌ی مورد بحث:

متن و همچنين ترجمه‌ی آیه‌ای که در پرسش به آن هم استناد شده است، به شرح زیر می‌باشد:

«یَا أَیُّهَا النَّاسُ ضُرِبَ مَثَلٌ فَاسْتَمِعُوا لَهُ إِنَّ الَّذِینَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَنْ یَخْلُقُوا ذُبَابًا و همچنينَلَو همچنينِ اجْتَمَعُوا لَهُ و همچنينَإِنْ یَسْلُبْهُمُ الذُّبَابُ شَیْئًا لَا یَسْتَنْقِذُوهُ مِنْهُ ضَعُفَ الطَّالِبُ و همچنينَالْمَطْلُوبُ» (الحج، ۷۳)

ترجمه: اى شهروندان و مردم شهر مثلى زده شد پس بدان گوش فرا دهید کسانى را که جز خداوند تبارک و تعالي مى‏‌خوانید هرگز [حتى] مگسى نمى‌‏آفرینند هر چند براى [آفریدن] آن هم اجتماع کنند و همچنين در صورتي که آن هم مگس چیزى از آنان برباید نمى‏‌توانند آن هم را بازپس گیرند طالب و همچنين مطلوب هر دو ناتوانند.

●- بله، در این آیه تصریح شده که در صورتي که تمامی اقتدار و قدرت‌هایی که بشر آنها را در حد اعلای علم و همچنين اقتدار و قدرت می‌شناسد، جمع شوند و همچنين تمامی علوم، اسباب، امکانات و همچنين تجهیزات خود را به میدان آورند و همچنين تجمیع نمایند، نه تنها نمی‌توانند حتی یک مگس خلق کنند، بلکه در صورتي که مگسی در یک صدم ثانیه نشست روی پوست آنها، یا مواد خوراکی آنها و همچنين …، چیزی برباید، نمی‌توانند آن هم را پس بگیرند.

●- تنها و فقط همین یک آیه نیست، آیات دیگری نیز به این حقیقت تصریح نموده است که جز خداوند علیم، حکیم و همچنين قادر، کسی اقتدار و قدرت و همچنين امکان خلق ندارد.

●- موضوع خلقت، و همچنين اسم خالق، به ویژه در عرصه‌ی خداشناسی، بسیار خاص می‌باشد؛ چرا که ممکن است دیگران – هر چند به صورت دروغ و همچنين نادرست – ادعای اولوهیت، ربوبیت، رزاقیت و همچنين … نمایند، ولي بايد توجه داشت کسی نمی‌تواند ادعای خلقت کند، چرا که فوری به او گفته می‌مي شود که “خب، چیزی خلق کن، یا نشان بده که تا کنون چه خلق کرده‌ای»؟!

از این‌رو، بت‌پرستان هیچ گاه مدعی نشدند که این خدایان متعدد و همچنين کثیر ما، چیزی را خلق می‌کنند، و همچنين مستکبران عالم – زيرا و به درستي که فرعون – نیز هیچ گاه ادعای خالقیت نکردند، بلکه مدعی شدند که من “إله و همچنين ربّ تو هستم”، چنان که امروزه ابر اقتدار و قدرت‌ها همین ادعا را دارند.

در صورتي که دقت مي شود، در قرآن کریم تصریح شده که حتی در صورتي که از کفار پرسیده مي شود که «چه کسی زمین و همچنين آسمان‌ها را خلق کرده است»؟ پاسخ خواهند داد: “الله”.

«و همچنينَلَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَهُمْ لَیَقُولُنَّ اللَّهُ فَأَنَّى یُؤْفَکُونَ» (الزّخرف، ۸۷)

ترجمه: و همچنين در صورتي که از آنها بپرسی چه کسی آنان را آفریده، قطعاً می‌گویند: خداوند تبارک و تعالي؛ پس چگونه [از بندگی او] رویگردان می‌شوید؟!

ممکن است گفته مي شود: «دست کم امروزه همه کفار نمی‌گویند: الله خلق کرده است»! بله، این زبان حال و همچنين پاسخ عقلی و همچنين قلبی آنهاست، نه پاسخ لفظی آنها. امروزه نیز می‌گویند: «یک قدرتی که آن هم را نمی‌شناسیم، خلق کرده است»! از این‌رو، در آیه‌ی دیگری می‌فرماید که پاسخ می‌دهند: “عزیزِ علیم” خلق کرده است. یعنی یک نیروی برتر و همچنين غیر قابل نفوذی که دارای علم برتر می‌باشد، چرا که خلقت عظیم و همچنين علیمانه است، پس خالقش عظیم، عزیز و همچنين علیم‌تر از فعل و همچنين ساخته‌اش می‌باشد:

«و همچنينَلَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ و همچنينَالْأَرْضَ لَیَقُولُنَّ خَلَقَهُنَّ الْعَزِیزُ الْعَلِیمُ» (الزخرف، ۹)

ترجمه: و همچنين در صورتي که از آنان بپرسى: «آسمان‌ها و همچنين زمین را چه کسى آفریده؟» قطعاً خواهند گفت: «آنها را آن هم قدرتمند (غیر قابل نفوذِ) دانا آفریده است.»

بشر راه دیگری جز اقرار ندارد:

بالاخره انسان عاقل [نه جاهل و همچنين متکبری که خود را به تجاهل نیز می‌زند و همچنين عناد و همچنين لجاج می‌ورزد]، هیچ راه دیگری جز اقرار به “خالقی که حیّ، علیم، حکیم، قادر و همچنين عزیز” است و همچنين خودش دیگر مخلوق نیست، ندارد”؛ چرا که چه با شهود عینی و همچنين چه با شهود علمی، می‌بیند که عالم هستی را نه خودش آفریده و همچنين نه دیگران مثل خودش (سایر مخلوقات) آفریده‌اند؛ بلکه همه مخلوق خواهند بود و همچنين اساساً مخلوق نمی‌تواند خالق باشد – و همچنين می‌داند که هیچ چیزی هم خود به خود به وجود نمی‌آید؛ – هر چه بگویند: ماده اولیه، تصادف، انفجار پهناور و بزرگ و همچنين … نیز اولاً تنها و فقط راجع به ماده و همچنين جهان مادی است و همچنين ثانیاً پیدایش و همچنين انفجار آن هم ماده‌ی اولی نیز خالق و همچنين رب می‌خواهد. پس، عقل انسان عاقل و همچنين عالم، به این پرسش‌های ربّانی از عقل، پاسخ درست می‌دهد:

«أَمْ خُلِقُوا مِنْ غَیْرِ شَیْءٍ أَمْ هُمُ الْخَالِقُونَ * أَمْ خَلَقُوا السَّمَاوَاتِ و همچنينَالْأَرْضَ بَلْ لَا یُوقِنُونَ …» (الطّور، ۳۵ و همچنين ۳۶)

ترجمه: آیا از هیچ خلق شده‏‌اند یا آنکه خودشان خالق [خود] خواهند بود * آیا آسمان‌ها و همچنين زمین را [آنان] خلق کرده‏‌اند؟! [نه] بلکه یقین ندارند! … .

کلمه‌ی خلق:

کلمه “خلق”، از آن هم جهت که “خلقت”، اطوار و همچنين مراحل گوناگونی دارد تا به ظهور برسد، معانی متعددی دارد.

یک موقع، بحث از مطلق معنی یک کلمه است، مثل این که بگویید: “زیبایی”، “علم”، “اقتدار و قدرت” و همچنين …، بدون آن هم که به مصداق آن هم توجه یا اشاره داشته باشید؛ خلقت در این مقام، یعنی: «پدید آوردن – به وجود آوردن» و همچنين مقصود، پدید آوردنِ بدون سابقه است. «أَمْ خُلِقُوا مِنْ غَیْرِ شَیْءٍ – آیا از هیچ پدید آمده‌اند»، به همین معنا اشاره دارد. یعنی آن هم آغاز و همچنين ابتدای خلقت هر چیزی.

یک موقع، بحث از مراحل گوناگون پیدایش است، که به ویژه در جهان ماده، حتماً سخن از “ترکیب” اجزای موجود دارد. مثل این که مقصود “خوشه‌ی گندم” باشد، ولي بايد توجه داشت بذر، خاک، آب، باد، نور، حرارت و همچنين … جداگانه خواهند بود و همچنين در ترکیبی خاص، علیمانه، حکیمانه و همچنين مقدر شده (قدر یعنی مقدار و اندازه)، خوشه‌ی گندم، پدید می‌آید. به تک تک این مراحل نیز می‌قدرت “خلقت” گفت، چرا که هر مرحله‌ای، پیدایش چیزی یا حالتی نوین می‌باشد. چنان که یک جا می‌فرماید: «تو را از خاک پدید آوردیم» و همچنين یک جا می‌فرماید: «تو را از نطفه پدید آوردیم» و همچنين یک جا می‌فرماید: «تو را از پدر و همچنين مادرتان پدید آوردیم» و همچنين به مراحل گوناگون این خلقت نیز اشاره می‌نماید.

بنابراین، زيرا و به درستي که این “ترکیب” نیز یکی از مراحل پیدایش مقصود نهایی است و همچنين سببپیدایشی در یک مقطع و همچنين برش می‌گرددد، به آن هم نیز می‌قدرت “خلقت” گفت، ولي بايد توجه داشت معنایش آن هم پدیدآوردن ابتدایی و همچنين از هیچ نمی‌باشد، بلکه “ترکیب” است. درست مثل این است که آب و همچنين خاک را مخلوط کنید و همچنين گِل پدید آید. آیا می‌مي شود بدان معنا گفت: «من این گِل را خلق کردم»؟!

در همین قرآن مجیدی که می‌فرماید: «کسی نمی‌تواند چیزی خلق کند»، به منزل و خانه‌سازی و همچنين شهرک‌سازی، “خلق” اطلاق شده است. چنان که در توصیف منزل و خانه‌سازی‌های عجیب قوم عاد و همچنين قصر ارم، فرمود:

«إِرَمَ ذَاتِ الْعِمَادِ * الَّتِی لَمْ یُخْلَقْ مِثْلُهَا فِی الْبِلَادِ» (الفجر، ۷ و همچنين ۸)

ترجمه: با عمارات ستون‏دار ارم * که مانندش در شهرها و روستاها ساخته نشده بود.

پس اینجا، بحث از ساخت و همچنين ساز است، مثل ماشین‌سازی یا شبیه‌سازی؛ و همچنين مقصود آن هم “خلقت” به معنای “پدید آوردن” نمی‌باشد.

خداوند تبارک و تعالي دوست دارد انسان بسازد و همچنين خلق کند:

در صورتي که چه کشف عناصر موجود در طبیعت و همچنين کشف قوانین علمی حاکم بر آنها [که هیچ کدام توسط بشر خلق نشده‌اند]، و همچنين سپس ترکیب عناصر و همچنين علوم، برای ساختنچیزی، مثل رنگ‌سازی، داروسازی، ساختمان‌سازی، پروتز‌سازی، دست‌کاری ژنتیک، شبیه‌سازی و همچنين …، هیچ کدام “خلق کردن” نیست؛ ولي بايد توجه داشت خداوند متعال، انسان را در قابلیت “خلیفه الله” شدن خلق نموده است و همچنين دوست دارد که اسمایش، در او تجلی یابد. آدمی، باید علیم، حکیم، رحمان، رئوف، جواد و همچنين کریم باشد، یعنی این مخلوق، از استعداد و همچنين قابلیت کامل‌ترین آینه و همچنين نشانه‌ی حق تعالی گردیدن، برخوردار می‌باشد.

شامل اسمای الهی، “خالق” و همچنين “صانع” می‌‌باشد، پس او دوست دارد که انسان بتواند “خلق و همچنين صُنع” نماید، به وجود آورد و همچنين بسازد. نه این که تنها و فقط ساختمان، یا فضاپیما و همچنين یا ژن‌های دستکاری شده بسازد، بلکه حتی “انسان بسازد”، “جامعه بسازد”، با علم، حکمت، بصیرت و همچنين اقتدار و قدرت، عمل کند تا آن هم چه در جامعه‌بشری نیست [مثل قسط یا عدالت] را پدید آورد.

ولي بايد توجه داشت، نقطه این است که انسان خودش هم مخلوق است، زمین و همچنين آسمان‌ها و همچنين هر چه در آنهاست نیز مخلوق خواهند بود، و همچنين هر علم، قدرت و همچنين قدرتی که انسان داشته باشد، مستقل نیست و همچنين قائم به اوست؛ این علم خداست که او می‌شناسد و همچنين به دست می‌آورد، و همچنين این خلقت خداست که به دست او انجام می‌پذیرد و همچنين البته “باذن الله”؛ پس در صورتي که انسان عاقل، عالم و همچنين حکیم، چیزی را ساخت، هرگز گمان نمی‌کند که خودش نیز خالقی مانند خداوند تبارک و تعالي شده است و همچنين خداوند سبحان، در خلقت، شریک هم دارد!

مثال:

در ایجاد یک بنایی که نبوده و همچنين اکنون در فلان شهرستان و همچنين خیابان پدید آمده، از سرمایه‌گذار گرفته، تا کسی که مِلک را در اختیار گذاشته، تا مهندس نقشه‌کشی و همچنين آرشیتکتی، تا مهندس معماری، تا تک تک کارگران ساختمانی و همچنين …، همه مدعی می‌شوند که “من این بنا را ساخته‌ام”! در صورتي که چه حتی مصالح را آنان نساخته‌اند!

ولي بايد توجه داشت، واقعاً کدام ساخته‌اند؟ و همچنين حقیقتاً کدام خلق نموده اند؟! حتی نمی‌توانند بگویند که یک خالقیت گروهی بود، چرا که خودشان، زمین، آهن، کچ، سنگ سیمان، شیشه، مواد شیمایی در رنگ‌سازی، چوب و همچنين … را دیگری خلق کرده است، قوانین حاکم را نیز او وضع و همچنين مقدر نموده است، و همچنين همه را برای بشر، معلوم کرده است تا بتواند به آنها علم بیابد، و همچنين حتی قدرت انسان در ساخت و همچنين ساز نیز از خودش نیست. « لَا حَو همچنينْلَ و همچنينَ لَا قُو همچنينَّهَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ »

پس، خالقی جز او نیست و همچنين کسی نمی‌تواند چیزی را خلق نماید.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

آیا شبیه سازی حیوانات با آیه قرآنی ” إِنَّ الَّذِینَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَنْ یَخْلُقُوا ذُبَابًا” در تضاد است؟ در تاریخ ۲۰۱۹-۰۱-۲۵ ۱۳:۳۴:۴۹ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان