قاری قرآنی که با لباس غواصی آسمانی شد

قاری قرآنی که با لباس غواصی آسمانی شد

|قاری قرآنی که با لباس غواصی آسمانی شد از مسیح داراب|

در اولین روزهای آخرین ماه سال شمسي ۱۳۴۷ کودکی در خانواده لسانی متولد می‌مي شود که بار سفر خود را در ایام نوجوانی می‌بندد و همچنين خیلی زود رهسپار دیار افلاکیان می‌مي شود؛ حسن، نامی برازنده است که برای این کودک انتخاب می‌مي شود. او که مدت زمان کوتاه زندگی خود را به حُسن خلق گذرانده و همچنين اخلاق را برای خویشاوندان خود معنا کرده است.
چرخ روزگار می‌چرخد؛ کودک خانواده لسانی قد می‌کشد و همچنين بزرگتر می‌مي شود؛ البته نه به آن هم مقدار و اندازه که روح و همچنين جان او پهناور و بزرگ شده و همچنين آخر گرفته است. نوجوانی که سراسر زندگی خود را به کلام الهی گره زده و همچنين تلاش می‌کند تا هنرها و همچنين علوم را با اهداف قرآنی و همچنين آسمانی کسب کند و همچنين در این مسیر خادمی برای کتاب مقدس مسلمانان باشد.
حسن لسانی هنرمندی ارزشی بود که تا قبل از سفر ابدی و همچنين عاشقانه خود تصاویر شهدای جنگ ایران و همچنين عراق را با قلم خود تصویرگری می‌کرد ولي بايد توجه داشت مدتی نگذشت که یاد او در ذهن جامعه قرآنی شهرستان به اخلاق نیک و همچنين زندگی نورانی و همچنين معنوی تصویر شد.

نیروی قرآنی هنرمند
محمدصادق ایراندوست، از همراهان شهید لسانی بیان کرد: فعالیت‌های فرهنگی و همچنين هنری شهید حسن لسانی در دوره دوستی با ما بیشتر متمرکز در انجمن اسلامی دانش‌آموزان انجام می‌شد. او یک نیروی قرآنی و همچنين البته هنرمند بود و همچنين صدای خیلی خوبی داشت؛ خیلی صمیمی، خون‌گرم و همچنين محجوب بود و همچنين هرکس برای اولین‌بار با شخصیت او مواجه می‌شد، جذب رفتار خوب و همچنين چهره خندان و همچنين بشاش این شهید عزیز می‌شد. بیشتر وقت‌ها برای احوال‌پرسی دوستان آن هم‌ها را در آغوش می‌گرفت و همچنين هنر جذب جوانان و نوجوانان را در خود داشت.
وی ادامه داد: دانش‌آموز مستعد و همچنين درس‌خوانی بود. در آن هم زمان که دانش‌آموزان کمتر به سمت رشته ریاضی و همچنين فیزیک می‌رفتند، شهید لسانی از دانش‌آموزان برتر رشته ریاضی بود و همچنين اهمیت زیادی برای تحصیل علم قائل می‌شد.
ایراندوست افزود: مسجد رفتنش ترک نمی‌شد؛ ضمن اینکه قاری قرآن بود، در محافل متنوع و گوناگون و مختلف به خواندن و قرائت ادعیه نیز می‌پرداخت و همچنين فعالیت‌های فرهنگی و همچنين مذهبی خود را نیز در مدرسه ادامه می‌داد. صدایش گرمای خاصی داشت و همچنين با این صدا حق خواندن و قرائت را ادا می‌کرد و همچنين تلاوت‌های محزونی داشت و همچنين همیشه در رفتارش مؤدب به آداب بود و همچنين شخصیت با وقار و همچنين متینی داشت.

حضور مستمر در جلسات قرآنی بعد از انقلاب
این قاری قرآن در ادامه گفت: آن هم زمان خیلی فعالیت‌های قرآنی گسترده نبود ولي بايد توجه داشت ایشان در آن هم مسابقات دانش‌آموزی که برگزار می‌شد، شرکت می‌کرد و همچنين معمولا فرد يا شخص برتر مسابقات بود. در جلسات قرآن آن هم زمان در اوایل انقلاب اسلامی توسط مرحوم استاد عاجل در کاشمر راه‌اندازی شده بود، حضور مستمر داشت.
وی اضافه کرد: فرد متعهدی بود و همچنين هر مسئولیتی که قبول می‌کرد، کار را به خوبی به سرانجام می‌رساند. در دوران دفاع مقدس نیز به جبهه اعزام شد و همچنين در قسمت و بخش غواصی به عنوان یکی از نیروهای فعال گردان تخریب فعالیت داشته و همچنين جزو نیروهای کارآمد بوده است.
ایراندوست ادامه داد: شهید لسانی بعد از یادگیری مقدمات در آموزش قرآن، به فراگیری تجوید در محضر استاد عاجل پرداخت و همچنين هنر تلاوت قرآن را با تقلید از استاد منشاوی پیگیری کرد و همچنين با هم در جلسات قرآن همخوانی داشتیم.
وی اظهار کرد: شاید بتوان گفت امروز در میان قاریان و همچنين جامعه قرآنی ما جای شهید لسانی خالی است چرا که یک نیروی فعال و همچنين اثرگذار در اجتماع خود بود ولي بايد توجه داشت در واقع باید گفت ما از قافله خوبان عقب ماندیم.
حسین، برادر کوچکتر شهید لسانی، می‌گوید: ما به روش معمول علما و همچنين بزرگان را به عنوان عالمان اخلاق می‌شناسیم ولي بايد توجه داشت شهید لسانی یک جوون ۱۷ ساله بود که با وجود سن کم به آخر مراحل اخلاق رسیده بود و همچنين روح پاکی داشت.
وی ادامه داد: خانواده دوست و همچنين مهربان بود؛ هیچگاه به کسی توصیه و همچنين نصیحتی نمی‌کرد؛ شخصیت و همچنين مرام او قرآنی بود و همچنين همین شخصیت از او یک الگوی قرآنی برای نزدیکانش ساخته بود. شخصیتی متین و همچنين آرام که در جمع خویشاوندان و همچنين آشنایان به ادب و همچنين اخلاق زبان زد شده بود و همچنين کوچک و همچنين پهناور و بزرگ رفتار او را تحسین می‌کردند.
لسانی گفت: اهمیت او به تحصیل علم به قدری بود که همزمان با حضور در جبهه‌های جنگ، سال شمسي سوم از مقطع دبیرستان را در آن هم شرایط و همچنين در جبهه به پایان رساند و همچنين با فعالیت‌های فرهنگی زیادی که داشت، هیچوقت اجازه نمی‌داد فعالیت‌ها خدشه‌ای به تحصیل او بزند. رفتار علمی او هم یک رفتار سطحی نبود و همچنين با کنجکاوی مباحث را پیگیری می‌کرد و همچنين تا از حرف معلم قانع نمی‌شد، به پیگیری خود ادامه می‌داد.

بازآفرینی هنرمندانه آثار ارزشی
این برادر شهید در ادامه افزود: علاقه و همچنين تلاش او در فعالیت‌های مذهبی اعم از مداحی، خواندن و قرائت و همچنين فعالیت هنری نیز مجدانه بود. شهید لسانی یکی از پایه‌گذاران هیات مذهبی شهدا در کاشمر و همچنين مداح این تشکل مذهبی بود. آموزش هنر خطاطی و همچنين نقاشی او منحصر به آموزش‌های مدرسه بود؛ با اینکه استادی نداشت ولي بايد توجه داشت او با دیدن آثار هنری به تمرین در بازآفرینی آثار می‌پرداخت و همچنين از این طریق آثار هنری خود را گسترش می‌داد.
لسانی ادامه داد: در زمینه خواندن و قرائت قرآن علاقه و همچنين تلاش فراوانی داشت و همچنين در جلسات هفتگی قاریان قرآن کاشمر را در مسجد فخار و همچنين امامزاده سیدحمزه(ع) کاشمر به صورت مستمر حضور پیدا می‌کرد تا اینکه عازم جبهه‌ها شد.
روایت زندگی حسن لسانی از اینجا به بعد تغییر زیادی می‌کند؛ لطافت هنر در وطن می‌ماند و همچنين مین و همچنين تیر و همچنين ترکش می‌مي شود همراه کسی که تا پیش از این مأنوس صوت قرآن بود و همچنين قلم؛ شاید نتوان ارتباطی بین قسمت و بخش‌های پایانی زندگی او با قبل لطیف و همچنين هنرمندانه‌اش پیدا کرد ولي بايد توجه داشت شخصیت پهناور و بزرگ او همه این قسمت‌ها را کنار هم جمع می‌کند.

کوچ غریبانه یک کبوتر غواص
قاری و همچنين هنرمند قرآنی از شهرستان خود در خراسان عازم خوزستان می‌مي شود. لباس غواصی به تن می‌کند و همچنين می‌مي شود یک تخریب‌چی. اینجا دیگر نَقل یک بوم نقاشی و همچنين یک قلم و همچنين چند رنگ نیست. حقیقت آن هم است که زندگی حسن از اینجا به بعد رنگ جديد و تو و تازه‌ای به خود می‌گیرد؛ چهارمین روز از دی‌ ماه سال شمسي ۱۳۶۵ در میان دریاچه ماهی از منطقه عملیاتی شلمچه پرمی‌کشد و همچنين کسی از او اثری پیدا نمی‌کند.
۱۱ سال شمسي طول می‌کشد؛ حالا دیگر همه مطمئن شده‌اند که حسن دیگر باز نمی‌گردد. تشییع نمادین پیکر او برگزار می‌مي شود و همچنين شهروندان و مردم شهر شهرستان بغض فروخورده ۱۱ ساله را با اشک معاوضه می‌کنند؛ یک سال شمسي از تاریخ تشییع نمادین می‌گذرد؛ ناگهان خبر میرسد که پیکر شهید لسانی در لباس غواصی میان خاک‌های شلمچه پیدا شده و همچنين این بار خانواده ترجیح می‌دهد کسی را خبر نکند. در یک غروب غریبانه تنها و فقط چند فرد يا شخص از آشنایان و همچنين مسئولان بقایای پیکر این شهید را تا منزل و خانه ابدی‌اش در جوار زیارتگاه شهید مدرس(ره) بدرقه‌ می‌کنند.
یاد و همچنين نامش جاودان باد

به گفته از امیرحسین محبتی ـ خبرگزاری ایکنا

انتهای پیام

قاری قرآنی که با لباس غواصی آسمانی شد در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان