طبق روایت امام و پيشوا صادق آیا هرگاه وضعیت مالی ما اندکی بهتر شد، باید به دینداری خود بدگمان شویم؟

%name طبق روایت امام و پيشوا صادق آیا هرگاه وضعیت مالی ما اندکی بهتر شد، باید به دینداری خود بدگمان شویم؟

شفقنا-امام و پيشوا صادق(ع) در مورد ارتباط و رابطه عمران و همچنين آبادانی دنیا با پيشامد جديد دین فرمود: «إِذَا صَلَحَ‏ أَمْرُ دُنْیاک فَاتَّهِمْ دِینَک‏»؛[۱] زمانی‌که کار دنیایت بهبود یافت، دین خود را مورد اتهام قرار دهید.
حال سوال پیش می آید که آیا هرگاه وضعیت مالی ما اندکی بهتر شد، باید به دینداری خود بدگمان شویم؟ در پاسخ به این سوال سایت اسلام کوئست آورده است:

پاسخ اجمالی
امام و پيشوا صادق(ع) در مورد ارتباط و رابطه عمران و همچنين آبادانی دنیا با پيشامد جديد دین فرمود: «إِذَا صَلَحَ‏ أَمْرُ دُنْیاک فَاتَّهِمْ دِینَک‏»؛[۱] زمانی‌که کار دنیایت بهبود یافت، دین خود را مورد اتهام قرار دهید.[۲] ولي بايد توجه داشت از آن هم‌جا که معنای بسیاری از روایات با توجه به قرآن و همچنين روایات دیگر مورد بررسی قرار می‌گیرد، باید گفت مقصود از این روایت، آن هم نیست که ما در اصلاح مسائل دنیوی تلاش نکنیم؛ زیرا در آموزه‌های دینی تلاش برای امر دنیا با هدف برطرف کردن نیازهای خود و همچنين خانواده، از بهترین اعمال شمرده شده است. به عنوان نمونه، امام و پيشوا صادق(ع) در این زمینه فرمود: «الْکادُّ عَلَى عِیالِهِ‏ کالْمُجَاهِدِ فِی سَبِیلِ اللَّهِ»؛[۳] کسی که برای رفاه و همچنين آسایش خانواده‌اش تلاش می‌نماید، مانند مجاهد در راه خداوند تبارک و تعالي است.
هم‌چنین امام و پيشوا رضا(ع) فرمود: «الَّذِی یطْلُبُ مِنْ فَضْلِ اللَّهِ عَزَّ و همچنينَ جَلَّ مَا یکفُّ بِهِ عِیالَهُ أَعْظَمُ أَجْراً مِنَ الْمُجَاهِدِ فِی سَبِیلِ اللَّهِ عَزَّ و همچنينَ جَلَّ»؛[۴] کسى که در طلب روزى می‌کوشد و همچنين فضل خداوند تبارک و تعالي را می‌جوید تا مخارج اهل و همچنين عیال خود را کفایت کند، اجر و همچنين پاداش او از مجاهد راه خداوند تبارک و تعالي بیشتر است.[۵] بنابر این، آنچه از اصلاح دنیا مورد نهی قرار گرفته، آن هم است که انسان با اصلاح دنیا، دین خود را از بین ببرد؛ یعنی برای رسیدن به منافع مادی ارزش‌های دینی را زیر پا گذاشته و همچنين از خطوط قرمز عبور کند. در همین راستا امام و پيشوا علی(ع) فرمود: «ولا تُصلِحَنَّ دُنیاک‏ بِفَسادِ دِینِک‏ ومَحْقِهِ…»؛[۶] دنیای خود را با فساد دین خود اصلاح نکنید. و همچنين «… و همچنينَ لَا تَبِعْ آخِرَتَک بِدُنْیاک‏…»؛[۷] آخرت خود را به دنیا نفروش.
به عبارت دیگر، بر اساس این روایت، با بهبود وضعیت دنیایی، باید خود را به عنوان یک متهم – و همچنين نه مجرم – قلمداد کرده و همچنين به ارزیابی عملکرد خود بپردازیم که آیا بر اثر رعایت نکردن آموزه‌ای از آموزه‌های دینی بوده که در مسائل دنیایی به پیشرفت‌هایی دست یافته‌ایم که در این صورت باید به جبران آن هم بپردازیم، و همچنين یا آن هم‌که این بهبود وضعیت، حاصل تلاش و همچنين فعالیت حلالمان بوده که چنین پیشرفتی نه تنها دینمان را تضعیف نمی‌کند، بلکه موجب تقویت آن هم نیز خواهد شد.

[۱]. ابن شعبه حرانی، حسن بن علی، تحف العقول عن آل الرسول ص، بررسي کننده و پروهشگر، مصحح، غفاری، علی اکبر، ص ۳۵۹، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ دوم، ۱۴۰۴ق.
[۲]. ر. ک: «نقش دین در دنیای مدرن و همچنين متحول»، ۱۰۶۹۱؛ « ارتباط انسان، دین و همچنين دنیا»، ۱۱۴۷۲؛ «کارکرد دین در دنیای مدرن»، ۷۶۵؛ « رفاه و همچنين آسایش در دنیا و همچنين آخرت»، ۲۹۰۲؛ « روحانیت و همچنين وارد شدن به دنیا»، ۹۹۴.
[۳]. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، بررسي کننده و پروهشگر، مصحح، غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ۵، ص ۸۸، تهران، دار الکتب الإسلامیه، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.
[۴]. آن هم.
[۵]. ر. ک: «نقش انسان در به دست آوردن روزى»، ۱۰۹؛ خرابی دنیا و همچنين آبادانی آخرت در کلام امام و پيشوا علی(ع)»، ۴۶۲۲۷.
[۶]. بلاذری، احمد بن یحیی، انساب الاشراف، تحقیق، زکار، سهیل، زرکلی، ریاض، ج ۲، ص ۱۶۰- ۱۶۱، بیروت، دار الفکر، چاپ اول، ۱۴۱۷ق.
[۷]. تحف العقول عن آل الرسول ص، ص ۶۹.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

طبق روایت امام و پيشوا صادق آیا هرگاه وضعیت مالی ما اندکی بهتر شد، باید به دینداری خود بدگمان شویم؟ در تاریخ ۲۰۱۸-۱۲-۲۲ ۱۹:۱۶:۲۹ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان