شش جایگاه خالی بعد از وفات آیت الله شاهرودی

شش جایگاه خالی بعد از وفات آیت الله شاهرودی

|شش جایگاه خالی بعد از وفات آیت الله شاهرودی از مسیح داراب|

با وفات آیت‌الله سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی، چهار کرسی حاکمیتی و همچنين دو کرسی ریاستی یکی در دانشگاه و همچنين دیگری در یک مؤسسه فقهی خالی شده و همچنين البته شاید مهمتر از آنها کرسی علمی اوست که به راحتی پر نمی‌مي شود.

این فقيه سیاستمدار، شامگاه روز قبل بعد از حدود یک سال شمسي تحمل بیماری سرطان، در تهران دار فانی را وداع گفت.

هاشمی‌شاهرودی در طول عمر ۷۰ ساله خود، سمت‌های مهمی زيرا و به درستي که ریاست مجلس اعلای عراق و همچنين ریاست قوه قضاییه را به دست داشت. او در سال شمسي‌های اخیر هم عهده‌دار پست‌های مهمی بوده است. ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، هیأت عالی حل اختلاف و همچنين تنظيم قوای سه‌گانه، عضویت در شورای نگهبان و همچنين مجلس خبرگان رهبری و همچنين همچنین ریاست دایره‌المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت (ع) و همچنين ریاست دانشگاه عدالت از سمت‌هایی است که آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی تا پایان عمر عهده‌دار آنان بود.

البته در کنار این موارد، کرسی تدریس فقه و همچنين اصول او در قامت فقیه و همچنين استاد حوزه علمیه قم بود که این کرسی به راحتی پر نخواهدشد.

جانشيني در مجمع تشخيص

بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، کرسی او در مجمع تشخیص مصلحت نظام به سید محمود هاشمی‌شاهرودی سپرده شد. با این حال، هاشمی‌شاهرودی چندان نتوانست جلسات این نهاد مهم حکومتی را اداره کند. اوایل سال شمسي ۹۶ قبل از اینکه از سوی رهبر معظم انقلاب به‌عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب مي شود، به دلیل بیماری در بیمارستان بقیة‌الله تهران بستری شد.

پزشک معالجش دلیل جراحی او را «بیماری گوارشی نسبتاً شایع» عنوان کرده بود. بیماری‌اش در ماه‌هاي پایاني سال شمسي قبل در حالی که ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را عهده‌دار شده بود، شدت گرفت تا جایی که برای درمان راهی کشور آلمان شد. آیت‌‌الله هاشمی‌شاهرودی طی این مدت در معدود جلسات مجمع توانسته بود حاضر مي شود و همچنين در غياب او محمدعلی موحدی‌کرمانی جلسات را اداره می‌کرد. جلسه آخر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به درخواست محسن رضایی با ریاست احمد جنتی برگزار شده بود.

حالا بعد از فوت هاشمي‌شاهرودي، افراد مجمع مي‌گويند هنوز گمانه‌زني در مورد جانشيني مرحوم هاشمي‌شاهرودي در مجمع مطرح نيست. احمد توکلی و همچنين غلامرضا مصباحي مقدم به ايرناپلاس گفته‌اند فعلاً بحثي در آن باره وجود ندارد.

صندلی خالی آیت‌الله در شورای نگهبان

آيت‌الله هاشمی‌شاهرودی با فوت محمد محمدی‌گیلانی در سال شمسي ۷۳، به جمع فقهای دوره سوم شورای نگهبان مي‌پيوندد. حضور او در شوراي نگهبان در دوره چهارم شورای نگهبان نیز ادامه مي‌يابد و همچنين در آن هم دوره چهارم، هاشمی‌شاهرودی و همچنين محمد یزدی با حکم رهبری انقلاب، صندلی‌های خود را در شورای نگهبان و همچنين قوه قضاییه جا‌به‌جا می‌کنند. هاشمی‌شاهرودی به دستگاه قضا مي‌رود و همچنين یزدی به شورای نگهبان بازمی‌گردد.

دوری آیت‌الله از شورای نگهبان ده سال شمسي طول می‌کشد و همچنين دوباره با حکم رهبری انقلاب بار دیگر به عضویت شورای نگهبان درمی‌آید. هاشمی‌شاهرودی تا پایان عمر در این سمت باقی ماند. به گفته نجات‌الله ابراهيميان، عضو حقوقدان شوراي نگهبان،‌ آيت‌الله شاهرودي در یک سال شمسي اخیر عمرش که بیماری‌اش شدت گرفته بود، نمی‌توانسته بود در جلسات شورای نگهبان شرکت کند. حالا صندلی آیت‌الله در شورای نگهبان هم خالی شده و همچنين در انتظار جانشین است.

با افزایش گمانه‌زنی‌ها مبنی‌بر ریاست سیدابراهیم رئیسی بر قوه قضاییه، انتصاب صادق آملی‌لاریجانی به‌عنوان جانشین سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی در شورای نگهبان دور از انتظار نیست. این گمانه، اکثرا و بيشتر بر آن اساس است که آيت‌الله صادق آملی‌لاریجانی قبل از ریاست بر دستگاه قضا به‌عنوان فقیه عضو شورای نگهبان بود.

هیأت عالی حل اختلاف قوا بدون رئیس

هیأت حل اختلاف و همچنين تنظیم روابط قوای سه‌گانه در سال شمسي ۹۰ و همچنين همزمان با بالا گرفتن اختلافات محمود احمدی‌نژاد، رئیس حکومت‌‌های نهم و همچنين دهم با مجلس از یک سو و همچنين قوه قضاییه از سوی دیگر تشکیل مي‌مي شود. اعضای این هیأت که پنج عضو دارد از سوی رهبر انقلاب انتخاب مي‌شوند. در حکمی که سوم مرداد سال شمسي ۹۰ بدین منظور صادر شد، سید محمود هاشمی‌شاهرودی به ریاست این هیأت و همچنين سیدمحمدحسن ابوترابی، سیدمرتضی نبوی، عباسعلی کدخدایی و همچنين سیدصمد موسوی خوشدل به‌عنوان اعضای آن هم برای یک دوره پنج‌ساله انتخاب مي‌شوند. این حکم در سال شمسي ۹۵ برای یک دوره ۵ ساله دیگر تمدید مي‌مي شود. بیشتر از دو سال شمسي به پایان دوره دوم هیأت حل اختلاف و همچنين تنظیم روابط قوای سه‌گانه باقي مانده است و همچنين از آن رو احتمالاً بايستي و حتما منتظر ماند تا فرد جديدي به رياست آن هيأت برسد.

انتخابي جهت نائب رئیسي مجلس خبرگان رهبری

آیت‌الله سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی از دور سوم تا دور پنجم مجلس خبرگان رهبری با رأی شهروندان و مردم شهر استان خراسان رضوی عضو این مجلس بود. او در انتخابات اسفند ماه سال شمسي قبل هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری هم شرکت کرد و همچنين با ۷۲ رأی نایب‌رئیس اول این مجلس شد.

اجلاسیه آینده مجلس خبرگان رهبری ۲۱ و همچنين ۲۲ اسفند ماه برگزار و همچنين تکليف هيأت رئيسه آن مجلس و همچنين جانشيني مرحوم هاشمي‌شاهرودي نيز مشخص کردن مي‌مي شود. ولي بايد توجه داشت صندلی مخصوص به او در صحن مجلس خبرگان رهبری تا انتخابات میان‌دوره این مجلس که با انتخابات یازدهمین دور مجلس شورای اسلامی برگزار می‌مي شود خالی خواهد ماند.

دانشگاه عدالت و همچنين دایره‌المعارف فقه اسلامی

رهبر انقلاب طى حکمى در بهمن‌ماه سال شمسي ۶۹ سيدمحمود هاشمى شاهرودى را مسئول تأسیس مؤسسه دايره‌المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت‌(ع) کردند . تدوين مجموعه‌اى کامل به‌صورت دائره‌المعارف، بررسي و همچنين چاپ و همچنين نشر منابع مهم فقهى، نشر مجلات تخصصى در باره‌هاى فقهى و همچنين مطابق با نيازهاى روز جامعه اسلامى و همچنين همچنین نشر کتب و همچنين مقالات به زبان‌هاى رايج دنيا به‌منظور معرفى مذهب شيعه نیز از اهداف تأسیس این موسسه مشخص شده و همچنين آیت‌الله شاهرودی تا پایان عمر ریاست این نهاد را بر عهده داشت.

از سوی دیگر، آيت‌الله هاشمي‌شاهرودي، در سال شمسي ۹۱ تأسیس «دانشگاه عدالت» را که دانشگاهی است غیر دولتي و همچنين غیرانتفاعی، با هدف احيای فرهنگ و همچنين تمدن اسلامي – ايراني، به تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي رساند. او ریاست هیأت مؤسس و همچنين هیأت امنای این دانشگاه را نیز تا پایان عمر بر عهده داشت. این دو سمت ریاستی نیز با درگذشت آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی خالی مانده‌اند و همچنين منتظر مشخص کردن تکليف خواهند بود.
 

گردآوری: تيم خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir

انتهای پیام

شش جایگاه خالی بعد از وفات آیت الله شاهرودی در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان