حضرت آیت الله جوادی آملی: حوادث فرانسه به دلیل این است که یک عده به بیراهه رفته اند

%name حضرت آیت الله جوادی آملی: حوادث فرانسه به دلیل این است که یک عده به بیراهه رفته اند

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: آنچه امروز به عنوان جنگ های نیابتی رخ می دهد به دلیل بستن راه برگشت به صراط مستقیم است، آنچه امروزه نیز در فرانسه می گذرد که همه ما بابت آن هم متاسفیم، به دلیل این است که یه یک عده بیراهه رفته اند.

به نقل از شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در دیدار پروفسور هانری دولهوگ رئیس دانشکده الهیات کاتولیک پاریس و همچنين مدیر مرکز تعالیم علوم دینی مسیحیت به همراه پروفسور ونسان فرولدی مدیر روابط اسلام و همچنين مسیحیت شورای کاردینال فرانسه در سخنانی اظهار داشتند: این بزرگوارانی که از مسیحیت فیض بردند باید مستحضر باشند که پیام مشترک انبیاء یک چیز است و همچنين آن هم مساله توحید است؛ یعنی آفریدگار نظام هستی، پروردگار انسان و همچنين جهان و همچنين حسابرس همگان، خداست! خداوند نه در آفرینندگی و همچنين نه در پروراندن و همچنين نه در حسابرسی، شریک و همچنين همتایی ندارد.

او ادامه داد: عیسی مسیح(ع) مثل سایر انبیاء، مخلوق خداست و همچنين هیچ سهمی در این اضلاع سه گانه یعنی آفرینش، پرورش و همچنين حسابرسی جهان هستی ندارد، نه انبیاء قبل از مسیح(ع) و همچنين نه پیامبران بعد از او، هیچ یک سهمی در این اضلاع سه گانه نداشته اند.

آیت الله جوادی آملی به بحران انسان معاصر اشاره و همچنين تصریح کرد: در مورد انسان آنچه در جهان کنونی به صورت یک غده بدخیم درآمده است آن هم بداخلاقی و همچنين غارتگری فرهنگی است، جهان را هیچ چیزی تهدید نمی کند مگر خود انسان.

او خاطرنشان ساخت: همه انبیاء مخصوصا انبیاء ابراهیمی آمدند تا ابدیت را در خاطر انسانها زنده کنند؛ انسان یک بدنی دارد که از خاک است و همچنين به خاک سپرده می مي شود و همچنين یک روحی دارد که نه از خاک است و همچنين نه به خاک بر می گردد، روح مجرد ما از زمین و همچنين زمان منزه است.

این مرجع تقلید ادامه داد: انسان بعد از مردن و مرگ ثابت می مي شود و همچنين نه ساکن، لذا روح انسان سال شمسي و همچنين ماه و همچنين خستگی بر نمی دارد، مثلاً در صورتي که بگوییم عدالت زیباست! کسی نمی پرسد عدالت از زیبا بودن خسته نشد؟! انسان هم مانند عدل یک حقیقت جاودانه دارد.

او اذعان داشت: انسان در دنیا، هم جمعی زندگی می کند و همچنين هم اجتماعی ولي بايد توجه داشت بعد از مردن و مرگ زندگی جمعی هست ولي بايد توجه داشت زندگی اجتماعی نیست، این مطلب را قرآن چنین بیان کرد که همه انسان ها از ابتدای خلقت تا آخر، یکجا در صحنه قیامت جمع می شوند ولي بايد توجه داشت هر یک تنها زندگی می کنند، بنابراین هیچ کسی مزاحم دیگری نیست و همچنين از دیگری کمک نمی گیرد، این اصل کلی به ما می آموزاند که بین خود و همچنين خدای خود یک رهاورد جاودانه داشته باشیم که آن هم عقیده سالم و همچنين عمل صالح است و همچنين این دو عنصر را همه انبیاء به خوبی تبیین کردند.

آیت الله جوادی آملی تاکید کرد: آنچه اکنون انسان و همچنين جامعه بشری را تهدید می کند فراموشی حقیقت خود انسان است، امیرالمومنین(ع) امام و پيشوا اول شیعیان فرمود من در شگفتم که شهروندان و مردم شهر وقتی ابزار دستشان را گم می کنند آن هم را جستجو می کنند ولي بايد توجه داشت همین شهروندان و مردم شهر، حقیقت خود را گم کرده اند و همچنين به دنبال آن هم نمی گردند و همچنين سراغ آن هم را از بزرگان و رهبران الهی نمی گیرند.

او با اشاره به حوادث و همچنين اعتراضات اخیر شهروندان و مردم شهر فرانسه، ابراز داشت: بزرگان و رهبران الهی فرمودند ثروت جامعه به مثابه خون در پیکره جامعه است، خون باید طبق درخواست و همچنين اقتدار و قدرت هر عضو، به مقدار و اندازه مناسب به آن هم برسد، ثروت در صورتي که منحصرا در دست یک تيم خاصی باشد بقیه اعضای جامعه فلج خواهند بود و همچنين این فلج بودن گاهی به صورت شورش مردمی خود را نشان می دهد، انبیاء آمدند تا با ارائه برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين تنظیم اینگونه موارد، جلوی این نابسامانی ها را بگیرند.

این مفسر قرآن کریم ادامه داد: انبیاء، صراط مستقیم خواهند بود که راه را به انسان نشان داده اند، آنچه در جنگ جهانی اول و همچنين دوم رخ داد به سبب بیراهه رفتن ها و همچنين خروج از این راه مستقیم بود، آنچه امروز به عنوان جنگ های نیابتی رخ می دهد به دلیل بستن راه برگشت به صراط مستقیم است، آنچه امروزه نیز در فرانسه می گذرد که همه ما بابت آن هم متاسفیم، به دلیل این است که یه یک عده بیراهه رفته اند.

 آیت الله جوادی آملی تاکید کرد: در صورتي که به رفتارهای عاقلانه بزرگان و رهبران الهی عمل بشود کدورت ها و همچنين تیرگی ها از آیینه دل ها زدوده خواهد شد و همچنين آیینه دل اسرار عالم را به انسان نشان خواهد داد، آنگاه انسان احساس نشاط و همچنين شادابی می کند و همچنين می یابد که مردن و مرگ پوسیدن نیست بلکه از پوست به درآمدن است و همچنين کسی که می میرد، مانند مرغی است که از قفس رها می مي شود، گرچه بدن زیر خاک می رود ولي بايد توجه داشت جان از خاک پاک می مي شود و همچنين ابدیت و همچنين رفاه را آنگاه احساس می کند و همچنين سفارش همه انبیاء مخصوصا حضرت مسیح(ع) و همچنين پیامبر گرامی اسلام(ص) در همین راستاست.

او همچنین در پاسخ به سوال ونسان فرولدی در مورد سبک زندگی دینی بیان داشت: رها کردن دنیا و همچنين ترک دنیا روا نیست زيرا و به درستي که ما تا زنده هستیم مسئولیم، ما موظفیم زندگی را با محبت الهی و همچنين احسان به خلق خداوند تبارک و تعالي به سر ببریم ولي بايد توجه داشت هم آن هم محبت و همچنين هم این احسان، کار است برای یک نتیجه ای که آن هم نتیجه به دو قسمت و بخش تقسیم می مي شود، تامین عدل اجتماعی در دنیا و همچنين سعادت ابدی در آخرت!

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: عمده مساله معاد است! نظر به معاد بهترین مکتب آموزنده است، زیرا در قیامت همه، عقاید، خاطرات و همچنين رفتار خود را یکجا می بینیم و همچنين چنین عالمی برای ابد می ماند، حتی عشق به خداوند تبارک و تعالي و همچنين علاقه و همچنين خدمت به جامعه وسیله رسیدن به ندای الهی است، این یک اصل کلی است که به همه شئون ما احاطه دارد، چه دیگران ما را تشویق کنند و همچنين چه نکنند باید اینچنین باشیم، زیرا ما همیشه در مشهد و همچنين مرئای پروردگاریم و همچنين این کار و همچنين عقاید در درون ما و همچنين همسفر ابدی ما خواهند بود.

او ادامه داد: انسان نتایج اعمال بد خود را به صورت مار و همچنين عقرب در قیامت خواهد دید، همه ما اوصاف جهنم را شنیده ایم ولي بايد توجه داشت هیزم جهنم را از جنگل نمی آورند، در قرآن کریم آمده است که هیزم جهنم خود ظالمان خواهند بود و همچنين این آتش از درون می جوشد که از خداوند تبارک و تعالي مسالت می کنیم به برکت انبیاء الهی هیچ آتشی را روشن نکنیم و همچنين هیچ کسی را نسوزانیم و همچنين خود نیز نسوزیم! به امید عدل اجتماعی در دنیا و همچنين سعادت ابد در آخرت برای همه انسان های جهان.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

حضرت آیت الله جوادی آملی: حوادث فرانسه به دلیل این است که یک عده به بیراهه رفته اند در تاریخ ۲۰۱۹-۰۱-۱۳ ۲۱:۴۷:۱۸ منتشر شده است

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان